У попередньому матеріалі, в якому ми розповідали про майбутній сезон у Юнацькій Екстра-лізі (U-17), ми неодноразово згадували і чемпіонат України (U-16), який теоретично зможе з’явитись у новому сезоні у складі тих змагань, які буде проводити Комітет дитячо-юнацького футзалу АФУ. Зазначимо, що такі розмови про чемпіонат України серед 16-річних ведуться вже кілька місяців, а саме – з того моменту, коли закінчився чемпіонат України (U-15) серед команд Вищої ліги. І тоді пролунала пропозиція створити у новому сезоні на базі команд-учасниць «вишки» серед 15-річних чемпіонат України (U-16). В принципі, якщо врахувати, що чемпіонат серед 15-річних вийшов і цікавим, і дуже сильним, то це було би логічно. До того ж, це явно підвищило би рівень усього українського дитячо-юнацького футзалу. Але з іншого боку – є такий момент, що практично всі потенційні команди-учасниці чемпіонату України (U-16) є так само потенційними учасниками Юнанцької Екстра-ліги (U-17). Тому, деяким командам, можливо, доведеться обирати, в якому чемпіонаті їм краще виступати. Додамо, що на відміну від Юнацької Екстра-ліги (U-17), матчі чемпіонату України (U-16) проходитимуть не з роз’їздами, а з «туровою» системою.

Зазначимо, що свого часу у віковій категорії U-16 проходив чемпіонат Юнацької Екстра-ліги. Це був перший сезон ЮЕЛ, а новий сезон цього чемпіонату буде вже п’ятим. Що стосується нинішнього можливого чемпіонату серед 16-річних, то його теоретично теж можна було би назвати Юнацькою Екстра-лігою, але у віковій категорії U-16. І тоді у нас було би дві Юнацьких Екстра-ліги у двох старших вікових категоріях. Але наразі ці змагання мають саме таку робочу назву: чемпіонат України (U-16). Ми же, зі свого боку, згадаємо ті команди, які у минулому сезоні грали у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої ліги та проаналізуємо їх шанси та можливості зіграти у новому чемпіонаті.

ДЮСШ № 25 (Київ). Як ми вже зазначали, київська команда два сезони поспіль була чемпіоном України серед 15-річних. Зараз у підопічних Олександра Кривенди буде дуже хороший шанс підтвердити це звання, але вже у категорії U-16. Однак, є кілька моментів, які можуть цьому завадити. По-перше – навряд чи Олександр Кривенда може зібрати найсильніший склад своєї команди – така перспектива якщо і буде, то саме у ЮЕЛ. По-друге – рівень суперників значно виріс, що підтвердила і розв’язка минулорічного чемпіонату України серед 15-річних. По-третє – давайте будемо відверті: хоча кияни наразі і є чемпіонами України (U-15), проте гра цієї команди була далекою від чемпіонської. І по-четверте – якщо у Юнацькій Екстра-лізі Олександр Кривенда теоретично може розраховувати на допомогу Сніцаренка, Тимчака, Корнієнка, то у чемпіонаті України (U-16) «чорним соколам» можуть допомогти лише Пастух та Тукалевський. І це – явний мінус для можливих чемпіонських амбіцій ДЮСШ № 25. Але парадокс у тому, що відсутність «чорних соколів» у чемпіонаті України (U-16), якщо він таки розпочнеться, може зменшити рівень самого чемпіонату. Тому, тут вже столичному колективу доведеться обирати: або омріяна ЮЕЛ з роз’їздами, або чемпіонат України (U-16) з «туровою» системою. 

Олександр Пастух готовий знову повести ДЮСШ № 25 за золотими медалями чемпіонату України.

«Фенікс» (Харків). Віце-чемпіони України серед 15-річних за рівнем своєї гри цілком реально могли би скласти компанію командам-учасникам Юнацької Екстра-ліги. Однак, є варіант, що слобожанці, скоріше за все, оберуть участь у чемпіонаті України (U-16). Чому? Тому що не факт, що наразі харків’яни готові до графіку сезону з роз’їздами, як це планується саме у ЮЕЛ. Але з іншого боку – участь «фіолетових» саме у ЮЕЛ не була би зайвою. Проте, у Юнацькій Екстра-лізі у цьому сезоні, скоріше за все, не зіграє «ДЮСШ-Respect», але маневицька команда теоретично може зіграти саме у чемпіонаті України серед 16-річних. Окрім того, є варіант, що у цьому ж таки чемпіонаті України серед 16-річних зіграє і столична ДЮСШ № 25. Чому ми зробили акцент саме на цих командах? Тому що у «Фенікса» з ними свої рахунки, і маневичани з киянами про це чудово знають. Звичайно, це може додати інтриги чемпіонату, а для підтримки цієї інтриги участь «Фенікса» у чемпіонаті України (U-16) необхідна. І щось підказує, що якщо у «Фенікса» буде вибір між ЮЕЛ та чемпіонатом України (U-16), то вибір у слобожанців буде саме на другий з цих турнірів. 

