Вже 15 вересня національна збірна України з футзалу стартує в Елітному раунді Європейської кваліфікації чемпіонату світу – 2024. Суперником команди Олександра Косенка буде збірна Бельгії. Ця команда непогано грає вдома, тому на легку прогулянку українцям навряд чи можна розраховувати. Взагалі треба сказати, що бельгійці, якщо згадувати останні протистояння з ними, не були для української команди зручними суперниками – з ними було дуже важко грати. Але при цьому перемога у більшості випадків діставалася «синьо-жовтим». Втім, про це детальніше поговоримо трохи нижче.
А поки – невеличка довідка про бельгійський футзал. Почнемо з того, що Бельгія є однією з небагатьох європейських країн, де у футзал почали грати ще наприкінці 60-х – на початку 70-х років минулого століття. Принаймні, перший чемпіонат Бельгії з футзалу (точніше, тоді це фактично був футбол у залі, але з тих часів у бельгійському футзалі досі залишилось кілька клубів. – Прим.) відбувся у сезоні 1968/1969 років. Щоправда, ім’я першого чемпіона Бельгії з футзалу, історія нам не залишила. Так само, як і інформацію про чемпіона Бельгії сезону 1969/1970 років. Одразу варто зазначити, що тоді чемпіонат Бельгії з футзалу проводився за правилами ФІФУСА – організації, яка довгий час була провідною у світовому футзалі до того моменту, поки цим видом спорту не зацікавилась ФІФА. І перші чемпіонати Бельгії з футзалу проводились під егідою Бельгійської Асоціації футзалу (або ж – футболу в залі) – ABFS. Щоправда, після того, як був проведений перший чемпіонат світу з футзалу під егідою ФІФА, чемпіонат Бельгії з футзалу з 1991 року почала проводити Королівська Асоціація футболу Бельгії, під чиєю егідою всі клубні футзальні турніри у Бельгії проходять і зараз. Щоправда, це не заважало АБФС проводити свої чемпіонати до 2012 року (принаймні, саме там наразі закінчується історія чемпіонатів Бельгії з футзалу під егідою АБФС. – Прим.), але при цьому топові футзальні клуби Бельгії 80-х років, такі, як «Хассельт», «Хобокен» та «Форд Генк», перейшли у чемпіонат Бельгії під егідою Королівської Асоціації футболу Бельгії.
Те, що згадані вище клуби були топовими у Бельгії, знаходило своє відображення і на європейській арені. Зокрема, «Хобокен» у 1985 році став першим в історії переможцем Турніру європейських чемпіонів, який до 2001 року був головним клубним футзальним турніром у Європі. (Щоправда, він вважався неофіційним. Офіційним же став розіграш Кубку УЄФА з футзалу, який наразі трансформувався у футзальну Лігу чемпіонів. – Прим.). А у 1987 році успіх «Хобокена» повторив «Форд Генк». Не пощастило лише «Хассельту», хоча він був близьким до цього. Безумовно, завдяки високому рівню бельгійських футзальних клубів (принаймні, якщо казати про 80-ті роки минулого століття. – Прим.), збірна Бельгії з футзалу теж вважалася на той момент однією з провідних у Європі. І це знайшло підтвердження на першому чемпіонаті світу з футзалу під егідою ФІФА, який у 1989 році проходив у Нідерландах, де бельгійці посіли четверте місце, поступившись у матчі за «бронзу» збірній США. І наразі це – найбільший успіх «Червоних дияволів» на чемпіонатах світу.
А ось найвищим досягненням бельгійської збірної на чемпіонатах Європи з футзалу датується 1996 роком. Саме тоді, на першому, експериментальному чемпіонаті Європи з футзалу, який проходив у іспанській Кордобі, бельгійці здолали у матчі за третє місце збірну Італії. Однак, після цього бельгійці якщо і потрапляли на Євро, то далі групового етапу не виходили. І це – при тому, що на початку ХХІ століття бельгійський футзал був на підйомі завдяки успіхам «Аксьона 21», який у 2004 році був півфіналістом Кубку УЄФА, а рік тотому виграв цей почесний трофей.
Власне кажучи, тут ми переходимо до історії зустрічей між збірними України та Бельгії. Одразу зазначимо, що тут будуть здебільшого поєдинки у рамках фінальних частин чемпіонатів Європи.
У 2003 році збірні Бельгії та України зустрілись у рамках чемпіонату Європи, який проходив у італійських містах Казерта та Аверса. Збірна України здолала бельгійців з рахунком 7:2. У «синьо-жовтих» двічі відзначився нинішній головний тренер української збірної Олександр Косенко, який був на той момент капітаном команди, а також по голу забивали Федір Пилипів (нинішній тренер юнацької команди одеського «Чорного моря»), Ігор Москвичов (нинішній головний тренер збірної України U-19), Сергій Корідзе (нині – спортивний директор казахстанського «Кайрата»), Олексій Кудлай та Володимир Дейнега. А ось у збірної Бельгії, що цікаво, тоді автором одного з голів у ворота української команди був нинішній головний тренер «Червоних дияволів» – Карім Башар. Ще один гол тоді забив Мустафа Харам. На Євро-2003 збірна Бельгії не вийшла з групи, а ось українська команда вдруге поспіль стала срібним призером, поступившись у фіналі господарям майданчику – італійцям.
