В останній тиждень жовтня стартує чемпіонат України у віковій категорії U-11 серед команд Вищої ліги. Цьогоріч у чемпіонаті України (U-11)  стартує дванадцять команд. Більшість з них – дебютанти наймолодшої «вишки». З тих, хто брав участь у минулому, дебютному сезоні Вищої ліги серед 11-річних, наразі на старт виходять чотири команди: Академія НФК «Ураган» (Івано-Франківськ), КДЮСШ «Барса» (Шостка), «Іллічівець» (Чорноморськ) та «Чорне море» (Одеса). Більшість тих команд, які стартують у сезоні, торік грали у змаганнях у віковій категорії U-10. Зокрема, це ДЮСШ ХФТІ (Харків), «КІВС Футзал» (Львів), «Локомотив» (Кривий Ріг), «СКА-Гармонія» (Одеса), «Чорноморець» (Одеса). Також абсолютними дебютантами Вищої ліги (U-11) є ДЮСШ-«Фаворит» (Подільськ), «Respect» (Луцьк) та «Сокіл» (Хмельницький). І всі ці команди боротимуться за титул чемпіона України серед 11-річних юнаків. До речі, у цьому сезоні чемпіонський титул у цій віковій категорії буде вакантним, оскільки минулорічний чемпіон України (U-11) серед команд Вищої ліги, київська ДЮСШ № 25, не гратиме у цій віковій групі. Тому, боротьба за титул без його поки що офіційно чинного володаря має стимулювати всі команди поборотися за цей трофей. Отже, представляємо учасників чемпіонату України (U-11) серед команд Вищої ліги сезону 2021/2022 р. р.

Академія НФК «Ураган» (Івано-Франківськ).

Ця команда, як ми вже казали, є одним з чотирьох «старожилів» Вищої ліги чемпіонату України (U-11). Але минулий сезон навряд чи можна занести до активу наймолодших «драконів», які за підсумками чемпіонату фінішували лише сьомими. Але на це були свої причини, тому що у стані «драконів» перед стартом сезону відбулася зміна тренера, тому «ураганівці» по ходу чемпіонату лише звикали до вимог Романа Шведа. Зараз вже можна було би сказати, що це буде більш досвідчена команда у порівнянні з минулим сезоном, але ми так не скажемо. Деякі лідери цієї команди перейшли у категорію U-13. Хоча є і такі, які ще зможуть зіграти у чемпіонату України (U-11), оскільки є пізніми гравцями 2010 року народження. І саме вони мають допомогти «Урагану» в новому сезоні. Однак, по факту перед нами буде оновлений «Ураган».

На кого звернути увагу? Якщо ми вже заговорили про пізніх гравців 2010 року народження, то Андрій Тимків як раз є таким. І він може допомогти своїм молодшим одноклубникам по «Урагану», тим більше, якщо врахувати, що він грав у Романа Шведа у минулому сезоні. Також з минулого сезону у складі команди залишився Захар Андрієчко. І в цьому складі «Урагану», скоріше за все, саме навколо нього будуватиметься гра «драконів».

ДЮСШ-«Фаворит» (Подільськ).

Абсолютний дебютант чемпіонату України (U-11) серед команд Вищої ліги. І цим усе сказано. Але це не означає, що представники Одещини будуть аутсайдерами чемпіонату. Команди з Одеської області на дитячо-юнацькому рівні завжди претендують на високі результати. І іони ніколи нікому очок не дарують. Тому, цього можна чекати і від «фаворитів». 

На кого звернути увагу? Зазвичай коли йде мова про дебютантів змагань, то тут складно одразу когось виділити, і вже під час змагань можна зробити висновки, хто є лідером команди, і на кого можна звертати увагу в майбутньому. Тому, будемо знайомитися з головними зірками «Фаворита» вже по ходу сезону.

ДЮСШ ХФТІ (Харків).

Команда з Харкова стрімко увірвалась у минулий сезон та з хорошого боку показала себе. Більше того – «жовто-блакитні» змусили з собою рахуватися. Щоправда, слобожанцям не вистачило саме досвіду в таких матчах, тому у чемпіонаті України (U-10) у Кривому Розі підопічні Василя Сухомлинова посіли шосте місце, а у Кубку України (U-10) у Дніпрі – підсумкове п’яте місце. Тим не менш, це команда з хорошим потенціалом, яка здатна поборотися за топ-п’ятірку найкращих колективів чемпіонату.

