25 років тому, на початку травня 1997 року, сталася історична подія для українського футзалу. Вперше чемпіон України зіграв у Турнірі європейських чемпіонів. Цей турнір довгий час (з 1985 по 2001 роки) був головним клубним футзальним змаганням у Європі. Це тільки починаючи з сезону 2001/2002 р. р. УЄФА запровадить офіційний футзальний турнір для клубів під своєю егідою – Кубок УЄФА з футзалу, який з сезону 2018/2919 р. р. трансформувався у футзальну Лігу чемпіонів УЄФА. А тоді, у 1997 році, був Турнір європейських чемпіонів з футзалу.

Одразу зазначимо, що сам Турнір європейських чемпіонів насправді не мав чіткої структури та чіткого формату. В різні роки кількість учасників була різною. Мінімальна кількість – чотири команди. Максимальна – вісім (саме стільки команд було на Турнірі європейських чемпіонів у 1988 році у Дебрецені, при цьому три клуби представляли Угорщину, а два – об’єднану соціалістичну Югославію. – А. Т.). Відповідно, і формати проведення були різними – і «Фіналу чотирьох», і одноколовий турнір, але найчастіше – груповий етап з півфінальним раундом плей-оф, матчем за третє місце та фіналом. Саме у такому форматі проходив Турнір європейських чемпіонів 1997 року у Москві. До того ж, кожного року представники країни-організаторки Турніру європейських чемпіонів з футзалу запрошували різних учасників. Це ще одне підтвердження того, що тоді, у 90-х роках минулого століття, ще не було повноцінної системи організації футзальних клубних турнірів, яка є зараз.

І ще одне важливе уточнення. Хоча Турнір європейських чемпіонів і не вважається офіційним під егідою УЄФА, та все-таки ще з другої половини 80-х років ХХ століття на матчах Турніру європейських чемпіонів були делегати ФІФА. Принаймні, вперше факт присутності делегатів ФІФА згадується у 1988 році, коли Турнір європейських чемпіонів проходив у словенському (тоді – югославському) Веленьє. Хоча, можливо, делегати ФІФА були і на трьох перших Турнірах європейських чемпіонів у 1985, 1986 та 1987 роках, але наразі ми не знаходимо документального підтвердження цього можливого факту.

Що стосується самого Турніру європейських чемпіонів 1997 року у Москві, то організатори змагань запросили насправді непоганий склад учасників. Господарем турніру була московська «Діна» (бронзовий призер Турніру європейських чемпіонів – 1996, переможець Турніру європейських чемпіонів – 1995). Серед учасників – іспанський «Інтерв’ю Бумеранг» (переможець Турніру європейських чемпіонів – 1991, коли команда називалась «Інтерв’ю Ллойдс»), зараз більше відомий як «Мовістар Інтер», італійський «БНЛ Кальчетто» (переможець Турніру європейських чемпіонів – 1996), а також дебютанти змагань – нідерландський «Хоорнше Веерхайс» (сам клуб вперше брав участь у Турнірі європейських чемпіонів, але команди з Нідерландів були його постійними учасниками. – А. Т.), чеська «ДФК Прага» та чемпіон України сезону 1995/1996 р. р. – одеський «Локомотив».

Та той момент «Локомотив» з Одеси був базовим клубом збірної України з футзалу, яка вже тоді починала досягати чималих успіхів. Зокрема, у 1996 році збірна України увійшла до топ-четвірки найкращих команд чемпіонату світу, який проходив у Іспанії. Тоді ж, у 1996 році, збірна України брала участь у експериментальному чемпіонаті Європи, який також приймала Іспанія. Це лише потім його офіційно вважатимуть першим футзальним чемпіонатом Європи. І саме гравці одеського «Локомотива» складали основу тієї збірної, яка у 2001 та 2003 роках ставала віцечемпіоном Європи. Щоправда, тоді вони вже не були гравцями інших клубів, але це вже інша історія…

На груповому етапі Турніру європейських чемпіонів – 1997 «Локомотив» потрапив до групи «В», де суперниками «залізничників» стали іспанський «Інтерв’ю Бумеранг» та нідерландський «Хоорше Веерхайс». Пропонуємо Вашій увазі протокольні дані матчів за участю «Локомотива».

4 травня 1997 року.

«Хоорнше Веерхайс» (Нідерланди) – «Локомотив» (Україна) – 1:2
Голи:
Ван дер Грахт (26) – Москвичов (23), Мельников (31)

5 травня 1997 року.