«Фенікс» явно налаштований поборотися за золоті медалі чемпіонату України (U-16)

«Чорне море» (Одеса). Одеська команда є одним з претендентів на те, щоб поповнити Юнацьку Екстра-лігу. Але в той же час якщо чемпіонат України (U-16) таки візьме старт, то уявити його без бронзового призера чемпіонату України (U-15) серед команд Вищої ліги (тобто, «Чорного моря») буде складно. До того ж, знаючи те, що тренери одеської команди – максималісти, то можна не сумніватись у тому, що вони ставитимуть перед своїми підопічними, незважаючи на те, який це буде чемпіонат – або серед 16-річних, або ЮЕЛ. Але наразі залишимо право пріоритетного вибору турніру за «Чорним морем», тому що знаємо одне: команда Олександра Гірки буде одним з претендентів на медалі як у чемпіонаті України (U-16), так і в ЮЕЛ. 

У минулому сезоні гравці «Чорного моря» здобули бронзові медалі чемпіонату України (U-16). І вони явно не проти потрапити до топ-трійки кращих команд чемпіонату України (U-16).

«Кардинал-Рівнестандарт-ДЮСШ-4» (Рівне). У рівнян буде дуже складне завдання. З одного боку – рівненській команді доведеться захищати титул чемпіона Юнацької Екстра-ліги (U-17), і майже весь той склад, який у минулому сезоні грав у чемпіонаті України (U-15), перейде у найстаршу категорію. Але з іншого боку – Білоус та компанія у минулому сезоні залишились на відстані трьох очок від бронзових медалей, які у підсумку дістались «Чорному морю». Тому, звісно, якщо чемпіонат України (U-16) таки з’явиться, і якщо там буде бодай би 80 % учасників минулорічного чемпіонату України (U-15) у Вищій лізі, то немає сумнівів, що у рівненських футзалістів буде серйозна мотивація повернути «боржок» і суперникам, і фортуні. Та чи захоче команда ДЮСШ-4 грати фактично у двох турнірах одразу? Чи до снаги буде вихованцям ДЮСШ-4 зіграти на два фронти? Відповідь на ці питання має дати саме рівненська команда, але є підозра, що вона зробить ставку на участь у Юнацькій Екстра-лізі. До того ж, керівництво ФК «Кардинал-Рівнестандарт» чітко сказало, що бере на фінансування команди U-17 та U-15. Відповідно, про команду U-16 мови не було. І це може бути ще одним фактором на користь тієї думки, що, можливо, ми не побачимо «Кардинал-Рівнестандарт-ДЮСШ-4» (U-16) у чемпіонаті України серед 16-річних.  

Вадим Білоус був одним з важливих гравців рівненської ДЮСШ-4 у минулому сезоні.

КІВС «Енергія» (Львів). Теоретично «енергетики» можуть бути одними з фаворитів чемпіонату України (U-16). По-перше – у «зелено-білих» збережеться склад, який був у минулому сезоні. По-друге – Юрій Шукатка зможе розраховувати на допомогу Яремчука, Линьова, Гілки та Шевчика. А це вже вагомий аргумент для того, щоб «Енергія» поборолася за медалі чемпіонату України серед 16-річних. Але є кілька моментів, які можуть цьому завадити. По-перше – теоретично «Енергія» може цим же складом піти у ЮЕЛ (а так воно, можливо, і буде). По-друге – деякі гравці цього складу «Енергії» вже залучаються до «основи» львівського клубу (перш за все, мається на увазі Яремчук). Тому, тренерському штабу галичан потрібно думати про надійного «бекапа», який міг би у перспективі надійно замінити Яремчука, якщо на нього випаде серйозне ігрове навантаження. Тим не менш, якщо «енергетики» заявляться у чемпіонат України (U-16), то однозначно вони боротимуться за медалі.  

Якщо юні «енергетики» заявляться у чемпіонат України (U-16), то однозначно вони боротимуться за медалі.

