Вже у вересні стартує новий сезон в українському дитячо-юнацькому футзалі. Він стартує матчами за Суперкубок України, які проходитимуть у трьох вікових категоріях – U-11, U-13, U-15. Що стосується категорії U-17, то в ній, на жаль, цьогоріч Суперкубок України розіграний не буде. Однак, наразі мова не про те. Наразі мова піде про новий сезон у Юнацькій Екстра-лізі (U-17). Як сказав у нещодавньому ексклюзивному інтерв’ю футзальному порталу «5х5» заступник Голови Комітету дитячо-юнацького футзалу АФУ та менеджер з проведення змагань Максим Чубінський, у новому сезоні ЮЕЛ повертається до звичного формату – система «дім-виїзд» зі спареними матчами. Нагадаємо, що у минулому сезоні через карантинні обмеження ЮЕЛ проходила у форматі «турової» системи. Наразі ми маємо таку ситуацію: вже п’ять команд підтвердили свої наміри взяти участь у новому сезоні Юнацької Екстра-ліги (U-17). Це «Кардинал-Рівнестандарт-ДЮСШ-4» (Рівне), «Ураган» (Івано-Франківськ), КІВС «Енергія» (Львів), «Любарт» (Луцьк), ДЮСШ «Хвиля» (Харків). Хотілося би, звичайно, щоб до цього числа ще хтось додався. Приведемо деякі факти минулого сезону. У Юнацькій Екстра-лізі, з урахуванням шосткінської КДЮСШ «Барса», яка знялася зі змагань після першого з’їзного туру, взяли участь десять команд. Половина з них могла би грати у Першій лізі (U-17), але чемпіонат України в цьому дивізіоні торік не проводився. Тому, деякі команди Першої ліги автоматично пішли на підвищення у ЮЕЛ. У той же час у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої ліги зіграли дванадцять команд, і багато хто визнав, що цей чемпіонат був найсильнішим не тільки за підсумками сезону, а і за кілька останніх років. Додамо також, що у чемпіонаті України (U-15) серед команд Першої ліги зіграли дев’ять команд. Використовуючи ці дані, автор даного матеріалу вирішив проаналізувати, хто ще може доєднатись до згаданих вище п’ятьох команд, про які ми, до речі, ще раз згадаємо нижче (заодно трохи детальніше представимо їх, хоча ці колективи насправді зайвий раз можна і не представляти, окрім, хіба що, «Хвилі». – А. Т.). Серед потенційних учасників нового сезону Юнацької Екстра-ліги ми розглядаємо ті колективи, які у минулому сезоні грали у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої та Першої ліг, а також у ЮЕЛ (U-17). Окрім того, у нашому списку будуть і деякі команди, які не грали у зазначених турнірах у минулому сезоні, проте мають теоретичні шанси увійти до ЮЕЛ.

«Кардинал-Рівнестандарт-ДЮСШ-4» (Рівне). Чинний чемпіон Юнацької Екстра-ліги у минулому сезоні виграв практично без інтриги. Хіба що об’єднана команда з Роздільної та Чорноморська намагалась бодай би якось цьому завадити, але не вийшло. У новий сезон рівненська команда піде оновленим складом, оскільки майже весь «золотий» склад зразка минулого сезону наразі гучно стукає у двері «основи» «Кардинала-Рівнестандарта». Щоправда, можливо, хтось із «позняків» таки зможе допомогти нинішньому складу рівнян втримати чемпіонський титул, хоча це буде важко, особливо якщо подивитись на майбутні протистояння з «Ураганом». Тим не менш, наразі «Кардинал-Рівнестандарт-ДЮСШ-4» (U-17), скоріш за все, складатиметься з тих гравців, які у минулому сезоні грали у Вищій лізі (U-15). Тоді, нагадаємо, рівняни посіли четверте місце. Тому, для них буде справою честі не тільки спробувати захистити чемпіонство, яке здобули старші одноклубники, а і повернути Фортуні «боржок» за попередній сезон, у якому вихованцям ДЮСШ-4 дещиці не вистачило для того, щоб забрати у «Чорного моря» «бронзу». 

Чи зможе оновлена команда «Кардинал-Рівнестандарт-ДЮСШ-4» (U-17) відстояти свій чемпіонський титул?

«Ураган» (Івано-Франківськ). Наразі івано-франківська команда вважається головним фаворитом нового сезону. Це вона підтвердила на літньому турнірі у Чорноморську, де тренерський штаб «драконів» фактично представив команду зразка нового сезону. Там знайшлось місце не тільки лідерам команди (перша четвірка прикарпатців Федик – Скіцко – Афтанас – Запорожан теоретично може бути однією з провідних четвірок юнацької збірної України (U-17). – А. Т.), а і новачкам команди – вже екс-«олімпійцям» Дроздову, Драчуку та Солодчуку (ці троє гравців були лідерами чорноморського «Олімпіка» у минулому сезоні. – А. Т.). І на турнірі в Чорноморську «Ураган» виглядав не тільки потужно, а і злагоджено. Однак, це було влітку. Цікаво подивитись на «Ураган» зараз, у сезоні. На папері «дракони» зараз є фаворитами ЮЕЛ № 1. Але поки що це не гарантує івано-франківцям третього чемпіонства в цьому турнірі. Проте, буде цікаво подивитись на те, чи справдяться передсезонні прогнози на користь прикарпатців.   

