Футзальний портал «5х5» завершує знайомство з учасниками чемпіонату Європи – 2022. Цього разу ми представляємо групу «D», яка стартує останньою. Нагадаємо, що у цій групі грають збірні Іспанії, Азербайджану, Боснії і Герцеговини та Грузії.

Іспанія 

Участь у чемпіонатах Європи: 1996, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2022.

Найвище досягнення: 1 місце (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016)

Безумовно, збірна Іспанії вважатиметься одним з фаворитів Євро-2022. І до «Червоної фурії» буде прикута особлива увага ще й через те, що багатьом буде цікаво подивитись на те, які висновки зробив Федеріко Відаль після чемпіонату світу. До речі, для наставника іспанської команди це буде дебютний чемпіонат Європи, але це не знижує рівень відповідальності за результат. Тим більше, іспанці явно налаштовані на те, щоб здобути свій восьмий титул чемпіона Європи. І тут можна відзначити одну цікаву тенденцію. У 1999 році титул здобули росіяни, але вже на Євро-2001 перемогли іспанці. Майже те ж саме відбулося, коли у 2003 році титул чемпіона Європи дістався італійцям, але вже 2005 рік знову приніс «Червоній фурії» звання чемпіона світу. І так само відбулося тоді, коли у 2014 році збірна Італії вдруге стала найкращою командою Європи, але вже на Євро-2016 іспанська команда знову посіла перше місце. Тобто, якщо вірити цій тенденції, то у цьому році Іспанія має забрати собі той титул, яким наразі володіє Португалія, чи не так?

До речі, перед стартом Євро-2022 можна знайти деякі паралелі з Євро-2016, де збірна Іспанії поїхала не повністю бойовим складом (через травми тоді не змогли поїхати п’ять провідних гравців збірної Іспанії. – А. Т.). І навіть таким складом збірна Іспанії змогла обіграти у фіналі збірну Росії, яка, зважаючи на ці обставини, була фаворитом того поєдинку. Але підсумкові 7:3 на користь піренейців, мабуть, ще довго снитимуться у нічних жахіттях і Сергієві Скоровичу, і збірній Росії. Однак, відмінність є у тому, що зараз Федеріко Відаль, на відміну від Хосе Венансіо Лопеса, свідомо починає омолоджувати склад, що було видно ще на «мундіалі» у Литві. Але при цьому варто зазначити, що деякі висновки Федеріко Відаль все-таки зробив, і це було видно по двох товариських матчах проти збірної Португалії. Тому, потенціал у цього варіанту збірної Іспанії є, але як вона його реалізує? Ось у цьому питання.

Для деяких гравців збірної Іспанії це буде нагода здобути свій останній титул у складі збірної Іспанії. Зокрема, мова йде про Карлоса Ортіса, для якого цей Євро, скоріше за все, буде останнім. Також буде мотивація здобути звання чемпіона Європи і у Серхіо Лосано – «Буйвол» буде головною ударною силою «селесьон» на цьому турнірі. Однак, більше, мабуть, потрібно звертати увагу на гравців, які, можливо, вже після цього чемпіонату Європи мають стати основними гравцями «Червоної фурії». Перш за все, мова йде про Сесіліо та Чіно. Однак, є впевненість у тому, що Рауль Кампос та Рауль Гомес теж скажуть своє вагоме слово. Тому, враховуючи таке поєднання досвіду та молодості, де кожний гравець може вирішити долю епізоду, можна передбачити, що збірна Іспанії за своїм потенціалом цілком реально може стати претендентом № 1 на титул чемпіона Європи.

Азербайджан 

Участь у чемпіонатах Європи: 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2022.

Найвище досягнення: 2010 (4 місце).

Якщо дивитись на склад групи «D», то фактор досвіду має допомогти збірній Азербайджану вийти до чвертьфіналу з другого місця. Тим більше, досвіду гравцям збірної Азербайджану точно не бракує. Однак, товариські матчі проти збірної України мали би дати Алесіо багато поживи для роздумів, тому що тоді Азербайджан запам’ятався, перш за все, відсутністю дисципліни, що призвело до вилучення Галло в першому з двох товариських поєдинків на 6-й хвилині. І відсутність дисципліни може стати основною проблемою для збірної Азербайджану на Євро-2022. Щоправда, на минулих чемпіонатах ця проблема теж була однією з головних: футзалісти збірної Азербайджану і пропускали багато, і картки різного кольору отримували. Так що, тут вже нічого дивного. І якщо Алесіо не робить висновки, то можемо припустити, що збірна Азербайджану, навіть з урахуванням досвідчених гравців у складі, навряд чи може претендувати на вихід з групи. Матч зі збірною Грузії як раз може бути у цьому плані ключовим.

Звісно, нинішня збірна Азербайджану вже далеко не та, яка здобувала четверте місце на Євро-2010. Тоді у азербайджанської команди були Андрій Тверянкін у воротах, а також ударний дует СержаоБіро Жаде, який, в принципі, і робив погоду на майданчику. У нинішньому складі збірної Азербайджану є непогані гравці, деякі з них навіть грають у топ-чемпіонатах (зокрема, Галло грає у чемпіонаті Іспанії за «Леванте», і вболівальники «Урагану» мають його пам’ятати. – А. Т.). Окрім того, на відміну від того ж таки пам’ятного Євро-2010, у складі збірної Азербайджану є відносний баланс між азербайджанцями та натуралізованими бразильцями, чого дванадцять років тому як раз і не було. І четвірку, в якій грають Іса Атаєв, Хетай Багіров, Раміз Човдаров, можна вважати провідною. Не назвав автор цього матеріалу багаторічного капітана азербайджанської команди Різвана Фарзалієва, але є таке передчуття, що на відміну від трьох вище вказаних азербайджанців, він не завжди матиме ігровий час. Тому, тут будуть варіанти. До речі, українським вболівальникам теж буде цікаво поспостерігати за збірною Азербайджану. І не через те, що ця команда нещодавно грала проти збірної України, а «Араз», який є базовим клубом азербайджанської збірної, восени грав проти «Урагану» в Лізі чемпіонів. А через те, що за збірну Азербайджану гратиме Вассура, який свого часу грав за донецький «Шахтар» та «Єнакієвець». Але при цьому навряд чи він відіграватиме важливу роль у тактичних побудовах Алесіо.