На кого звернути увагу? У складі ДЮСШ ХФТІ є одразу кілька непоганих гравців, за якими можна стежити вже зараз. Це Святослав та Володимир Мазовецькі, Андрій Завора та Іван Касьян. Кожний з цих гравців може вирішити долю не тільки епізоду, а й усієї гри. Також до числа лідерів цієї команди цілком справедливо можна віднести і єдину дівчинку, яка грає за цей склад «жовто-блакитних». Мова йде про Єлізавету Фунікову, яка вже зараз адаптована більше до футзалу, ніж до футболу (за її манерою гри це видно), але при цьому вона є більше гравцем захисного плану. Так що, рекомендуємо поспостерігати і за нею.

КДЮСШ «Барса» (Шостка).

У минулому сезоні шосткінська «Барса» показала гарний, цікавий та змістовний футзал, але посіла лише третє місце, хоча була надія здобути і срібні медалі (а був такий момент, коли шосткінці навіть лідирували у чемпіонаті. – А. Т.). Однак, зараз та команда під орудою Юрія Литвинова практично повний складом «випустилася» з категорії U-11, і тепер ми, скоріше за все, побачимо цю команду в матчах Кубку України (U-12), який у листопаді проходитиме у Миколаєві, та чемпіонату України (U-12), який у квітні наступного року прийматиме Білозір’я. Тобто, зараз на нас чекає повністю оновлена «Барса» (U-11) під орудою Владислава Петренка. 

На кого звернути увагу? У цьому складі «Барси» рекомендуємо придивитись до такого гравця, як Лев Орел. Ще кілька сезонів тому, коли цьому хлопцеві було вісім рочків, він виділявся лідерськими якостями, хоча він грав з трохи старшими одноклубниками. Тому, цікаво подивитись на те, як змінився Орел в ігровому плані зараз, коли він гратиме проти своїх однолітків.

«КІВС Футзал» (Львів).

У минулому сезоні львівська команда грала у Першій лізі чемпіонату України (U-11). Там «зелено-білі» посіли дев’яте місце. Окрім того, львів’яни грали у Кубку України (U-10) у Дніпрі, де посіли четверте місце, та у чемпіонаті України (U-10), де посіли сьоме місце. Взагалі варто сказати, що на львів’ян ми чекали у Вищій лізі чемпіонату України (U-11) ще у попередньому сезоні. Однак, був один момент. А саме – рівень команди. При всій повазі до «КІВС Футзал», рівень її гри далеко не завжди відповідав рівню Вищої ліги. Так, багато хто може сказати, що і рівень житомирської команди «Фенікс-Атлет» не зовсім відповідав рівню Вищої ліги. Але якщо говорити про львів’ян, то їх ігрові проблеми були видні ще наприкінці позаминулого сезону. Тому, той факт, що «КІВС Футзал» у минулому сезоні грав у Першій лізі (U-11), скоріше за все, можна розцінити як реальне розуміння своїх сил. Але вже під кінець минулого сезону галичани трохи додали, проте цей прогрес був можливий лише завдяки вдалим діям двох більш досвідчених гравців, про яких ми поговоримо нижче, бо саме вони здебільшого робили командний результат. Окрім того, у минулому сезоні у львів’ян були проблеми з воротарською позицією, тому що Олександр Ляхович припускався багатьох помилок, які теж певною мірою впливали на результат. І під час міжсезоння головний тренер галичан Андрій Винницький мав би зробити деякі висновки та знайти підсилення на «пост № 1». Чи були зроблені висновки львів’янами? Сезон покаже.

На кого звернути увагу? Як ми вже казали, у складі «КІВС Футзал» є два гравці, на яких варто звернути увагу. Це Северин Воробйов та Маркіян Винницький. На них трималась гра «КІВСа» у попередньому сезоні, і навряд чи щось зміниться зараз, тому що «КІВС Футзал» з Воробйовим та Винницьким і без них – це дві різні команди.    

«Локомотив» (Кривий Ріг).

Команда з Кривого Рога дуже добре увійшла у новий сезон. Зігравши на домашньому Кубку України (U-10) та здобувши за його підсумками третє місце. Можна сказати, що цей результат відображає прогрес команди, яка у минулому сезоні не здобувала подібні результати. Зокрема, у чемпіонаті України (U-10) сезону 2020/ 2021 р. р. «Локомотив» посів останнє, дванадцяте місце. Тобто, прогрес у цьому плані, звісно, відчутний. Але тут треба зважати на те, що у підопічних Віталія Полякова, на відміну від багатьох команд, які грали вже у Кубку України (U-10) сезону 2021/2022 р. р., є досвід матчів на всеукраїнському рівні. І він, звичайно, допоміг криворізьким «залізничникам». Але тепер «Локомотив» переходить на новий рівень, оскільки Вища ліга чемпіонату України (U-11) – це куди більш серйозні змагання.

