Третя частина відео-конференції представників провідних футзальних ЗМІ з головним тренером національної збірної України з футзалу Олександром Косенком.

– Наскільки Ви задоволені тим, яка була підготовка до матчів з Хорватією? Можливо, варто було раніше почати збір чи зіграти товариські матчі з якимось клубом, чи інакше зробити підготовку до поєдинків як у Хорватії, так і у Запоріжжі?
– Я вважаю, що якби раніше посунулись ті ігри, які тоді були (маються на увазі поєдинки FAVBET Кубку України. – А. Т.), то, можливо, і так. Але, в принципі, на підготовку до однієї гри достатньо два-три дні, щоб зібрати людей, привести їх до єдиного емоційного та психологічного знаменника, бо гравці приїхали з різних клубів. Треба, щоб вони відновились навіть не фізично, а морально. Вони відіграють гру чемпіонату чи Кубку, і все одно якийсь фон – емоційний або психологічний – залишається. Все одно потрібен час на те, щоб відновитися. Вважаю, що все одно у нас був час, ми готувались, ми знали цей календар. По першій грі з хорватами я ж кажу: якби ми не пропустили ці голи, то, мабуть, могли би розраховувати на очки. Ми були нормально готові до поєдинку. Просто ці помилки наприкінці матчу не дали нам здобути позитивний результат. Якби ми в першій грі здобули цей позитивний результат, то у другому матчі – я в цьому впевнений на 150 відсотків – ми би виглядали значно впевненіше. З точки зору психології, у нас було би більше впевненості. Але ці голи наприкінці першої гри вибили нас з колії, і ми не змогли відійти від них.

– Ви сказали, що до першої гри добре підготувались. А до другої? Може, до другої гри якось потрібно було змінити підготовку? Чи теж нормально підготувались, але по ходу гри все пішло не так?
– Готувались три дні нормально. Ми прилетіли, відновились, відпочили, двічі потренувалися в підготовчому режимі, накопичили сили та емоції. Мабуть, фактор вилучення Ципуна й ті голи (особливо третій та четвертий) остаточно нас вибили. Хоча цього не повинно відбуватися. Команда, яка на щось претендує, повинна вміти впоратися з цим і психологічно, і за рівнем майстерності. Якщо ми на щось претендуємо, то ми повинні переламувати ці ігри, тому що таких моментів у кар’єрі кожного гравця та тренера – я в цьому більш ніж упевнений – буде дуже багато. І потрібно вміти виходити з цих ситуацій. Але ми, на жаль, не змогли з цим впоратися.

– Ви кажете, що підготовка до матчів з Хорватією почалася ще з минулого року. Як вона взагалі відбувалася? Як Ви розбирали суперника? Можливо, якісь відеонарізки були, чи то пак відправляли гравцям якісь звіти про суперників?
– У нас перегляди йдуть при підготовці до гри. Ми передивились матчі збірної Хорватії проти Данії та Албанії. Розбираємо «стовпів». Наприклад, тому ж Малишку акцентуємо увагу на «стовпів»: як з ними грати, як і що робити. Теж «стандарти» розбираємо – як хорвати їх розігрують, як розташовуються. У нас у першій грі з хорватами було багато моментів, коли ми їх ловили на неправильному розташуванні. Ми все правильно робили, але до завершення не доводили. Хоча і забили ми з ауту перший гол, і потім ще було багато моментів, де вони неправильно розташовувались, там ми їх і ловили. У першій грі вони не провели жодного небезпечного «стандарту» біля наших воріт. Лише одного разу вони після «стандарту» прострілили на Маріновича, де ми трохи зсунулись – це єдиний був кутовий, і його не можна назвати небезпечним. Більше у них після «стандартів» не було жодного небезпечного моменту – ви можете передивитися гру. Ми це розібрали, хлопці здорово відіграли в цьому компоненті, і на своїх «стандартах» відіграли здорово, багато моментів створювали. Єдине, що не довели до голу. І ми це все розбирали, і на кожному теоретичному занятті ми робимо акцент на розташуванні суперників, де у них проблеми, на чому ми можемо їх піймати та забити гол, як вони розігрують свої атаки, у яку точку вони здебільшого доставляють м’яч. Ті ж хорвати – вони роблять акцент на простріл на дальню стійку, або ж у район шести метрів. Ось ми як раз у другій грі пропустили цей гол, хоча ми позначали, що наш гравець у «стінці» повинен вище підніматися та відповідати за той простріл, який йде на шість метрів, тому що важко хорватів перекривати, у них ноги довгі, і за рахунок цього вони собі можуть виграти півметра, двадцять сантиметрів тощо. Так і вийшло. Одна наша маленька помилка, розконцентрація, неправильно розташувався гравець на «стандарті», і ми через це пропустили гол. А хорвати одразу побачили, що у нас неправильно став гравець, і там хорват відкрився у цю точку. Тільки побачили, що суперник неправильно розташувався у «стінці», що можна віддати передачу на шість метрів – і все, він туди одразу ж пішов. Ніякої комбінації. Хоча я ж кажу: в першій грі ми це повністю виключили, а у другій – дали таку можливість, і хорвати одразу нею скористалися. Тому, все це розбирається, все це розповідається. Я вважаю, що ми з цим повністю впоралися.