Оновлений «Ураган» (U-17) готовий підтвердити звання головного фаворита сезону в Юнацькій Екстра-лізі.

КІВС «Енергія» (Львів). Теоретично львів’яни є одними з претендентів на медалі нового сезону ЮЕЛ. До того ж, у цьому чемпіонаті «зелено-білі» матимуть змогу зіграти своїм найсильнішим (принаймні, на даний момент) складом. Маючи у своєму складі Яремчука, який вже виходив на майданчик у матчі дорослої Екстра-ліги, а також Гриновця, котрий має бути лідером атак своєї команди, це цілком можливо. До того ж, є Гілка, Шевчик та Линьов, які дуже класно проявили себе у чемпіонаті України (U-15), граючи у якості «позняків». Тому, від них чекаємо прогресу вже у своїй віковій категорії. Додайте сюди Березяка та Шумила, які у минулому сезоні змогли отримати лідерський досвід у «Енергії» (U-15), і це їм однозначно допоможе у матчах ЮЕЛ. Якщо все це з’єднати, то «Енергія» у цьому сезоні однозначно буде одним з претендентів на комплект нагород.

«Любарт» (Луцьк). Луцька команда вже готується виступати у ЮЕЛ, і це, безумовно, буде кроком уперед для волинян. Це буде другий сезон у Юнацькій Екстра-лізі для молодих «князів». Однак, за словами тренера лучан Олександра Лисенка, у минулому сезоні його підопічні лише придивлялись до рівня чемпіонату ту суперників. У цьому ж сезоні волинська команда планує поборотися за медалі чемпіонату. Погодьтесь, заява серйозна, а це фактично виклик фаворитам. До того ж, підопічні Олександра Лисенка знають, що їм є, на кого рівнятись, адже основна команда «Любарта» у сезоні 2020/2021 р. р. стала бронзовим призером чемпіонату України серед команд Другої ліги, а також чемпіоном України серед команд Першої ліги. Тому, «князі» планують не відставати від своїх старших одноклубників. До речі, деякі гравці «Любарта» (U-17) вже не тільки тренуються з «основою», а вже і підпускаються до матчів головної команди. І цей досвід, безумовно, теж допоможе юним волинянам у матчах ЮЕЛ.  

У сезоні 2020/2021 р. р. юні гравці «Любарта» дебютували у Юнацькій Екстра-лізі. Цьогоріч вони вже планують поборотися за медалі.

ДЮСШ (Валки). Для команди з Харківської області попередній сезон був надто вдалим у плані подій на футзальному майданчику. Мало того, що команда 17-річних валківчан дебютувала у Юнацькій Екстра-лізі (де посіла сьоме місце), так ще і 15-річні підопічні Віктора Детюка перемогли у Першій лізі у своїй віковій категорії. Все це логічно вилилося у питання: а як валківська команда виглядала би у Юнацькій Екстра-лізі? Тому, наразі ми сміливо розглядаємо цю команду як потенційного учасника ЮЕЛ. Тим більше, якщо враховувати досвід минулого сезону, то навряд чи «сіро-чорним» захочеться йти до Першої ліги, де рівень боротьби може бути не таким. У команди Віктора Детюка є гравці, які вже проявили себе, і які цілком реально можуть у перспективі не загубитись у дорослому футзалі. Так, ми розуміємо, що валківська команда здебільшого заточена на футбол, а не на футзал. Однак, якщо у когось є шанс не тільки проявити себе у футзалі, а і залишитись там, то ЮЕЛ може дати такий шанс. Яскравий приклад гравців чорноморського «Олімпіка» (Дроздова, Драчука та Солодчука), які своєю грою заслужили запрошення в «Ураган», є тому підтвердженням. Тому, все можливо. До того ж, знаючи те, як Віктор Детюк мотивує своїх підопічних (за що його вже жартома називають футзальним Кварцяним), дає яскраве свідчення того, що хлопчиками для биття представники Харківщини точно не будуть. 

Протистояння між ДЮСШ (Валки) та харківським «Феніксом» завжди дуже цікаві. А на рівні ЮЕЛ ці двобою можуть стати ще більш цікавими.