«ДЮСШ-Respect» (Маневичі). Якщо маневичани підуть у чемпіонат України (U-16), то від цього точно виграє одна людина – Джуль. Річ у тім, що у чемпіонаті України (U-15), куди волиняни обов’язково заявляться (тим більше, у них практично повністю залишається бойовий склад), Джуль через віковий ценз не зможе допомогти «ДЮСШ-Respect». А от якщо маневицька команда ще піде і у чемпіонат України (U-16), то вже там Андрій Шевчук зможе розраховувати на Джуля. Додайте сюди і той момент, що склад залишиться фактично той же. Тому, це буде одним з тих факторів, який робитиме колектив з Волині одним з фаворитів чемпіонату. До того ж, у підопічних Андрія Шевчука є «незавершена розмова» зі столичною ДЮСШ № 25, і в цьому плані для волинян участь у чемпіонаті України (U-16) – справа честі. До того ж, свої «рахунки» з «ДЮСШ-Respect» має харківський «Фенікс» (нагадаємо, що саме маневичани позбавили харків’ян можливості стати чемпіонами України серед 15-річних, чим скористалася ДЮСШ № 25. – А. Т.). І вже заради такої інтриги можна чекати на появу маневичан у чемпіонаті України серед 16-річних. Але не варто забувати, що «ДЮСШ-Respect» також має плани на чемпіонати України серед 15-річних та 13-річних, де вони можуть як мінімум опинитися серед призерів. Тому, Андрієві Шевчуку доведеться обирати та розставляти пріоритети. 

«ДЮСШ-Respect» не вдалося здобути бодай би один комплект нагород чемпіонату України (U-15), хоча шанс зробити це був. Чи захоче маневицька команда ризикнути та поборотися за медалі чемпіонату України (U-16)?

«Гопри» (Гола Пристань). Чинні чемпіони України у віковій категорії U-14 мають зараз вибір: або чемпіонат України (U-15), де у підопічних Олександра Бурковського буде шанс поборотися за чемпіонство (і тоді «Гопри» зможе здобути третє «золото» у третій віковій категорії, окрім цьогорічного чемпіонства серед 14-річних, у команди з Херсонщини є титул чемпіона України (U-13), який був здобутий торік. – А. Т.), або ж ризикнути та піти у чемпіонат України (U-16), де легкого життя таврійцям ніхто не гарантує. Тому, і тренеру, і гравцям «Гопри» потрібно зважити всі «за» і «проти» та визначитися з пріоритетами на сезон. У будь-якому разі, де би «Гопри» не заявився, можна сказати одне: це буде серйозна бойова одиниця, яка і у конкурентів забере важливі очки, і сама намагатиметься претендувати як мінімум на топ-5. 

«Гопри» (Гола Пристань) – ще одна потенційна «темна конячка» чемпіонату України (U-16).

«Сокіл» (Хмельницький). З одного боку – дуже хочеться бачити «Сокіл» у Юнацькій Екстра-лізі (U-17). А з одного боку – є відчуття, що «соколята» не сказали свого останнього слова ще у минулому сезоні, коли грали у чемпіонаті України (U-15), тому якщо вони заявляться у чемпіонат України (U-16), то у підопічних Віталія Розпаченюка буде хороша можливість показати своїм новим-старим суперникам, які висновки вони зробили. Тому, перед подолянами наразі є вибір, і буде цікаво подивитись, на яких змаганнях «Сокіл» робитиме акцент. Поки що занесемо хмельницьку команду до складу гіпотетичних учасників чемпіонату України (U-16), хоча не відкидаємо варіанту участі «малинових» у ЮЕЛ (U-17), про що ми вже писали. 

Олексій Майдан вів «Сокіл» за собою у минулому сезоні.

«Кристал» (Одеса). Це команда, яка може наробити галасу в чемпіонаті. Більше того – ми у попередньому матеріалі, присвяченому можливим учасникам п’ятого сезону ЮЕЛ (U-17), забули згадати, що теоретично «Кристал» також може бути учасником цього чемпіонату – склад у одеситів як раз підходить під цю вікову категорію. Так само він підходить і під категорію U-16. До того ж, маючи у своєму складі одного з найбільш надійних воротарів чемпіонату України (U-15), Гуцола, та майстра нестандартних рішень, тобто – Ковальова – «Кристал» реально може і в цьому сезоні створити деякі сюрпризи. А якщо команду Володимира Фасти підсилить ще і Лебедєв, то «Кристал» дійсно може розраховувати на місце у топ-5 чемпіонату серед 16-річних. Так що, тепер слово за «Кристалом». 