Ще одна зустріч між збірними України та Бельгії відбулась на Євро-2010, який приймали угорські міста Дебрецен та Будапешт. Тоді підопічні Геннадія Лисенчука здолали бельгійців з рахунком 4:2. Тоді у воротах збірної України двічі відзначився Карім Башар, а ось у «синьо-жовтих» забив нинішній асистент головного тренера збірної України, а також наставник львівської «Енергії» Валерій Легчанов, а також голами відзначились капітан тієї збірної Валерій Замятін, нинішній головний тренер івано-франківського «Урагану» Максим Павленко та Денис Овсянніков, який у минулому сезоні очолював МСК «Харків». На тому чемпіонаті Європи бельгійці не вийшли з групи, пропустивши вперед збірні України та Італії. Що стосується українців, то вони у чвертьфіналі несподівано поступились у серії післяматчевих пенальті збірній Азербайджану.
Не вийшли з групи бельгійці і на домашньому Євро-2014, який приймав Антверпен. Для того, щоб «Червоним дияволам» пройти далі, їм потрібно було перемагати українську команду. Однак, вдала гра Кирила Ципуна дозволила «синьо-жовтим» зіграти внічию (0:0), після чого підопічні Євгена Ривкіна не змогли здолати у чвертьфіналі збірну Португалії, пропустивши два голи від Кардинала.
Також варто згадати ще одну зустріч між збірними України та Бельгії, яка відбулася вже на українській землі. Це сталося у 2017 році, коли підопічні Олександра Косенка на майданчику столичного Палацу спорту обіграли «Червоних дияволів», яких тоді очолював нинішній тренер «Андерлехта» Лука Краньяс, з рахунком 1:0. Єдиний гол у цій зустрічі забив Сергій Коваль. Після цього українці потрапили з першого місця на Євро-2018, який проходив у Словенії, де вп’яте поспіль вилетіли у чвертьфіналі. Цього разу – від іспанців, у яких забив легендарний Мігелін.
Таким чином, можна підбити підсумок. Ігри проти збірної Бельгії для української команди ніколи не були легкими (хіба що, за винятком матчу на Євро-2003, якщо дивитись на підсумковий результат. – Прим.). Однак, статистика зустрічей – на боці українців. І це не може не тішити перед черговим побаченням з «Червоними дияволами».
Що з себе представляє нинішня збірна Бельгії? Вже традиційно основу цієї команди складають гравці марокканського походження. Однак, деяким лідерам цієї команди – вже 34-35 років. Тобто, бельгійська збірна рано чи пізно буде оновлювати свій склад, і навряд чи процес зміни поколінь буде легким. Бельгійська команда – технічна, швидка, і водночас – потужна, вміє грати через «стовпа». Завдяки технічності своїх гравців збірна Бельгії чимось нагадує збірну Нідерландів, з якою підопічні Олександра Косенка грали в Основному раунду відбору на ЧС-2024. Безумовним лідером цієї команди є Омар Раху, який є одним з найкращих бомбардирів збірної Бельгії за всю її історію. Також серед лідерів цієї команди – Ахмед Сабабті, Мохамед Дабі-Реда та Габріель Грельйо. На останнього варто звернути увагу окремо. Цей гравець свого часу встиг пограти в Іспанії за «Ель-Посо», де виглядав дуже яскраво, а також в Італії – за «Пескару» та «Фелді Еболі». Наразі він грає за «Андерлехт», з яким у минулому сезоні вийшов до «Фіналу чотирьох» Ліги чемпіонів.
Зазначимо, що серед тих гравців, яких Карім Башар викликав для підготовки до матчів проти збірних України та Сербії, є лише двоє представників чинного чемпіона Бельгії, тобто – «Андерлехта». Окрім Габріеля Грельйо, це також Стівен Діллієн. Найбільшу кількість гравців до збірної Бельгії делегували «Антверпен» та «Шарлеруа» – по п’ять представників. До речі, варто зазначити, що Карім Башар теж є представником «Антверпена» – саме цю команду він очолює у чемпіонаті Бельгії. Також у цій збірній Бельгії є два легіонера – це Абдель Сабабті та Беннет Ваелен, які грають у Нідерландах за ФК «Ейндховен». З цією командою вони у минулому сезоні стали чемпіонами Нідерландів, а незадовго до від’їзду до розташування збірної здобули з «Ейндховеном» ще і Суперкубок Нідерландів.
Пропонуємо Вашій увазі повний склад збірної Бельгії на матчі проти збірних України та Сербії.
Воротарі: Мустафа Ідріссі («Антверпен»), Дріс Вранкен («Фулл Хассельт»).
Польові гравці: Ібрахім Андан, Яспер Бейль, Суфіан Ель-Факірі, Ахмед Сабабті (усі – «Антверпен»), Мохамед Дабі-Реда, Марвін Гісланді, Закарія Ламсайя, Сулейман Уаді, Омар Раху (усі – «Шарлеруа»), Габріель Грельйо, Стівен Діллієн (обидва – «Андерлехт»), Іліас Каддурі («Фулл Хассельт»), Абдель Сабабті, Беннет Ваелен (обидва – ФК «Ейндховен», Нідерланди).
Головний тренер: Карім Башар.
Нагадаємо, що матч між національними збірними Бельгії та України відбудеться 15 вересня у бельгійському місті Роздал, на майданчику спорткомплексу «Беллейхеде». Початок зустрічі о 21.00. Трансляція цього поєдинку проходитиме на українському медіастрімінгу «MEGOGO».
За матеріалами офіційного сайту Асоціації футзалу України
Фото: rbfa.be, ФІФА, offside.hk, УЄФА, Sport.ua