Вже 15 вересня національна збірна України з футзалу стартує в Елітному раунді Європейської кваліфікації чемпіонату світу – 2024. Суперником команди Олександра Косенка буде збірна Бельгії. Ця команда непогано грає вдома, тому на легку прогулянку українцям навряд чи можна розраховувати. Взагалі треба сказати, що бельгійці, якщо згадувати останні протистояння з ними, не були для української команди зручними суперниками – з ними було дуже важко грати. Але при цьому перемога у більшості випадків діставалася «синьо-жовтим». Втім, про це детальніше поговоримо трохи нижче.

А поки – невеличка довідка про бельгійський футзал. Почнемо з того, що Бельгія є однією з небагатьох європейських країн, де у футзал почали грати ще наприкінці 60-х – на початку 70-х років минулого століття. Принаймні, перший чемпіонат Бельгії з футзалу (точніше, тоді це фактично був футбол у залі, але з тих часів у бельгійському футзалі досі залишилось кілька клубів. – Прим.) відбувся у сезоні 1968/1969 років. Щоправда, ім’я першого чемпіона Бельгії з футзалу, історія нам не залишила. Так само, як і інформацію про чемпіона Бельгії сезону 1969/1970 років. Одразу варто зазначити, що тоді чемпіонат Бельгії з футзалу проводився за правилами ФІФУСА – організації, яка довгий час була провідною у світовому футзалі до того моменту, поки цим видом спорту не зацікавилась ФІФА. І перші чемпіонати Бельгії з футзалу проводились під егідою Бельгійської Асоціації футзалу (або ж – футболу в залі) – ABFS. Щоправда, після того, як був проведений перший чемпіонат світу з футзалу під егідою ФІФА, чемпіонат Бельгії з футзалу з 1991 року почала проводити Королівська Асоціація футболу Бельгії, під чиєю егідою всі клубні футзальні турніри у Бельгії проходять і зараз. Щоправда, це не заважало АБФС проводити свої чемпіонати до 2012 року (принаймні, саме там наразі закінчується історія чемпіонатів Бельгії з футзалу під егідою АБФС. – Прим.), але при цьому топові футзальні клуби Бельгії 80-х років, такі, як «Хассельт», «Хобокен» та «Форд Генк», перейшли у чемпіонат Бельгії під егідою Королівської Асоціації футболу Бельгії.

Те, що згадані вище клуби були топовими у Бельгії, знаходило своє відображення і на європейській арені. Зокрема, «Хобокен» у 1985 році став першим в історії переможцем Турніру європейських чемпіонів, який до 2001 року був головним клубним футзальним турніром у Європі. (Щоправда, він вважався неофіційним. Офіційним же став розіграш Кубку УЄФА з футзалу, який наразі трансформувався у футзальну Лігу чемпіонів. – Прим.). А у 1987 році успіх «Хобокена» повторив «Форд Генк». Не пощастило лише «Хассельту», хоча він був близьким до цього. Безумовно, завдяки високому рівню бельгійських футзальних клубів (принаймні, якщо казати про 80-ті роки минулого століття. – Прим.), збірна Бельгії з футзалу теж вважалася на той момент однією з провідних у Європі. І це знайшло підтвердження на першому чемпіонаті світу з футзалу під егідою ФІФА, який у 1989 році проходив у Нідерландах, де бельгійці посіли четверте місце, поступившись у матчі за «бронзу» збірній США. І наразі це – найбільший успіх «Червоних дияволів» на чемпіонатах світу. 

Чемпіонат світу - 1989 у Нідерландах. Бельгія - США. Матч за третє місце.
Чемпіонат світу – 1989 у Нідерландах. Бельгія – США. Матч за третє місце.
Чемпіонат світу - 1992 у Гонконгу.
Чемпіонат світу – 1992 у Гонконгу.