У минулому сезоні «Кристал» показав, що він здатний робити сюрпризи. Чи будуть сюрпризи від одеситів у новому сезоні?

«Ураган» (Івано-Франківськ). «Дракони» у минулому сезоні фінішували на десятому місці, і на це була поважна причина. Івано-франківці грали перший сезон з новим тренером (Олександром Вонсом), тому по ходу сезону вони і зігравались, і звикали один до одного, і намагались робити результат. Щоправда, багато в чому вдала гра «ураганівців» залежала від присутності Федика та Починка на майданчику. Вони були саме тими гравцями, до яких підопічні Олександра Вонса тягнулись. Наразі ситуація така, що у «драконів» є певні проблеми з гравцями 2007-2008 років народження. Особливо це стосується юнаків 2008 року народження. Тут одразу можна згадати, що у чемпіонаті України (U-13) тренер 13-річних «драконів» Роман Кіндратів був змушений розраховувати лише на двох футзалістів 2008 року народження – на Тутку та Домасова. Решта гравців тоді була 2009 року народження. В «Урагані» (U-15) тоді ситуація в плані кадрів була трохи кращою. Зараз же, якщо згадати цьогорічний «CHORNOMORSK CUP (U-14)», то там весь тягар відповідальності за результат лягав на ту четвірку, яка у новому сезоні, скоріше за все, буде стартовою: Березовський – Домасов – Павлик – Макар. Друга четвірка «драконів» наразі має формуватись, і вона наразі під питанням. Ясна річ, що однією бойовою четвіркою витягнути весь сезон Олександрові Вонсу буде складно, і тут, можливо, на допомогу мають приходити гравці 2009 року народження. За таких обставин зараз «Ураган» навряд чи буде ставити собі за мету участь у чемпіонаті України (U-16). Так, можна буде розраховувати на допомогу Федика. Так, Починок підсилить воротарську позицію. Але цього мало, і тренерський штаб «драконів» це чудово розуміє. Якщо прикарпатці зможуть зібрати боєздатну другу четвірку, тоді, можливо, ми і побачимо «Ураган» у чемпіонаті України (U-16). Але є підозра, що Олександр Вонс, скоріше за все, робитиме ставку на чемпіонат України серед 15-річних, де він теоретично зможе розраховувати не тільки на свою стартову четвірку, а і на трохи молодших «драконів» Романа Кіндратіва. 

У минулому сезоні Дмитро Федик був лідером «Урагану» (U-15).

КДЮСШ «Барса» (Шостка). Ми вже казали про теоретичні шанси «Барси» у Юнацькій Екстра-лізі (U-17). Скажемо чесно: при всьому тому, що «Барса» поки що розглядається як один з претендентів на вакантні місця у ЮЕЛ, та все-таки є сумніви, що формат з роз’їздами, який у цьому сезоні знову буде в цьому чемпіонаті, буде актуальним для шосткінців. А от туровий формат, який може бути у ЧУ (U-16), може бути цілком прийнятним для «помаранчево-чорних». Щоправда, тут Владислав Петренко не зможе розраховувати на Галушка. Однак, інші лідери команди – Леоненко, Марущенко, Жура – допомогти команді саме у цьому чемпіонаті зможуть. І тримаємо у голові варіант з допомогою від Разумного. За таких обставин «Барса» цілком реально зможе зіграти у чемпіонаті України (U-16). І, мабуть, цей варіант буде для представників Сумщини більш актуальним та пріоритетним, ніж ЮЕЛ.  

У минулому сезоні шосткінська «Барса» не посіла високі місця, проте кілька сенсацій створила.

«Іллічівець» (Чорноморськ). У минулому сезоні «Іллічівець» посів у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої ліги останнє, дванадцяте місце. Погодьтесь, незвично бачити «Іллічівець» не у призерах, а в якості аутсайдера. Однак, на це були свої причини. Фактично відповідальність за результат лягала на гравців 2008-2009 років народження, яким, звичайно, було складно боротися проти суперників 2006-2007 років народження (без урахування «позняків» 2005 року народження). Зі старших партнерів допомагали хіба що Парулава, який був основним «стовпом», і Раєнко, яку потім забрали у футбол. А вже потім Веретяний яскраво проявив себе в останньому турі у Харкові. І все. Звідси можна робити висновок: навряд чи «Іллічівець» зіграє у ЧУ (U-16), тому що відсутність хороших гравців 2006-2007 років народження знову дасться взнаки, а у юнаків 2008-2009 років народження у новому сезоні будуть у пріоритеті чемпіонати України у вікових категоріях U-13 та U-15, де у підопічних Олександра Каплуна будуть шанси на перемогу. Більше того – навіть якщо «Іллічівець» з’єднається з роздільнянською ДЮСШ, то не факт, що з цього щось може вийти, і «CHORNOMORSK CUP (U-16)» це наочно показав. Тому, є велика ймовірність того, що «Іллічівець» не зіграє у ЮЕЛ (U-16), тому що у цієї команди наразі є інші пріоритети. 