На кого звернути увагу? Безумовним лідером команди буде Іван Величко. Минулого сезону він грав за «Олімпію-Дніпро», але це було, так би мовити, на правах оренди, тому що Величко – вихованець саме «Локомотива». І це буде реальне підсилення для «Локо». До речі, не виключаємо, що фактор Величка теж став важливою складовою «бронзового» успіху «залізничників» на домашньому Кубку України (U-10). Окрім того, лідерами «Локомотива» також є Тимур Симоненко та Юрій Довгій. Саме ці гравці у минулому сезоні намагались вести за собою партнерів за відсутності Величка. Зазначимо, що ці два гравці були відзначені і на згаданому нами Кубку України (U-10). Зокрема, Симоненко був визнаний найкращим гравцем атакувального плану, а Довгій став MVP турніру. І, звісно, не забуваємо про Дмитра Кайсена. Цей гравець за підсумками Кубку України (U-10) був визнаний найкращим гравцем у своїй команді. Він хоча і маленького зросту, але при цьому дуже хороший гравець, який має відчуття голу та хороші футзальні ноги. Тому, за цим хлопчиком зі скандинавською зовнішністю також варто стежити.  

«Іллічівець» (Чорноморськ).

За традицією, «Іллічівець» буде розглядатися серед фаворитів нового сезону. Щоправда, тут одразу варто згадати сезон 2020/2021 р. р., коли «Іллічівець» об’єднувався з одеським «Локомотивом» та грав у чемпіонаті об’єднаною командою. Але у цьому сезоні шляхи «Іллічівця» та «Локомотива» розійшлись, і тепер «червоні» знову йтимуть до нового титулу без зайвої допомоги. Тим більше, що у цій віковій категорії у Олександра Каплуна підібралося дуже цікаве покоління.

Нагадаємо, що у минулому сезоні «Іллічівець» посів друге місце у чемпіонаті, пропустивши вперед лише ДЮСШ № 25 з Києва. Окрім того, команда з Чорноморська за підсумками минулого сезону стала володарем Кубку України (U-11). Також зазначимо, що «Іллічівець» грав у турнірі за Суперкубок України (U-11), але посів там останнє місце. І не можемо не згадати нещодавній Кубок України (U-10), адже багатьох гравців з цієї команди ми побачимо і у чемпіонаті України (U-11). У Кривому Розі «Іллічівець» залишився без медалей, посівши підсумкове четверте місце.

На кого звернути увагу? Як ми вже казали, у «Іллічівця» наразі підібралося дуже цікаве покоління, і у перспективі воно може бути таким же «трофейним» у плані здобуття титулів, як і команда юнаків 2008-2009 років народження. Перш за все, звернемо увагу на Микиту Треніна, який вже давно заявив про себе на повний голос. Дуже перспективний воротар, який цілком реально через кілька років може стати новим Заносієм. Недарма він був визнаний найкращим воротарем Кубку України (U-10), який нещодавно проходив у Кривому Розі. Також лідерами цієї команди у новому сезоні будуть Валерій Колесник та Кирило Хохлов, які також вже давно зарекомендували себе. І дуже хочеться більше бачити у новому сезоні чорноморського футзального Пірло – Вадима Врублівського, у якого не за роками високий футзальний інтелект та класне бачення майданчику.  

«СКА-Гармонія» (Одеса).

У минулому сезоні ця команда ще називалася «Трилюкс-Гармонія». Проте, вже під кінець сезону стало відомо, що в Одесі буде об’єднання кількох команд у клуб з назвою «СКА» (Одеса). Проте, як ми бачимо, у новий сезон ця команда вступатиме під назвою «СКА-Гармонія». Зазначимо, що у минулому сезоні ця команда стала віцечемпіоном України у віковій категорії U-10, а нещодавно вона брала участь у розіграші Суперкубку України (U-10), де несподівано посіла останнє, четверте місце. Тим не менш, це не означає, що у новому сезоні «СКА-Гармонія» не буде серед фаворитів. Як раз навпаки – вона буде одним з претендентів на чемпіонство.

На кого звернути увагу? В принципі, лідери цієї команди залишились ті ж самі, що і минулого сезону. Це технічний Рауль Гулієв, фактурний Ернест Кичук та один з найкращих воротарів у цій віковій категорії Данило Капітенко. Але також ми додамо сюди і Михайла Іваненка, який за підсумками турніру за Суперкубок України (U-10) був визнаний найкращим гравцем захисного плану..  