«Олімпік» (Чорноморськ). У минулому сезоні ця команда посіла восьме місце у дебютному для себе сезоні ЮЕЛ. З того складу наразі пішли в «Ураган» Драчук, Дроздов та Солодчук, які були на провідних ролях Ігоря Савельєва. Втрата одразу трьох провідних гравців, звичайно, боляче вдарила по можливих планах «Олімпіка» на майбутній сезон. Проте, як каже сам Ігор Володимирович, у цьому є плюс, що хлопці отримали можливість надалі зростати та прогресувати. До того ж, треба додати, що також з «Олімпіка» в «Ураган» поїхав і Метеленко, воротар команди U-15. Але якщо подивитись на цю ситуацію з іншого боку, то тут є інший момент. Якщо в «Олімпіку» на майбутній сезон залишаться Брескін, Калібов та Чілікін, то саме вони не тільки мають стати лідерами команди з Чорноморська (хоча по факту, вони такими і є), а й тими гравцями, навколо яких будуватиметься гра «Олімпіка». І теоретично саме ця трійка зараз має довести, що «Олімпік», навіть без Дроздова, Солодчука, Драчука та Метеленка, ще не сказав свого останнього слова у ЮЕЛ. До того ж, самобутніх колективів, які могли би відібрати очки у фаворитів, може і не вистачити. А «Олімпік» є саме таким колективом. І сподіваємось, що ми побачимо цей колектив з Чорноморська у Юнацькій Екстра-лізі.  

КДЮСШ-1-МСК «Дніпро» (Черкаси). Ні для кого не секрет, що якби у минулому сезоні проходив чемпіонат України (U-17) серед команд Першої ліги, то команда з Черкас, так само як і валківська ДЮСШ, скоріше за все, грала би там. Однак, обставини склались таким чином, що черкащани провели сезон у Юнацькій Екстра-лізі (де їх, чесно кажучи, чекали ще сезон-два тому). Щоправда, команда з берегів Дніпра залишилась без медалей, проте вона здобула цінний досвід поєдинків проти топ-команд ЮЕЛ. І цей досвід зможе знадобитися черкаській команді зараз, якщо вона знову гратиме саме у цьому турнірі. Щоправда, якщо сказати чесно, то навряд чи черкащани гратимуть найсильнішим складом, оскільки та команда, яка складалася з юнаків 2004 року народження, вже пішла у «доросле життя». Щоправда, є шанс, що нинішньому складу «Дніпра» можуть допомогти «позняки». Тоді «Дніпро» ще може поборотися з командами ЮЕЛ. Чому в цій команді потрібно зробити акцент на «позняках»? Річ у тім, що команда КДЮСШ-1-МСК «Дніпро» (U-15) минулий сезон провела у Першій лізі (до речі, це єдина команда зі структури черкаського клубу, яка грала не у Вищій лізі і не у ЮЕЛ. – А. Т.). Тому, досвід деяких гравців, які будуть «позняками» або ж такими, які підходить саме під категорію U-17 (наприклад, Соломка, який 2005 року народження) матиме дуже важливе значення для адаптації тих черкаських футзалістів, які ще на такому рівні не грали. До того ж, маємо надію на те, що минулорічний досвід виступів у ЮЕЛ буде для чепкаського приводу приводом та стимулом не повертатись у Першу лігу, а грати саме в елітному дивізіоні українського дитячо-юнацького футзалу.  

У чемпіонаті України (U-17) серед команд Першої ліги сезону 2019/2020 р. р. протистояння між КДЮСШ-1-МСК «Дніпро» та «Угорниками» було запеклим, і навіть вирішувало долю чемпіонства. У сезоні 2020/2021 р. р. протистояння між цими командами продовжилось на рівні ЮЕЛ. Чи триватиме воно надалі, іже у новому сезоні?

ДЮСШ-ФСК «Іллічівець» (Роздільна/Чорноморськ). Юнацьку Екстра-лігу складно уявити без об’єднаної команди з Роздільної та Чорноморська. Ця команда зібрала повний комплект нагород, і по праву вважається однією з титулованих команд ЮЕЛ разом з «Ураганом». У цього колективу була непогана команда 2002-2003 року народження. Та й у минулому сезоні «червоні» робили все для того, щоб не дати рівнянам з ДЮСШ-4 стати чемпіонами. Однак, представники Одещини здобули лише «срібло». Наразі ситуація така, що ще не факт, що роздільнянці та чорноморці гратимуть у новому сезоні ЮЕЛ. Так, у цієї команди є Заносій (мабуть, наразі головна зірка цієї команди, до того ж – кандидат до юнацької збірної України), є Парулава, який виконує великий обсяг роботи, є Сташевський, Мураховський, Мисливий, Томіхін. Однак, літній турнір «CHORNOMORSK CUP» (U-16) показав, що навряд чи ця команда з Одеської області зможе у новому сезоні на щось претендувати в плані медалей. Але повертаємось до першого речення: Юнацьку Екстра-лігу складно уявити без об’єднаної команди з Роздільної та Чорноморська. Тому, сподіваємось, що один зі старожилів Юнацької Екстра-ліги (окрім об’єднаної команди з Одещини, лише «Ураган», «Кардинал-Рівнестандарт-ДЮСШ-4» та КІВС «Енергія» брали участь в усіх сезонах ЮЕЛ. – А. Т.) не пропустить цей чемпіонат.

