Минулого тижня відбулась відео-конференція головного тренера національної збірної України Олександра Косенка з представниками футзальних ЗМІ. Пропонуємо Вашій увазі повну текстової версії цієї відео-конференції.
– Які висновки були зроблені після матчів з Хорватією і чого нам чекати від ігор з Данією та Албанією?
– Висновки зробили, матчі переглянули і розібрали. Передусім, чекаємо від цих поєдинків перемог, бо лише такий результат відкриває нам шлях далі – на чемпіонат Європи. Поки що не буду розкривати усіх деталей, але ми проведемо деяку ротацію у складі. Тож, готуватимемося до цих важливих матчів.
– Чи можна чекати на якісь нові імена у складі збірної?
– Не будемо загадувати наперед. Ще подивимося матчі, які відбудуться перед збором, але думаю, що так.
– Те, що збірна Албанії переграла Данію і тепер у трьох збірних по три очки нам на руку чи не зовсім?
– Якщо виходити з турнірної стратегії, то для нас нормально, що вони розділили між собою очки і здобули по три залікові пункти. Проте, у будь-якому випадку, ми не повинні на це дивитися. Нам обов’язково треба перемагати в усіх трьох матчах.
– Початок підготовки до поєдинків з Хорватією лише з 28 лютого обумовлений вашим рішенням, недостатнім фінансуванням чи чимось іншим?
– Ми зібралися одразу на наступний день після матчів 1/4 фіналу Favbet Кубка України. Тож, ані фінансування, ані моє бажання на це не впливали.
– Зважаючи на травму Миколи Білоцерківця, чи розглядалися варіанти виклику на матчі з хорватами якихось інших гравців?
– Є розширений список гравців збірної. Якщо повернутися трохи назад, ми починали підготовку до матчів з Хорватією не 28 лютого, а восени минулого року. У нас було розуміння, що це основний суперник, тому в осінніх товариських матчах зі збірною Угорщини йшла підготовка до зустрічей з «картатими».
Ми тоді дивилися на кого зробити ставку. На той момент «Енергія» йшла на другому місці і себе вдало проявляла зв’язка Пелех-Кузь. А в «Урагані» добре взаємодіяв дует Лебідь-Абакшин. А ще у «Столиці», яку тренує якісний вітчизняний фахівець Дмитро Камеко, зібралося багато українських легіонерів. Ми розглядали усі ці варіанти, зважували «за» і «проти». Вирішили зупинитися на «білорусах» Королишині, Малишку, братах Грицинах, а також переглянути «енергетичну» зв’язку Пелех-Кузь у збірній. Саме ці футзалісти і поїхали до Угорщини. Вже під час матчів з цією збірною ми пробували різні поєднання гравців, відпрацьовували певні моменти.
Якщо розбирати матчі з «полум’яними», спочатку варто зупинитися на суперникові. Хорвати – дуже міцний і серйозний опонент, відмінна команда. Якщо конкретно взяти склад, то двоє їхніх ключових гравців Матошевіч і Періч представляють «Добовець», котрий у Лізі чемпіонів пройшов міцний казахський «Актобе» з бразильцями у складі та ще й у гостях. Знаємо, що в іспанській «Джимбі Картахені» грає Даріо Маріновіч, а Йосип Сутон виступає в італійській «Мета Катанія». П’ять чоловік з хорватського «Олміссума» (Лукетін, Хорват, Єловчіч, Юрліна, Секуліч – прим. ред.) – команди, яка поступилася «КПРФ» лише з рахунком 1:2. Це не як виправдання, а як констатація сили Хорватії. Ми і готувалися до такого якісного та збалансованого суперника.
Вважаю, що ми були добре готовими до першого матчу. Безглузді помилки наприкінці зустрічі не дали нам досягнути позитивного результату. Мабуть, це психологічно вплинуло на футзалістів, бо ми грали добре. Навіть якщо взяти статистику, то за всіма показниками ми ні в чому не поступалися їм у гостях, і повинні були брати якісь очки. Проте, ми залишилися без залікових пунктів і це психологічно вибило гравців з колії.