«Сокіл» (Хмельницький).

Ми вже знаємо команду «Сокола», складену з 16-річних гравців, яка у минулому сезоні брала участь у чемпіонаті України (U-15) серед команд Вищої ліги, а нещодавно брала участь у розіграші Кубку України (U-16). Тепер же знайомимося з найменшими «соколятами», які гратимуть у чемпіонаті України (U-11) серед команд Вищої ліги. Як відомо, у Хмельницькому вже кілька років існує школа СК «Сокіл». І зараз вона вже дає свої плоди, оскільки її вихованці вже грають у дорослій PARIMATCH Екстра-лізі. А ось для 11-річних «соколят» шлях у великому футзалі тільки починається.

На кого звернути увагу? Тут така сама ситуація, як і з ДЮСШ-«Фаворит». Тобто, будемо придивлятися до головних зірок команди по ходу чемпіонату. Тому, наразі – просто знайомимося з командою.

«Чорне море» (Одеса).

Так само, як і «Ураган», «Іллічівець» та «Барса», «Чорне море» є тією командою, яка проводить свій другий сезон у Вищій лізі чемпіонату України (U-11). Відповідно, попит з одеситів буде трохи більше. Багато хто з нинішнього складу «Чорного моря» грав у минулому сезоні, тому хлопці знають, з чим їм жоведеться зіткнутись. Але зважаючи на те, що «Чорне море», як ми сказали, вже має досвід матчів на такому рівні, то саме досвід має їм допомогти зіграти в цьому сезоні краще, ніж у попередньому. Але не забуваємо про позицію тренерського штабу «Чорного моря», який наголошує на тому, що для наймолодших вихованців наразі головне – не результат, а ігрова практика, де вони зможуть здобувати досвід та вчитись грати проти різних суперників.

На кого звернути увагу? Перш за все, в одеській команді варто звернути увагу на Михайла Бондаря – молодшого брата одного з лідерів «Чорного моря» (U-16) Юрія Бондаря. І не тільки тому, що Мишко, як і його старший брат, грає під 16-м номером. Просто Мишко – це гравець з дуже сильним потенціалом. За рівнем самовіддачі та кількістю виграних єдиноборств йому в команді, мабуть, немає рівних. Це той футзаліст, який завжди грає з азартом, що видно навіть по його очах. І недарма він був визнаний одним з кращих гравців минулого сезону у своїй віковій категорії. Також звернемо увагу на Дмитра Шалара, який може стати загрозою для суперників «Чорного моря» в атаці. Цей гравець має непогану стартову швидкість, а також гарно відчуває гру. Окрім того, є прогрес у грі Дениса Возного, який поступово завойовує собі лідерські позиції у команді. У минулому сезоні він серйозно додав у грі, і сподіваємось на його подальший прогрес вже у новому сезоні.

«Чорноморець» (Одеса).

У минулому сезоні ця команда представляла ДЮСШ № 11, яка є філією одеського «Чорноморця». Після минулорічного вдалого виступу на чемпіонаті України (U-10) у Кривому Розі тренерський штаб цієї команди почав планувати відкриття відділення футзалу на базі цієї школи. Але зараз ми бачимо, що ця команда у новому сезоні гратиме під брендом «Чорноморця». І в цьому теж є цікавий момент. Можливо, це буде хороший момент у тому плані, що, може, «Чорноморець» зверне увагу і на футзал та буде розвивати у своїй структурі й цей напрямок. Так, ми розуміємо, що для футзальної Одеси головний бренд (враховуючи історичні традиції) – це «Локомотив». Але якщо «Чорноморець» зайде у футзал, то від цього вся футзальна Одеса може тільки виграти.

Щодо самої команди, то у минулому сезоні вона стала чемпіоном України (U-10), який проходив у Кривому Розі, і тоді вона ще представляла ДЮСШ № 11. А буквально нещодавно цей колектив, тільки вже під назвою «Чорноморець», посіла друге місце у Кубку України (U-10), розіграш якого теж проходив у Кривому Розі.

На кого звернути увагу? Недарма ми заговорили про команду U-10, тому що з цього складу ми точно побачимо когось у матчах чемпіонату України (U-11). Скоріше за все, ми побачимо там ми побачимо найкращого бомбардира Кубку України (U-10) Дмитра Сапегу, який «відвантажив» у Кривому Розі суперникам своєї команди 20 голів. Також є великі шанси побачити у рамках чемпіонату України (U-11) Владислава Мальцева, який на згаданому вище Кубку України (U-10) був визнаний найкращим гравцем своєї команди. Але головна загроза, мабуть, йтиме від тих гравців, які непогано зарекомендували себе ще у минулому сезоні. Перш за все, мова йде про Дмитра Бормотова, Михайла Насирова та Максима Андріадіса. Вони були головною зброєю одеської команди у минулому сезоні, і навряд чи щось поміняється зараз.