«Чорне море» (Одеса). Бронзовий призер чемпіонату України (U-15) серед команд Вищої ліги, за своїм потенціалом «Чорне море» – це не тільки одна з команд, яка цілком реально може поповнити Юнацьку Екстра-лігу, а й претендувати там на медалі. Тренерський штаб «Чорного моря» поступово підводив своїх підопічних до участі у ЮЕЛ. І зараз одеська команда має реальні шанси показати свій потенціал у найсильнішому дитячо-юнацькому чемпіонаті України. Щоправда, тут треба зазначити, що у складі «Чорного моря» виступають гравці 2006-2007 років народження, а грати їм доведеться проти суперників 2005, а також «позняків» 2004 років народження. Чи не налякає цей факт одеситів? Якщо ні, то «Чорне море» вже у цьому сезоні може скласти гідну конкуренцію і «Урагану», і ДЮСШ-4, і іншим далеко не слабким учасникам ЮЕЛ. Більше того – у «Чорного моря» буде реальна нагода довести, що «бронза» чемпіонату України (U-15) – це лише початок, а у ЮЕЛ одеська команда точно претендуватиме на медалі більш високого ґатунку. 

«Чорне море» (Одеса) – амбіційна команда, яка стала бронзовим призером чемпіонату України (U-15) у Вищій лізі, і вона точно не буде зайвою у ЮЕЛ.

«Фенікс» (Харків). Віце-чемпіон України (U-15) серед команд Вищої ліги однозначно заслужив на те, щоб спробувати свої сили у Юнацькій Екстра-лізі (U-17). І у «фіолетових» є все для того, щоб стати дійсно серйозною бойовою одиницею у ЮЕЛ. Ця команда однозначно могла би стати грозою авторитетів, що вона вже неодноразово доводила. Однак, єдиний момент, через який «Фенікс» може мати проблеми у ЮЕЛ – це майже відсутність гравців 2005 року народження (таких лише двоє – Шевченко та Дудін). Решта гравців – 2006-2007 років народження, а Євсюков – взагалі 2008 року народження. Відповідно, у складі «фіолетових» немає «позняків» 2004 року народження, які могли би підсилити команду. Звичайно, це не виправдовування, але такі фактори можуть завадити цій симпатичній команді взяти участь у ЮЕЛ. Тому, є варіант, що «Фенікс» зіграє у чемпіонаті України (U-16). Тим більше, якщо у цьому турнірі бодай би на 80 % збережеться минулорічний склад учасників, то чемпіонат серед 16-річних за рівнем нічим не поступатиметься ЮЕЛ. До того ж, там у «Фенікса» будуть свої «рахунки» з «ДЮСШ-Respect» та ДЮСШ № 25 за попередній сезон. Але, якщо чесно, без «Фенікса» Юнацька Екстра-ліга (U-17) ризикує багато втратити. До того ж, «Фенікс» вже встиг дебютувати у дорослому футзалі, і цей досвід однозначно допоможе команді у майбутньому.  

У сезоні 2020/2021 р. р. саме у протистоянні харківського «Фенікса» та київської ДЮСШ № 25 вирішилась доля чемпіонства. І якщо вони зустрінуться у ЮЕЛ, то дивитись на матчі між цими двома командами буде ще цікавіше.

ДЮСШ «Хвиля» (Харків). Харківський дитячо-юнацький футзал поступово отримує своє друге дихання. У минулому сезоні вихованці ДЮСШ «Хвиля» здобули перемогу в Молодіжній Екстра-лізі (щоправда, не забуваємо, що там грали лише три команди, але про це ми ще поговоримо пізніше. – А. Т.). Тепер же слобожанський колектив спробує повторити цей успіх, але вже у молодшій віковій категорії – U-17. У сезоні 2019/2020 р. р. харківський колектив вже брав участь у ЮЕЛ. Тому, назвати команду з Харкова такою, що не має досвіду в ЮЕЛ, навряд чи можна. Однак, якщо згадати той сезон, то тоді у ЮЕЛ (U-17) грали переважно футзалісти 2002-2003 років народження, а зараз на майданчики виходитимуть гравці 2005-2006 років народження, якщо не враховувати «позняків» 2004 року народження. І тут потрібно врахувати той факт, що «Хвиля» не грала у попередньому сезоні ЮЕЛ, і взагалі ми її не бачили у минулому сезоні. Тому, нам доведеться наново знайомитися з цією командою. Якщо сказати чесно, то наразі ця команда саме в цій категорії є однією з найбільш загадкових. Якщо силу та потенціал інших теоретичних учасників ЮЕЛ нового сезону ми більш-менш знаємо, то поки що «Хвиля» залишається для нас порівнянням з багатьма невідомими. Тому, той факт, що «Хвиля» планує йти у ЮЕЛ, викликає цікавість та бажання подивитись на цю команду та поспостерігати за нею.   