А ось найвищим досягненням бельгійської збірної на чемпіонатах Європи з футзалу датується 1996 роком. Саме тоді, на першому, експериментальному чемпіонаті Європи з футзалу, який проходив у іспанській Кордобі, бельгійці здолали у матчі за третє місце збірну Італії. Однак, після цього бельгійці якщо і потрапляли на Євро, то далі групового етапу не виходили. І це – при тому, що на початку ХХІ століття бельгійський футзал був на підйомі завдяки успіхам «Аксьона 21», який у 2004 році був півфіналістом Кубку УЄФА, а рік тотому виграв цей почесний трофей.

Власне кажучи, тут ми переходимо до історії зустрічей між збірними України та Бельгії. Одразу зазначимо, що тут будуть здебільшого поєдинки у рамках фінальних частин чемпіонатів Європи.

У 2003 році збірні Бельгії та України зустрілись у рамках чемпіонату Європи, який проходив у італійських містах Казерта та Аверса. Збірна України здолала бельгійців з рахунком 7:2. У «синьо-жовтих» двічі відзначився нинішній головний тренер української збірної Олександр Косенко, який був на той момент капітаном команди, а також по голу забивали Федір Пилипів (нинішній тренер юнацької команди одеського «Чорного моря»), Ігор Москвичов (нинішній головний тренер збірної України U-19), Сергій Корідзе (нині – спортивний директор казахстанського «Кайрата»), Олексій Кудлай та Володимир Дейнега. А ось у збірної Бельгії, що цікаво, тоді автором одного з голів у ворота української команди був нинішній головний тренер «Червоних дияволів» – Карім Башар. Ще один гол тоді забив Мустафа Харам. На Євро-2003 збірна Бельгії не вийшла з групи, а ось українська команда вдруге поспіль стала срібним призером, поступившись у фіналі господарям майданчику – італійцям.

Ще одна зустріч між збірними України та Бельгії відбулась на Євро-2010, який приймали угорські міста Дебрецен та Будапешт. Тоді підопічні Геннадія Лисенчука здолали бельгійців з рахунком 4:2. Тоді у воротах збірної України двічі відзначився Карім Башар, а ось у «синьо-жовтих» забив нинішній асистент головного тренера збірної України, а також наставник львівської «Енергії» Валерій Легчанов, а також голами відзначились капітан тієї збірної Валерій Замятін, нинішній головний тренер івано-франківського «Урагану» Максим Павленко та Денис Овсянніков, який у минулому сезоні очолював МСК «Харків». На тому чемпіонаті Європи бельгійці не вийшли з групи, пропустивши вперед збірні України та Італії. Що стосується українців, то вони у чвертьфіналі несподівано поступились у серії післяматчевих пенальті збірній Азербайджану. 

Євро-2010 в Угорщині.
Євро-2010 в Угорщині.

Не вийшли з групи бельгійці і на домашньому Євро-2014, який приймав Антверпен. Для того, щоб «Червоним дияволам» пройти далі, їм потрібно було перемагати українську команду. Однак, вдала гра Кирила Ципуна дозволила «синьо-жовтим» зіграти внічию (0:0), після чого підопічні Євгена Ривкіна не змогли здолати у чвертьфіналі збірну Португалії, пропустивши два голи від Кардинала

Євро-2014. Бельгія - Україна - 0:0
Євро-2014. Бельгія – Україна – 0:0

Також варто згадати ще одну зустріч між збірними України та Бельгії, яка відбулася вже на українській землі. Це сталося у 2017 році, коли підопічні Олександра Косенка на майданчику столичного Палацу спорту обіграли «Червоних дияволів», яких тоді очолював нинішній тренер «Андерлехта» Лука Краньяс, з рахунком 1:0. Єдиний гол у цій зустрічі забив Сергій Коваль. Після цього українці потрапили з першого місця на Євро-2018, який проходив у Словенії, де вп’яте поспіль вилетіли у чвертьфіналі. Цього разу – від іспанців, у яких забив легендарний Мігелін

2017 рік. Кваліфікація на Євро-2018. Микола Грицина атакує ворота збірної Бельгії.
2017 рік. Кваліфікація на Євро-2018. Микола Грицина атакує ворота збірної Бельгії.