Боснія і Герцеговина 

Участь у чемпіонатах Європи: 2022 (дебют)

Найвище досягнення: груповий етап (2022)

Так сталося, що одним у групі «D» опинились одразу два дебютанти чемпіонату Європи: збірна Боснії і Герцеговини та збірна Грузії. Боснійці стали головною сенсацією відбіркового етапу Євро-2022, адже у своїй групі вони випередили збірну Сербії, яка була явним фаворитом. Погодьтесь, цей факт багато що означає. Так що, можна передбачити, що боснійська команда цілком реально здатна створити ще кілька сенсацій вже на Євро-2022. Однак, при цьому треба сказати, що суперники у балканської команди тепер значно серйозніші. Принаймні, в плані досвіду участі у таких серйозних змаганнях – так точно. У цьому плані збірна Боснії і Герцеговини поступається збірним Іспанії та Азербайджану, але точно не поступається грузинській команді, яка теж є дебютантом.

Якщо говорити про тих, кого варто виділити у складі боснійської команді, то це, в першу чергу, її наставник Іво Крезо. Саме він створив це «боснійське диво», завдяки якому був номінований на звання найкращого тренера чоловічої футзальної збірної за версією сайту futsalplanet.com за підсумками 2021 року (але, як ми знаємо, найкращим тренером збірної був визнаний Жорж Браз. – А. Т.). Якщо ж говорити про гравців, то тут потрібно звернути увагу на Давора Арнаутовича (однофамільця того самого Марко Арнаутовича, який грає за футбольну збірну Австрії. – А. Т.), а також Маріо Аладжича, Благо Гашпара та Нерміна Кахведжича. Саме ці гравці, на нашу думку, будуть тими, хто зможе зробити результат для збірної Боснії і Герцеговини.

Грузія 

Участь у чемпіонатах Європи: 2022 (дебют)

Найвище досягнення: груповий етап (2022)

Ще один дебютант чемпіонату Європи з футзалу – збірна Грузії. Чесно кажучи, дебют цієї команди у фінальній стадії футзального Євро очікувався ще років десять тому, коли на клубному рівні флагманом грузинського футзалу була «Іберія Стар», яку очолював український тренер Олег Солодовник. Тоді ж, нагадаємо, один з фіналів Кубку УЄФА, правонаступником якого стала нинішня футзальна Ліга чемпіонів, приймав Тбілісі. Тобто, все йшло до того, що і збірна Грузії незабаром показуватиме себе на фінальних стадіях Євро. Однак, після того, як «Іберія Стар» перестала існувати в тому вигляді, у якому вона була, про подальший підйом футзалу у Грузії було складно говорити. Тим не менш, грузинській команді вдалося переписати історію та вийти до фінальної стадії Євро-2022, що цілком реально може підняти розвиток футзалу у Грузії на новий рівень.

Збірна Грузії не стала придумувати велосипед та пішла тим же шляхом, що і збірні Росії, Азербайджану та Казахстану – запрошувати бразильців та натуралізовувати їх. Свого часу одним з перших бразильців, які були натуралізовані, став Фумаса, який відомий за виступами у «Шахтарі», «Єнакієвці», «Продексімі», а також «Іберії Стар» та «Кайраті», якому «Фума» свого часу допоміг здобути статус найкращого футзального клубу Європи. Зараз же за збірну Грузії виступає ще один натуралізований бразилець, який знайомий українській публіці – Роніньйо, який виступав за «Ураган» та «Продексім». Також до збірної Грузії часто залучаються гравці з досвідом матчів у топ-чемпіонатах. Зокрема, можна згадати Елісандро, знайомого багатьом шанувальникам футзалу за матчами у складі «Мовістар Інтера», а також Шагінью, котрий мав досвід виступів за «Бенфіку». Також ми точно побачимо на Євро деяких «корінних» грузинів, які цілком реально можуть стати зірками нинішнього футзального континентального форуму. Перш за все, це основний воротар Звіад Купатадзе, який грає у чемпіонаті Росії, а також Арчіл Себіскверадзе, який свого часу був одним з лідерів білоруського «Лідсельмаша», поки ця команда не перестала існувати, а ще і Вахтанг Кекелія, який непогано проявив себе у минулому сезоні у чемпіонаті Таджикистану. Так що, можна сказати, що у збірної Грузії дійсно підібрався боєздатний колектив.

Багато хто з фахівців стверджує, що нинішній збірній Грузії цілком до снаги вийти з групи «D», і шанси команди Автанділа Асатіані розцінюються навіть вище, ніж збірних Азербайджану та Боснії і Герцеговини. І, в принципі, цим прогнозам можна вірити. Інша справа – чи зможе збірна Грузії виправдати їх?

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»
Фото: futsalweek.com, marca.com
, azfutsal.az, УЄФА

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.