ДЮСШ «Хвиля» (Харків) повертається у Юнацьку Екстра-лігу після річної перерви. на фото – епізод виїзного матчу ЮЕЛ (U-17) сезону 2019/2020 р. р. проти «Кардинал-ДЮСШ-4» (Рівне).

ФК «Угорники» (Івано-Франківська обл.). Цій команді у минулому сезоні трохи не вистачило очок, щоб поборотися бодай би за бронзові медалі ЮЕЛ. Тим не менш, ця команда себе показала з найкращого боку. Однак, з того складу, який грав у минулому сезоні, більшість гравців вже пішла далі будувати собі кар’єру. Хтось пішов у великий футбол, а хтось – залишився у футзалі (наприклад, Роман Татумірак став гравцем «Сокола»). Тому, «Угорникам», якщо вони планують піти у ЮЕЛ, доведеться грати фактично новою командою. Щоправда, у Олександра Дем’янчука є команда 2005-2006 р. н. Але якщо дивитись на склад команди, яка грала у Юнацькій Екстра-лізі у минулому сезоні, то з нього наразі залишився лише один гравець – Василь Пасічняк. Він 2006 року народження, і якщо «Угорники» підуть у ЮЕЛ, то, вочевидь, команда будуватиметься саме навколо Пасічняка, тому що він має досвід матчів на такому рівні. До того ж, у команди Олександра Дем’янчука, вочевидь, не буде можливості скористатися допомогою «позняків», які могли би підсилити склад. Тому, якщо команда з Коломийщини таки піде у Юнацьку Екстра-лігу, то вона буде фактично оновленою на 99 %. І тим цікавіше буде на неї подивитись. Хоча ми не відкидаємо і такого варіанту, що, можливо, «Угорники» підуть і в Першу лігу, чинними чемпіонами якої вони наразі є.  

У минулому сезоні «Угорники» посіли четверте місце у Юнацькій Екстра-лізі (U-17)

КДЮСШ «Барса» (Шостка). З командою, яка представляє Сумську область, не все так однозначно. Нагадаємо, що після першого з’їзного туру ЮЕЛ шосткінська «Барса» знялася зі змагань. Наставник «помаранчево-чорних» Владислав Петренко пояснив це рішення тим, що він не бачить сенсу грати у цьому чемпіонаті, якщо його підопічні не хочуть прогресувати та користатися шансом пробитись кудись далі. На той момент «Барса» була безнадійним аутсайдером. Якщо ж згадувати ту команду, яка грала у чемпіонаті України (U-15), то там «Барса» фінішувала передостанньою, випередивши лише «Іллічівець» (незвично було бачити команду з Чорноморська на останньому місці, але на те були свої причини. – А. Т.). Проте, шосткінці видали кілька цікавих матчів, а перемога над «Ураганом» на його же майданчику взагалі була взірцем організованої та дисциплінованої гри. Тоді «Барсі» дуже допоміг Разумний, який фактично і створив цей результат. І якщо «Барса» таки піде у ЮЕЛ, то шосткінцям, перш за все, потрібно бути готовими до щільного графіку матчів з роз’їздами. Це – по-перше. По-друге – Владиславові Олександровичу, якщо він все-таки планує піти у ЮЕЛ, потрібно будувати команду навколо Галушка, Марущенка та Леоненка і не розраховувати на теоретичну перемогу Разумного та Коструби. Так, якщо ці двоє додадуться, то «Барса» додасть у міцності. Але це, як то кажуть, пожежний варіант. Однак, зараз шосткінській команді потрібно визначитись: ЮЕЛ, Перша ліга (U-17) чи чемпіонат України (U-16) – на який турнір зробити більший акцент.

ДЮСШ № 25 (Київ). Для «чорних соколів» ситуація дуже цікава. Кияни теоретично можуть піти у Юнацьку Екстра-лігу, тим більше, якщо врахувати той момент, що Олександр Кривенда в такому випадку може зібрати практично весь свій «золотий» склад: Сніцаренка, Пастуха, Тимчака, Тукалевського, Гридька, Корнієнка тощо. Більше того – Олександр В’ячеславович неодноразово казав про те, що його команда обов’язково гратиме у ЮЕЛ. Але тут є кілька моментів. По-перше – наскільки столична команда наразі готова до змагального режиму з роз’їздами? По-друге – що зараз «чорні соколи» поставлять собі за пріоритет – боротися за чемпіонство у чемпіонаті України (U-16) чи бути серед претендентів на медалі (і не факт, що золоті) у ЮЕЛ? З одного боку – граючи у чемпіонаті України серед 16-річних (про цей можливий турнір ми обов’язково також поговоримо), Олександр Кривенда ризикує не зібрати весь свій «золотий» склад і зможе розраховувати хіба що на підтримку Пастуха. А якщо згадати, що у попередньому сезоні у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої ліги киянам далеко не завжди вдавалося показувати дійсно чемпіонську гру, та й чемпіонство «чорні соколи» здобули лише завдяки перемозі «ДЮСШ-Respect» над «Феніксом», то де гарантія, що у чемпіонаті України (U-16) буде легше? З іншого боку – якщо ДЮСШ № 25 збере свій найсильніший склад, то ця команда цілком реально може стати головним конкурентом для «Урагану», який наразі теоретично є головним фаворитом сезону. Додамо лише, що Пастух та Сніцаренко вже викликались до юнацької збірної України (U-17), і цей фактор наводить на думку, що якщо тренерський штаб ДЮСШ № 25 обиратиме, у якому з двох турнірів у старших вікових категоріях брати участь, то тут пріоритет має бути очевидним – Юнацька Екстра-ліга, яка є серйозною вітриною для потенційних кандидатів у юнацьку збірну України. До того ж, теоретично ДЮСШ № 25 може бути однією з базових команд у оновленій юнацькій збірній України (U-17).  