Таким чином, можна підбити підсумок. Ігри проти збірної Бельгії для української команди ніколи не були легкими (хіба що, за винятком матчу на Євро-2003, якщо дивитись на підсумковий результат. – Прим.). Однак, статистика зустрічей – на боці українців. І це не може не тішити перед черговим побаченням з «Червоними дияволами».

Що з себе представляє нинішня збірна Бельгії? Вже традиційно основу цієї команди складають гравці марокканського походження. Однак, деяким лідерам цієї команди – вже 34-35 років. Тобто, бельгійська збірна рано чи пізно буде оновлювати свій склад, і навряд чи процес зміни поколінь буде легким. Бельгійська команда – технічна, швидка, і водночас – потужна, вміє грати через «стовпа». Завдяки технічності своїх гравців збірна Бельгії чимось нагадує збірну Нідерландів, з якою підопічні Олександра Косенка грали в Основному раунду відбору на ЧС-2024. Безумовним лідером цієї команди є Омар Раху, який є одним з найкращих бомбардирів збірної Бельгії за всю її історію. Також серед лідерів цієї команди – Ахмед Сабабті, Мохамед Дабі-Реда та Габріель Грельйо. На останнього варто звернути увагу окремо. Цей гравець свого часу встиг пограти в Іспанії за «Ель-Посо», де виглядав дуже яскраво, а також в Італії – за «Пескару» та «Фелді Еболі». Наразі він грає за «Андерлехт», з яким у минулому сезоні вийшов до «Фіналу чотирьох» Ліги чемпіонів. 

Збірна Бельгії зразка 2022 року.
Збірна Бельгії зразка 2022 року.

Зазначимо, що серед тих гравців, яких Карім Башар викликав для підготовки до матчів проти збірних України та Сербії, є лише двоє представників чинного чемпіона Бельгії, тобто – «Андерлехта». Окрім Габріеля Грельйо, це також Стівен Діллієн. Найбільшу кількість гравців до збірної Бельгії делегували «Антверпен» та «Шарлеруа» – по п’ять представників. До речі, варто зазначити, що Карім Башар теж є представником «Антверпена» – саме цю команду він очолює у чемпіонаті Бельгії. Також у цій збірній Бельгії є два легіонера – це Абдель Сабабті та Беннет Ваелен, які грають у Нідерландах за ФК «Ейндховен». З цією командою вони у минулому сезоні стали чемпіонами Нідерландів, а незадовго до від’їзду до розташування збірної здобули з «Ейндховеном» ще і Суперкубок Нідерландів.

Пропонуємо Вашій увазі повний склад збірної Бельгії на матчі проти збірних України та Сербії.         

Воротарі: Мустафа Ідріссі («Антверпен»), Дріс Вранкен («Фулл Хассельт»).
Польові гравці: Ібрахім Андан, Яспер Бейль, Суфіан Ель-Факірі, Ахмед Сабабті (усі – «Антверпен»), Мохамед Дабі-Реда, Марвін Гісланді, Закарія Ламсайя, Сулейман Уаді, Омар Раху (усі – «Шарлеруа»), Габріель Грельйо, Стівен Діллієн (обидва – «Андерлехт»), Іліас Каддурі («Фулл Хассельт»), Абдель Сабабті, Беннет Ваелен (обидва – ФК «Ейндховен», Нідерланди).
Головний тренер: Карім Башар.

Нагадаємо, що матч між національними збірними Бельгії та України відбудеться 15 вересня у бельгійському місті Роздал, на майданчику спорткомплексу «Беллейхеде». Початок зустрічі о 21.00. Трансляція цього поєдинку проходитиме на українському медіастрімінгу «MEGOGO».

За матеріалами офіційного сайту Асоціації футзалу України
Фото: rbfa.be, ФІФА, offside.hk, УЄФА, Sport.ua

Підтримати футзальний портал «5х5» на «Патреоні»

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.