«Інтерв’ю Бумеранг» (Іспанія) – «Локомотив» (Україна) – 4:4
Голи:
Едесіо (6, 14, 36), Кобета (29) – Корідзе (31), Мельников (32), Косенко (34, 37)

У третьому матчі групи «В», який відбувся 6 травня, «Інтерв’ю Бумеранг» обіграв «Хоорнше Веерхайс» з рахунком 4:3. За підсумками групового етапу «Інтерв’ю Бумеранг» та «Локомотив» набрали однакову кількість очок – по 4. Однак, завдяки кращій різниці м’ячів на першій сходинці опинився іспанський клуб, який у півфіналі вийшов на італійський «БНЛ Кальчетто». Що стосується «Локомотива», то він у півфіналі грав проти господарів змагань – московської «Діни». Одразу зазначимо, що точні протокольні дані цього поєдинку не збереглись, але є імена авторів забитих голів.

8 травня.

Півфінал.
«Діна» (Росія) – «Локомотив» (Україна) – 9:4
Голи:
Єрьоменко – 4 (1 – з пенальті), Алекберов – 2, Маркін, Закеров, Бєлий – Корідзе, Безуглий, Москвичов (з пенальті), Мельников.

Наступного дня у матчі за третє місце «Локомотив» зустрівся зі старими знайомими – «Інтерв’ю Бумеранг».   

9 травня.

Матч за третє місце.
«Локомотив» (Україна) – «Інтерв’ю Бумеранг» (Іспанія) – 3:5
Голи:
Москвичов – 2, Мельников – Едесіо – 2, Хосе – 2, Френсіс).

Таким чином, одеський «Локомотив» посів підсумкове четверте місце на Турнірі європейських чемпіонів 1997 року. А перемогла у цьому турнірі «Діна», яка здолала «БНЛ Кальчетто» лише у серії післяматчевих пенальті.

За підсумками Турніру європейських чемпіонів – 1997 два гравці «Локомотива» – Георгій Мельников та Ігор Москвичов – поділили 4-5 місця у списку найкращих бомбардирів, забивши по чотири голи (найкращим снайпером турніру став гравець «Діни» Костянтин Єрьоменко, у якого в активі було десять голів. – А. Т.). Окрім того, «Локомотив» отримав «Приз чесної гри».

На жаль, це була перша і єдина участь чемпіона України з футзалу в Турнірі європейських чемпіонів. Після того, як у 2001 році УЄФА створив офіційний футзальний турнір (Кубок УЄФА), чемпіони України постійно беруть участь у ньому. Найвищим досягненням українських клубів є вихід донецького «Шахтаря» до півфіналу у сезоні 2005/2006 р. р., де «помаранчево-чорні» поступились іспанському «Бумеранг Інтерв’ю», який і став володарем трофею.

Одеський «Локомотив» став 3-разовим чемпіоном України (1996, 1997, 1998). Однак, потім через фінансові труднощі команда з Одеси припинила своє існування як професіональний клуб. Наразі ФК «Локомотив» (Одеса) існує лише як дитячо-юнацький клуб, але у нього вже є своя, окрема історія. І головний тренер ДЮФК «Локомотив» (Одеса) Ігор Чурсін, сподівається, що нове покоління одеських «залізничників» зможе у майбутньому примножити славу «Локомотива» та повернути професіональний футзал в Одесу.  

Юні вихованці ДЮФК «Локомотив» (Одеса) - майбутнє українського футзалу. Фото: Комітет дитячо-юнацького футзалу АФУ.
Юні вихованці ДЮФК «Локомотив» (Одеса) – майбутнє українського футзалу. Фото: Комітет дитячо-юнацького футзалу АФУ.

У 2016 році, під час матчу-відповіді раунду плей-оф відбіркового етапу чемпіонату світу, в якому збірна України на майданчику одеського Палацу спорту грала проти збірної Словаччини, керівництво Асоціації футзалу України та Асоціації футзалу Одеської області вшановувало «золотий» склад ФК «Локомотив» (Одеса) на честь 20-річчя з моменту здобуття першого в історії клубу титулу чемпіона України.

Практично всі гравці одеського «Локомотива» стали легендами українського футзалу, а Валерій Водян та став Заслуженим тренером України. В Одесі щороку проходить представницький футзальний турнір на призи Заслуженого тренера України Валерія Водяна. Серед нинішніх відомих вихованців одеського «Локомотива» – Максим Паутяк, Олексій та Костянтин Бондаренки.

На жаль, є в цій історії один негативний момент, пов’язаний з колишнім гравцем одеського «Локомотива», донецького «Шахтаря» та збірної України Георгієм Мельниковим, який ще у 2014 році, з початком анексії Криму та окупацією Росією частини Луганської та Донецької областей зайняв антиукраїнську позицію. Однак, це вже інша історія…

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5» 

При підготовці матеріалу використані дані сайту Futsalplanet.com.      

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.