Два сезоні поспіль київська ДЮСШ № 25 була чемпіоном України (U-15) у Вищій лізі. Чи зможе столична команда зазіхнути на золоті медалі Юнацької Екстра-ліги (U-17)? 

«Сокіл» (Хмельницький). Команда з Поділля брала участь у першому сезоні Юнацької Екстра-ліги, коли цей чемпіонат проходив у віковій категорії U-16. Після того «соколят» деякий час ми не бачили на всеукраїнських дитячо-юнацьких змаганнях під егідою Комітету ДЮФ АФУ. І лише у сезоні 2020/2021 р. р. «Сокіл» повернувся та зіграв у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої ліги. Зіграли підопічні Віталія Розпаченюка непогано, хоча, можливо, від них десь чекали більшого. Тим не менш, наразі ми цілком реально можемо розглядати «Сокіл» як одного з претендентів на ЮЕЛ. Принаймні, ми сміливо можемо про це говорити. Якщо «Сокіл» гратиме у Юнацькій Екстра-лізі, то для «малинових» це буде дуже серйозний досвід. Якщо згадати виступи «Сокола» у згаданому нами першому сезоні ЮЕЛ, то там «соколята» були серед фаворитів, а деякі з гравців того складу вже тоді впевнено стукали у двері основної команди. Тому, це, звичайно, має бути стимулом для нового покоління «соколят». Ну, і той факт, що ще один клуб дорослої Екстра-ліги теоретично матиме свою юнацьку команду в ЮЕЛ, теж має про щось говорити, адже все-таки хочеться, щоб у перспективі всі команди Екстра-ліги мали свої команди у ЮЕЛ. «Ураган», «Енергія», «Кардинал-Рівнестандарт» вже мають свої юнацькі команди у Юнацькій Екстра-лізі. Тому, чекаємо чогось подібного від «Сокола». А там, сподіваємось, і інші колективи підтягнуться. 

Після участі «Сокола» у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої ліги, участь у ЮЕЛ була би хорошим продовженням розвитку для підопічних Віталія Розпаченюка.

«Темп-ЗАЕС» (Енергодар). Не будемо скидати з рахунків і цю команду. Все-таки, «Темп-ЗАЕС», так само як і «Сокіл», є одним з тих колективів, які грали ще у першому розіграші ЮЕЛ, коли вона проводилась у форматі U-16. Взагалі «атомників» хотілося побачити ще у минулому сезоні, оскільки всі знають, що у Ігоря Черненка була непогана команда 2004 року народження. І якби вона заявилась у ЮЕЛ, то точно могла би зробити кілька сюрпризів. Тепер же, вочевидь, Ігореві Черненку, якщо він піде разом зі своєю командою саме у ЮЕЛ, а не в Першу лігу, доведеться розраховувати на юнаків 2005-2006 року народження. Можливо, навіть більше на гравців 2006 року народження. Тоді енергодарська команда могла би у новому сезоні обкататися з прицілом на сезон 2022/2023 р. р., де можна буде і за медалі поборотися. Однак, останнє слово буде за «Темпом» і за Ігорем Черненком. Якщо говорити про «позняків», то якщо «Темп-ЗАЕС» таки піде у ЮЕЛ, то теоретично команді з Запорізької області можуть допомогти Назар Бутенко та Микита Марков. І це, погодьтесь, буде серйозне підсилення для команди, яка, вочевидь, будуватиметься навколо Шпонька та Касаріма. Як автор цього матеріалу, скажу свою думку: «Темп-ЗАЕС» однозначно потрібен Юнацькій Екстра-лізі. Самобутніх колективів, на жаль, дуже мало. Так, теоретично все може скластися так, що ми побачимо «Темп-ЗАЕС» не в ЮЕЛ, а в Першій лізі. Проте, не факт, що рівень змагань у Першій лізі може бути вище, ніж у Юнацькій Екстра-лізі (U-17).

