Як ми вже повідомляли, з 17 по 25 червня у Парагваї проходив Кубок Південної Америки з футзалу серед юнаків до 17 років. Цей захід проводився вже втретє – востаннє Кубок Південної Америки (U-17) проходив у 2018 році, і так само – у Парагваї. Варто зазначити, що континентальні турніри з футзалу у віковій категорії U-17 наразі проводяться лише у Південній Америці. Ані у Північній Америці, ані в Азії, ані в Океанії, ані в Африці, ані у Європі футзальні континентальні змагання серед 17-річних юнаків наразі не проводяться. Але зараз хочеться поговорити саме про Європу та можливість проведення європейської першості з футзалу у категорії U-17. 

Як відомо, наразі у футзальній Європі є лише три серйозних турніри для збірних – це чоловічий та жіночий чемпіонаті Європи, а також Євро серед 19-річних юніорів. У той же час наразі УЄФА не поспішає організовувати футзальні чемпіонати Європи серед 19-річних дівчат, а також чемпіонати Європи (U-17) серед юнаків та дівчат. Сподіваємось, що прийде час, і УЄФА візьметься за організацію цих турнірів. Тим більше, якщо казати чесно, то ці змагання потрібно було би організовувати ще вчора. До того ж, не забуваємо, що футзал вже вдруге поспіль буде у програмі Юнацьких Олімпійських Ігор. Нагадаємо, що вперше футзал був представлений на ЮОІ у 2018 році у столиці Аргентини, Буенос-Айресі. Вдруге футзальний турнір на ЮОІ планувався у 2022 році у столиці Сенегалу, Дакарі. Однак, оскільки ЮОІ-2022 не відбулись через пандемію коронавірусу, то тепер футзальний олімпійський турнір проходитиме у 2026 році – там же, у Сенегалі. Якщо «відмотати календар» на кілька років назад, то можна згадати, що перші змагання для 17-річних юнаків та дівчат відбулись у 2017 році. Це були «Турніри розвитку», в яких брали участь юнацькі та дівочі збірні, складені з юнаків та дівчат 2000 року народження і молодші. Саме вони потім мали можливість боротися за право зіграти на першому в історії Юнацьких Олімпійських Ігор футзальному турнірі. А у хлопців 2000 року народження ще була нагода зіграти на першому в історії футзальному Євро серед 19-річних гравців. У дівчат же наразі ані Євро (WU-19), ані Євро (WU-17) немає. До речі, якщо порівнювати з Південною Америкою, то там є Кубок Південної Америки серед дівчат у віковій категорії WU-20. Але щось підказує, що КОМНЕБОЛ наразі вже на шляху до того, щоб створити і дівочий Кубок Південної Америки (WU-17). І якщо це станеться, то це буде ще одним сигналом для УЄФА щодо продовження футзальних реформ, які вже призвели до того, що Кубок УЄФА був переформатований у Лігу чемпіонів, чоловічий чемпіонат Європи був переведений з дворічного відбіркового циклу на чотирирічний (зі зміною формату матчів Основного раунду відбору, які тепер проходять за системою «дім-виїзд». – А. Т.), а також були створені та проведені чемпіонат Європи серед жінок (2019, 2022, 2023) та чемпіонат Європи серед гравців до 19 років (2019, 2022). Тому, створення дівочих Євро у вікових категоріях WU-19 та WU-17 було би логічним продовженням тих реформ, які були запроваджені Александром Чеферином. Окрім того, завдяки цьому у європейському чоловічому та жіночому футзалі таким чином змогла би побудуватися повноцінна структура змагань для футзальних збірних усіх рівнів. Можна, звичайно, також поговорити і про можливе відновлення молодіжного Євро (U-21) та створення жіночого Євро (WU-21). Але це вже тема для іншого матеріалу. Поки щ ми акцентуємо увагу на футзальному Євро серед 17-річних. Чому?

Відповідь проста. Зважаючи на те, що футзальний турнір Юнацьких Олімпійських Ігор проходить у віковій категорії U-18, то Євро (U-17) теоретично можна розглядати як відбір на Юнацькі Олімпійські Ігри. Але цей турнір проходить раз на чотири роки (принаймні, так планувалося, оскільки після ЮОІ-2018 в Аргентині, мали би відбутись ЮОІ-2022 у Сенегалі, але ці змагання були перенесені на 2026 рік. – А. Т.). У той же час Євро (U-17) було би доцільніше проводити раз на два роки, за аналогією з Євро (U-19). Тому, цей варіант, звичайно, можна розглядати, але, швидше за все, на ЮОІ-2026 буде окремий відбір. Разом з тим, є інший момент. Створення Євро (U-17) дійсно могло би стати продовженням своєрідного ланцюга офіційних міжнародних футзальних турнірів під егідою УЄФА. Тут можна привести один приклад. Вже з осені розпочнеться підготовка до Євро-2025 (U-19), де гратимуть юнаки 2006 року народження і молодші. Тобто, зараз ці юнаки (поки що говоримо саме про них, хоча і про дівчат не забуваємо, оскільки змагання для них також дуже потрібні. – А. Т.) могли би вже зіграти на Євро (U-17). Окрім того, важливо розуміти, що насправді юнацькі змагання у футзалі теж потрібні – за аналогією з футболом, де подібні змагання вже поставлені на потік. До того ж, варто зазначити, що у деяких провідних футзальних країнах, зокрема – в Іспанії та Португалії, юнацькі збірні починають формуватися вже з категорії U-15. Більше того – нещодавно головний тренер юнацької збірної Португалії Жозе Луїш Мендеш проводив ознайомчий навчально-тренувальний збір для гравців категорії U-13. Тобто, це – ще одні вагомі фактори на користь того, що Євро (U-17) вже має бути найближчим часом. І УЄФА потрібно над цим серйозно думати. До того ж, якщо дивитись на найближчу перспективу, то юнаки 2008 року народження мають зіграти у футзальному турнірі Юнацьких Олімпійських Ігор у 2026 році. Тобто, теоретично вони могли би зіграти перед цим спочатку на Євро (U-17), який за таких обставин мав би відбутись у 2025 році. І, до речі, це стосується і дівочих збірних, адже дівчата 2008 року народження теж гратимуть на футзальному турнірі ЮОІ-2026. Але останнє слово – за УЄФА. Поки що всі ці думки є лише баченням автора цього матеріалу. Можна лише додати одне: КОНМЕБОЛ вже давно зробив перший крок у контексті розвитку юнацького та молодіжного фтузалу, а також побудови вертикалі турнірів для збірних у Південній Америці. Тому, тепер від Європи та УЄФА має бути гідна «відповідь». І сподіваємось, що вона буде дійсно гідною та позитивною, і від цього європейський футзал тільки виграє.

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»
Фото: УЄФА

Підтримати футзальний портал «5х5» на «Патреоні»

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.