Ми все розуміли і налаштовувалися на домашню гру. Знову пішли ва-банк в плані того, що задіяли усіх гравців і не стали обирати захисну тактику, а хотіли зіграти активно. Однак хорвати взяли ті 3 очка вдома і з 9 пунктами вони однією ногою вже були на Євро. Це дозволило гостям почувати себе розкутішими і психологічно впевненими.
Якщо об’єктивно дивитися, то в першому таймі «картаті» виглядали трохи краще. Втім, і за гольовими моментами, і за контролем м’яча, і за єдиноборствами у першій половині гри ми їм не поступилися, і пішли на перерву за рахунку 2:2. Звісно, вилучення певною мірою теж вплинуло на хід подій. Хлопці здорово відзахищалися при грі 3 на 4 і вистояли. Потім пропускаємо третій і безглуздий четвертий м’яч, який нас повністю вивів зі стану впевненості та рівноваги. А хорватам він навпаки надав кураж. Про це свідчить те, як Маріновіч забивав шостий м’яч, як вони з першого разу влучили у порожні ворота. У них і так майстерна команда, а ще ж і цей кураж дозволив їм довести матч до такої впевненої перемоги.
Я розумію, що це дуже болюча поразка, але якщо об’єктивно розібратися, ми в принципі грали з хорватами на рівних три тайми. І тільки через об’єктивні та суб’єктивні причини ми повністю провалили четвертий тайм.
Якщо повернутися до нашого кадрового аспекту, ми переглядаємо усіх гравців. Часто ставлять питання стосовно Євгена Сірого. Так, ми слідкуємо за його виступами, але він конкурує за місце у складі з Сергієм Малишком. Під час підготовки до цих матчів ми розуміли, що нам буде потрібна людина, яка зможе боротися з височезними і фізично сильними «стовпами» суперника. У Малишко за два матчі показник +/- складає +2, тобто він свої мікроматчі виграв 2:0, а ще й гол забив. Він повністю справляється зі своїми функціями і додає впевненості у захисті. Однак, ми не скидаємо з рахунків Сірого.
Те саме можу сказати про Лебедя і Абакшина. Ми їх розглядали і розглядаємо зараз. Просто зробили ставку на «білоруську» четвірку через те, що вони мають досвід виступів за збірну і усі грають в одному клубі. Так і прийшли до остаточного списку гравців, що були викликані на матчі з хорватами.
Ми і зараз слідкуємо за усіма гравцями, їхніми виступами, і будемо далі приймати рішення. У нас є власні суб’єктивні думки, але ми ще працюємо з компанією «InStat». В їхній програмі було взято вибірку з чотирьох команд, які явно відірвалися у турнірній таблиці, а потім пройшли стадію чвертьфіналу плей-оф FAVBET Екстра-ліги. Нині вони є об’єктивно сильнішими. Якщо взяти їхню статистику, то серед «стовпів» найбільше забив Абакшин – 4 м’ячі (два «ХІТу», по одному – «Енергії» і «Продексіму»), Кузь забив 3 голи (два «Продексіму» і один «ХІТу»), тобто різниця не дуже велика. Ось ще – Ярослав Лебідь відзначився двічі, а Мар’ян Пелех забив три голи. Просто є такий показник, як +/-, який враховує ще й роботу у захисті, тобто скільки команда пропускає коли ці гравці перебувають на майданчику. Ось показник Лебедя і Абакшина в 6 іграх – -10, тобто по -5 у кожного. У Кузя він складає -3, а у Пелеха – 0. Зрозуміло, що для нас це додаткові цифри, але ми звертаємо на них увагу. У Сірого у цьому плані непогані показники, але ще раз кажу, що ми розглядали його через призму конкуренції з Малишком.
Кінець першої частини…
Далі буде…
Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5», Андрій ГУЛІЙ, «Футзал України», Богдан ІСАЄВ, Асоціація футзалу України
Фото: Асоціація футзалу України