«Олімпія-Дніпро» (Дніпро). Давно ми казали про те, що «Олімпії-Дніпро» вже час спробувати свої сили у чемпіонаті України, і не в Першій лізі, а у змаганнях, які є вищими за рангом. На жаль, команда 2003-2004 років народження так і не скористалася своєю можливістю показати себе у Юнацькій Екстра-лізі. Натомість, такий шанс наразі теоретично може бути у команди 2005-2006 років народження (щоправда, як уточнив головний тренер «олімпійців» Олександр Юзик, наразі є команда 2006-2007 років народження. – А. Т.). Звичайно, є варіант і з участю в Першій лізі, але тут вже тренери «олімпійців» – Олександр Юзик та Олександр Вобліков – мають вирішити, як зробити краще. Зазначимо, що у минулому сезоні Дніпро не був представлений у Юнацькій Екстра-лізі. Однак, перед цим три сезони поспіль Дніпро у ЮЕЛ представляла команда «Футзал-Дніпро». Зараз ми не будемо говорити про «Футзал-Дніпро» (при всій повазі до цієї команди). Але у «Олімпії-Дніпро» наразі є хороша нагода представити у ЮЕЛ місто з давніми футзальними традиціями, яке, погодьтесь, заслуговує на те, щоб мати свою команду в Юнацькій Екстра-лізі. Про професіональну Екстра-лігу поки не говоримо, але це був би перший крок до створення команди рівня Екстра-ліги.

ДЮСШ «Слобожанське» (Слобожанське). Віце-чемпіон України серед команд Першої ліги (U-15) – це та команда, яку було би цікаво побачити на рівні Юнацької Екстра-ліги. До того ж, якщо згадати минулий сезон у Першій лізі, то можна сміливо сказати, що цей колектив з передмістя Дніпра цілком реально можна назвати «домашнім», адже на майданчику рідної ДЮСШ «біло-чорні» виглядають дуже потужно. І якби матч між «Слобожанським» та валківською ДЮСШ щось вирішував з турнірної точки зору, то не факт, що для валківчан така гра була би легкою прогулянкою. Тому і цікаво подивитись на команду ДЮСШ «Слобожанське» у домашніх поєдинках проти тих же «Урагану», «Енергії» або вихованців рівненської ДЮСШ-4. Є впевненість у тому, що Дубовенко та компанія однозначно могли би дати бій цим командам. До того ж, це позитивно відбилося б на розвитку гравців, адже одна справа – грати у Першій лізі, рівень якої, чесно кажучи, був не дуже сильним, а інша – протистояти командам ЮЕЛ. 

ДЮСШ «Слобожанське» (Слобожанське) – віце-чемпіон України (U-15) серед команд Першої ліги.

«Іста-ДЮСШ № 7» (Дніпро). Бронзовий призер чемпіонату України (U-15) у першій лізі також є теоретичним претендентом на те, щоб представити Дніпро у ЮЕЛ. За рівнем гри ця команда, на нашу думку, переросла Першу лігу. Однак, є один момент, який наразі не сприяє теоретичному підвищенню «гранатово-синіх» у класі. Річ у тім, що кістяк «Істи» складають гравці 2007 року народження, у той час як у ЮЕЛ у цьому сезоні гратимуть футзалісти 2005-2006 років народження, а в деяких командах – ще й «позняки» 2004 року народження. Чи є сенс ризикувати? Можливо, є. Принаймні, «Іста» зможе відчути на собі рівень, до якого потрібно прагнути. З іншого боку – навіть якщо у «Істи» не вийде заявитись у Юнацьку Екстра-лігу (U-17), то теоретично ми зможемо побачити цю команду або у Першій лізі (U-17), або у чемпіонаті України (U-16), де вона точно зайвою не буде. 

«Іста-ДЮСШ № 7» (Дніпро) – бронзовий призер чемпіонату України (U-15) серед команд Першої ліги.

СДЮСШОР «Юність» (Чернігів). Для «Юності» минулий сезон відкрив новий етап у історії клубу – чернігівська команда дебютувала у всеукраїнських змаганнях з футзалу, а саме – у чемпіонаті України (U-15) серед команд Першої ліги. І хоча підопічні Всеволода Бодуна не змогли здобути бодай би якийсь комплект нагород, але непогано заявили про себе. Принаймні, до минулого сезону ніхто не знав про Велігорського, який став найкращим бомбардиром «сіверян» – на його рахунку 21 гол. Так само ніхто не знав про Хоботню, який показав, що може бути хорошим футзальним воротарем, якщо надалі працюватиме над собою в цьому напрямку. І якби «Юність» пішла у Юнацьку Екстра-лігу, то для гравців цієї команди це був би вагомий крок у їх футзальному розвитку. Тим більше, це був би серйозний крок для розвитку та популяризації футзалу на всій Чернігівщині, бо з тих часів, коли Чернігів був представлений місцевою «Енергією» у Вищій лізі (до речі, цю команду тренував нинішній головний тренер «ХІТа» Олег Лук’яненко. – А. Т.), вже минуло багато років. Тому, якщо у Чернігові хочуть серйозно розвивати футзал, то участь місцевої команди бодай би у ЮЕЛ була би дуже доречною.