Також варто відзначити, що у матчах Кубку України (U-10) за «Чорноморець» грали кілька дівчат. Можливо, ми їх теж побачимо у чемпіонаті. Тим більше, всім відомі приклади Єви Раєнко та Оксани Шевчук. Так що, у одеських футзалісток є чудові орієнтири. До того ж, свого часу, а саме – двадцять років тому, в Одесі була своя жіноча футзальна команда (про це автору даного матеріалу розповідала легенда українського жіночого футболу Світлана Фришко). То, може, «Чорноморець» ще і жіночий футзал відроджуватиме в Одесі?

«Respect» (Луцьк).

Мабуть, вже багато хто знає команду «ДЮСШ-Respect» з Маневичів. А ось тепер у чемпіонаті України з футзалу дебютує луцький «Respect». І тут одразу треба прояснити повну картину. Річ у тім, що у чемпіонаті Волині є така команда – «Respect». І вона представляє Луцьк. Але президент цієї команди Андрій Ткачук має бажання розвивати не тільки дорослу аматорську команду, а й структуру клубу загалом. Тому, наразі «Respect» створює клубну вертикаль, до якої входить і луцька команда у віковій категорії U-11, і маневицький колектив «ДЮСШ-Respect», який тренує Андрій Шевчук, котрий, до речі, є головним тренером і дорослої команди цього волинського клубу. Так що, сподіваємось, що ми роз’яснили нашим читачам, хто і де.

Що стосується саме цієї команди, яка дебютує у Вищій лізі чемпіонату України, то відомо, що вона нещодавно брала участь у Дитячому ярмарку футзалу, який проходив у Луцьку, і вийшла до півфіналу Вищої ліги цього турніру. І це вже можна вважати досягненням для даного колективу.

На кого звернути увагу? Наразі тут така ж сама ситуація, як і з двома іншими дебютантами – «Фаворитом» та «Соколом». Тому, на це питання ми вже зможемо відповісти по ходу сезону.

Зазначимо, що у порівнянні з тим складом учасників, який був оприлюднений на офіційному сайті Комітету дитячо-юнацького футзалу АФУ ще на початку вересня, є деякі зміни. Зокрема, ми не бачимо серед учасників нового сезону чемпіонату України (U-11) серед команд Вищої ліги одеський колектив «ДЮСШ-Авангард», який планував грати у «вишці». Також немає серед учасників Вищої ліги «Тайфуна» з Баштанки та двох колективів, які непогано проявили себе на минулорічному чемпіонаті України (U-10) у Кривому Розі – уманської ДЮСШ та «Юніора» з Пісочина. І немає тут минулорічного переможця Першої ліги (U-11) – команди «Олімпія-Дніпро». Цей колектив чомусь вирішив не йти у Вищу лігу, а залишитися у Першій. І це при тому, що команда Олександра Юзика у минулому сезоні також стала бронзовим призером чемпіонату України (U-10), а також володарем Кубку України та Суперкубку України у віковій категорії U-10. Тому, це виглядає як мінімум дивно. Тому, подивимось, як зіграє «Олімпія-Дніпро» у Першій лізі (U-11). І, можливо, там же ми побачимо «ДЮСШ-Авангард» та «Тайфун». Тим більше, що якщо за цей місяць нічого не змінилось, то на змагання у Першій лізі готові були заявитися вісім команд (включаючи «Олімпію-Дніпро»). А якщо туди ще додадуться згадані «ДЮСШ-Авангард», «Тайфун», «Юніор» та ДЮСШ (Умань), то на виході ми отримаємо дванадцять команд-учасниць нового сезону чемпіонату України (U-11) серед команд Першої ліги. Тут варто одразу сказати, що цей чемпіонат стартує зовсім скоро. От тоді ми і побачимо, скільки команд заявилось у другий за силою та рангом дивізіон чемпіонату України у віковій категорії U-11. Так що – чекаємо.

Додамо також, що цього разу ми не робимо прогноз для команд на сезон, адже тут є команди, потенціал яких ми ще не зовсім знаємо, тому, прогнози вже будуть в інших передсезонних анонсах, де потенціал команд-учасниць нам більш-менш відомий.

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.