– Хотілося б повернутися до теми легіонерів. Ми знаємо, що викликалися гравці «Столиці», наприклад. Чи розглядаються наші легіонери з інших команд, зокрема у Білорусі та Казахстані, які вже досвідчені та теж мають досвід гри за збірну, але на даний момент не викликаються?
– Які легіонери маються на увазі?

– Я маю на увазі братів Клочків та Артема Рося. Вони у своїх командах зараз на непоганому рахунку, але, можливо, їх десь теж не вистачає нашій збірній?
– Можливо. Але ми дивимося, знову ж таки, та поки що не розглядаємо ані братів Клочків, ані Рося. Поки вони не входили у розширений список. Але це не говорить про те, що ми не будемо розглядати їх. Просто мені здається, що вони вже не такі молоді.

– Просто парадокс: іноді нам не вистачає досвідчених, а іноді – молодих…
– Мені здається, що в цьому плані досвідчених у нас багато. У нас і Журба досвідчений, і Білоцерківець досвідчений, і той же Шотурма, Ципун. Так, молоді гравці якщо будуть з’являтися, то ми готові розглядати та давати їм шанс.

– Як на мене, одне з відкриттів чемпіонату України – Ігор Чернявський. Так, він проводить перший сезон у FAVBET Екстра-лізі, але досить непогано діє у «ХІТі» на позиції «стовпа», в тому числі і зараз, коли у деяких важливих гравців команди не йде гра, а у нього як раз досить непогано виходить. Чи розглядаєте його кандидатуру як раз на проблемній позиції «стовпа» після травми Білоцерківця?
– Так, це дійсно відкриття чемпіонату. Такий універсальний солдат. І на «стовпа» може зіграти, і з глибини. Не знаю, як саме на ці ігри, але, безумовно, в перспективі ми обов’язково будемо розглядати його, тому що дійсно він своєю грою доводить. Наприклад, коли Сірого вилучили, то Школьного відправили на «стовпа», а він спокійно грав у цій четвірці, і достатньо впевнено вийшов. В принципі, це – універсальний гравець. Що на «стовпа» його відправили – він там грає, що з глибини. Ми за нього вже розмовляли, і дійсно ми на нього вже звернули увагу. Тому, я його тільки побажаю надалі прогресувати, розвиватися, і, безумовно, вже недалеко той день, коли він зможе себе проявити.

– Питання по Сірому. Мені здається, що Сірий грає трохи на іншій позиції, ніж Малишко…
– Дивіться. Сірий грає у четвірці з Журбою та Педяшем. І хтось ще у них на «стовпа»: то Школьний, то Жук, то Чернявський. Сірого ж ми на «стовпа» не відправимо, правильно? А зараз у кожної збірної «стовпи» дуже габаритні. Окрім того, що у нас у «Продексімі» четвірка хлопців дійсно зіграна, вони левову частку епізодів вирішують, і в клубі, і у збірній. Зі «стовпами» у них проблеми, особливо коли проти них виходять габаритні «стовпи», Матч з хорватами підтвердив це. Тобто, коли габаритний «стовп», то з ним важко боротися, якщо ти не володієш антропометрією. У цій четвірці ми пішли на усвідомлений ризик. Ми знали, що можуть бути проблеми, розуміли це. Ми ризикували, не знаю, чи виправдано, чи ні, І зробити четвірку, при цьому – хто гратиме зі «стовпом»? Ми задавалися цим питанням. Зрозумійте правильно і не думайте, що ми для себе так вирішили, і ми більш нічого не хочемо чути. Ми хочемо щось покращити. Але зі «стовпами» повинен хтось грати. Це зараз така тенденція – силовий футзал. Подивіться: зараз усі збірні – силові. І ми до цього прийдемо. Візьміть будь-яку збірну: Франція, балканські команди… Там або бразильці скоро в усіх збірних будуть, або гренадери, як у балканців. І що проти тих, що проти інших грати буде дуже непросто. Тому, ми й прийшли до такого рішення. Ще раз кажу: четвірка Педяш, Журба, Малишко та Кузь, який зараз з ними був, свій мікроматч з хорватами виграли 2:0 у двох матчах. Тобто, як раз по цих моментах у нас зараз немає головного болю. Принаймні, на даний момент.

– Ще питання по Сірому. Є інформація, що у Вас із ним конфлікт з 2014 року. Можете щось про це сказати?
– Ні, одразу кажу, що ніякого конфлікту в мене взагалі ні з ким немає. З жодним гравцем у мене ніякого конфлікту немає. Може, у нього – зі мною? Я не знаю. У мене з ним точно ніякого конфлікту немає.   

– Проанонсуйте, будь ласка, коли розпочнеться збір перед матчами з Данією та Албанією.
– Зберемося 4 квітня.

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5», Андрій ГУЛІЙ, «Футзал України», Богдан ІСАЄВ, Асоціація футзалу України
Фото: Українська Асоціація футболу

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.