СДЮСШОР № 2 (Кропивницький). Якщо ми говоримо про розвиток та популяризацію футзалу в тих регіонах України, де він наразі не має таких сильних позицій, то Кропивниччину теж можна тут згадати. Фактично те, що ми казали про чернігівську СДЮСШОР «Юність», можна сказати і про кропивницьку СДЮСШОР-2. Єдина різниця між «Юністю» та СДЮСШОР-2 є в тому, що кропивницька команда вже має чималий досвід матчів у всеукраїнських змаганнях під егідою Комітету дитячо-юнацького футзалу АФУ. Зокрема, у минулому сезоні «помаранчево-чорні» виступали у чемпіонаті України (U-15) серед команд Першої ліги посіли четверте місце, хоча якби Матковський та компанія взяли «свої» очки, то могли би поборотися бодай би за «бронзу». Є впевненість у тому, що участь СДЮСШОР-2 у Юнацькій Екстра-лізі могла би надати хороший сплеск популяризації футзалу в цьому регіоні. Інша справа – чи планують самі кропивниччани йти у ЮЕЛ?  

МДЮСШ (Новий Буг). Остання команда, про яку хотілося б поговорити в нашому матеріалі, представляє Миколаївську область. У сезоні ця команда не брала участь у жодному з чемпіонатів під егідою Комітету ДЮФ АФУ. Проте, новобужанці зіграли на «CHORNOMORSK CUP» (U-16), де намагались чинити опір командам, які або вже підтвердили намір зіграти у новому сезоні ЮЕЛ, або теоретично можуть там опинитись. Для команди з Нового Буга, як і для більшості колективів, про які ми розповіли у нашому матеріалі, участь у ЮЕЛ була би суттєвим кроком уперед у контексті прогресу гравців. Окрім того, це був би також суттєвий крок уперед для розвитку футзалу в Миколаївській області. І є припущення, що нинішній очільник Асоціації футзалу Миколаївської області Віталій Скарлат, який віднедавна ще й очолює Комітет студентського футзалу АФУ, теж був би зацікавлений у цьому, і він, можливо, зробив би все для того, щоб новобужанці представляли Миколаївщину у ЮЕЛ. Тут ще треба додати, що наразі у Миколаївській області дуже активно розвивається саме дитячий футзал, про що, наприклад, свідчать вдалі виступи «Тайфуна» з Баштанки, який наразі є флагманом дитячо-юнацького футзалу в цьому регіоні. На жаль, у «Тайфуна» зараз немає команди U-16 або U-17 – у цього колективу наразі найстарший склад – це гравці категорії U-13, які вже не бояться виходити грати проти топових колективів українського дитячо-юнацького футзалу. А от у новобужанської МДЮСШ така команда U-16 або U-17, яка могла би грати у Юнацькій Екстра-лізі. І це було би гарним стимулом для всіх команд з Миколаївщини, які могли би побачити той рівень, до якого потрібно прагнути. 

«CHORNOMORSK CUP» (U-16). МДЮСШ (Новий Буг) – «Фенікс» (Харків). Чи зустрінуться ці команди вже у рамках Юнацької Екстра-ліги (U-17)?

Ось такий список претендентів на те, щоб зіграти у новому сезоні Юнацької Екстра-ліги (U-17). Хтось із тих команд, про які ми розповіли, однозначно зіграє у новому сезоні ЮЕЛ. Хтось, можливо, зіграє у Першій лізі (U-17), змагання у якій планується поновити у цьому сезоні. Принаймні, її теоретичній кістяк зараз також вимальовується, якщо подивитись на список тих команд, про які ми згадали. А хтось, можливо, зіграє і в чемпіонаті України (U-16), розмови про який зараз активно ведуться. Доля цього чемпіонату, вочевидь, буде вирішена на найближчому засіданні Комітету дитячо-юнацького футзалу АФУ. Однак, перед цим ми ще встигнемо поговорити про цей чемпіонат, його потенційних учасників та перспективи проведення.

Зазначимо, що цей сезон ЮЕЛ буде п’ятим, відповідно – ювілейним. І у автора цього матеріалу немає сумнівів у тому, що Комітет дитячо-юнацького футзалу АФУ зробить усе можливе і неможливе для того, щоб цей ювілейний сезон Юнацької Екстра-ліги вийшов дійсно класним та більш видовищним, ніж попередні.

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»
Фото: Комітет ДЮФ АФУ, Асоціація футзалу Волині, НФК «Ураган» (Івано-Франківськ), «Фенікс» (Харків), Роман ЦУПРУК

 

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.