Можливо, «Іллічівець» не зіграє у чемпіонаті України (U-16), хоча уявити цей турнір без одного з флагманів українського дитячо-юнацького футзалу буде важко.

Отже, ми познайомилися з тими командами, які у минулому сезоні грали у Вищій лізі чемпіонату України (U-15), а наразі теоретично зможуть бути кістяком чемпіонату України (U-16). Проте, як ми розуміємо, є ймовірність того, що деякі команди, які грали у ВЛ (U-15) у минулому сезоні, навряд чи зіграють у ЮЕЛ (U-16). Тому, за аналогією з матеріалом про ЮЕЛ (U-17), будемо аналізувати, хто теоретично міг би додатись до когорти потенційних учасників нового чемпіонату.

В принципі, потенційні учасники чемпіонату України (U-16), окрім тих, про яких ми вже згадали, майже ті самі, що і в ЮЕЛ (U-17). Детально про них зайвий раз говорити не будемо, але просто згадаємо всі команди, які теоретично також можуть зіграти у чемпіонаті України (U-16): ДЮСШ (Валки), «Олімпія-Дніпро» (Дніпро), «Іста-ДЮСШ № 7» (Дніпро), ДЮСШ «Слобожанське» (Слобожанське), СДЮСШОР «Юність» (Чернігів), СДЮСШОР-2 (Кропивницький), КДЮСШ-1-МСК «Дніпро» (Черкаси), МДЮСШ (Новий Буг). Усі ці команди об’єднує те, що у них кістяк складається з гравців 2006-2006 років народження, а це – як раз категорія U-16. Тобто, вони ще зможуть зіграти у цьому чемпіонаті, і навіть поставити його в більший пріоритет, ніж участь у ЮЕЛ. Щоправда, ми також робили акцент на тому, що ці команди теоретично можуть скласти кістяк Першої ліги (U-17). Однак, про Першу лігу (U-17), так само як і про можливу Першу лігу (U-16) наразі зарано говорити, оскільки пріоритетна задача тут і зараз – це організація ЮЕЛ (U-17), МЕЛ (U-19) і, можливо, чемпіонат України (U-16) – це якщо ми говоримо про старші вікові категорії. Тоді можна буде вже думати і про Першу лігу в цих вікових категоріях.

Але якщо говорити саме про чемпіонат України (U-16), то наразі можна виділити три команди, які могли би цілком реально підсилити чемпіонат України (U-16). Це ДЮСШ (Валки), ДЮСШ «Слобожанське» (Слобожанське) та «Іста – ДЮСШ № 7» (Дніпро). Тобто, команди-призерки минулорічного чемпіонату України (U-15) серед команд Першої ліги. Але валківська команда наразі має можливість поповнити склад учасників ЮЕЛ. Що стосується «Слобожанського» та «Істи», то наразі про плани цих команд на сезон невідомо, однак знаючи їх потенціал, можна сказати одне: у чемпіонаті України (U-16) вони би каші не зіпсували.

Що ж такими були передсезонні роздуми на тему можливого створення чемпіонату України (U-16). І так хочеться його назвати ЮЕЛ (U-16), проте навряд чи це буде ЮЕЛ саме у цій категорії. І якщо такий чемпіонат відбудеться, то у новому сезоні у нас може бути три чемпіонати «рік у рік», адже не варто забувати, що основні чемпіонати України у нас проходять у вікових категоріях U-11, U-13, U-15 та U-17, і вони проходять протягом сезону, в той час як чемпіонати у категоріях U-12, U-14 та U-16 зазвичай проходять протягом тижня. Можливо, проведення саме протягом у сього сезону чемпіонатів України у вікових категоріях U-15, U-16 та U-17 у перспективі призведе до того, що інші чемпіонати також проходитимуть не протягом тижня, а протягом сезону і, відповідно, гратимуться «рік у рік». Принаймні, хочеться, щоб у найближчі роки ми до того дійшли.

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»
Фото: Асоціація футзалу Волині

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.