Замість епіграфу

«Багатство «Динамо» Узбекистаном приростати буде, але не Хорватією»
Щотижневик «Футбол», 1999 рік

Офіційний сайт УЄФА оприлюднив терміни проведення нового сезону футзальної Ліги чемпіонів. Про це буде окрема новина. Але зараз ми поговоримо про те, що протягом кількох останніх місяців хвилювала українську футзальну спільноту: кількість команд від України у новому сезоні Ліги чемпіонів. На жаль, новини для українських любителів футзалу не дуже хороші. Як і у попередні роки, від України буде делегована лише одна команда, яка стане чемпіоном VBET Екстра-ліги сезону 2023/2024 р. р. А ось у сезоні 2025/2026 р. р. Україна вже делегуватиме дві команди, тобто – чемпіон та віцечемпіон України серед команд VBET Екстра-ліги сезону 2024/2025 р. р. Тобто, для того, щоб нарешті побачити дві команди від України у футзальній Лізі чемпіонів, нам доведеться почекати ще один сезон. І це вже стало приводом для того, щоб у прямому ефірі перед матчами «Фіналу чотирьох» казати про те, що деякі ЗМІ та соцмережі дають неправдиву інформацію. Тобто, Ви зрозуміли, на кого був натяк, чи не так? Що ж, виклик прийнятий. Тому, у свою чергу, розбираємось, чому дві команди від України виступатимуть у Лізі чемпіонів не у прийдешньому сезоні, а через сезон.

Втім, спочатку повернемось на два роки назад. Після того, як росія почала повномасштабне військове вторгнення на територію України у лютому 2022 року, клубам та збірним країни-агресорки було заборонено брати участь в усіх змаганнях під егідою УЄФА і ФІФА, зокрема – у відборах на чемпіонати світу та Європи, а також у єврокубках. Тож під дискваліфікацію потрапили й футзальні клуби та збірні росії. Завдяки високому рейтингу росія разом з Іспанією, Португалією і Казахстаном делегувала по дві команди до футзальної Ліги чемпіонів, то після дискваліфікації російських команд ця можливість була надана країні, яка на той момент була п’ятою у рейтингу європейських чоловічих футзальних збірних. Влітку 2022-го це була Хорватія (Україна тоді була на восьмому місці рейтингу, пропустивши вперед також збірні Сербії та Азербайджану. – А. Т.), Відтак, у сезоні 2022/2023 р. р. Хорватію у Лізі чемпіонів представляли два клуби – «Ново Врієме» та «Футзал Пула». А у поточному сезоні 2023/2024 р. р. – «Футзал Динамо» та «Олміссум», який двічі був суперником київського «ХІТа» в Основному та Елітному раундах ЛЧ.

Зараз же, у новому сезоні Ліги чемпіонів Хорватія знову делегуватиме дві команди – чемпіона та віцечемпіона сезону 2023/2024 р. р. І ними будуть ті ж самі команди, які грали у нинішньому Ліги чемпіонів – «Футзал Динамо» та «Олміссум», адже саме вони вийшли до фіналу чемпіонату Хорватії, і вже навіть розпочали фінальну серію (команда з Оміша напередодні обіграла «динамівців» у Загребі з рахунком 2:0, і наразі рахунок у серії – 1:1. – А. Т.). Але найголовніше – не це. Найголовніша у цій ситуації – примітка від УЄФА, що перед стартом Ліги чемпіонів береться до уваги рейтинг футзальних збірних УЄФА, який був станом на квітень 2023 року. Тобто, рейтинг, який був опублікований наприкінці квітня 2024 року, буде актуальний вже наступного року, і саме тоді Україна делегуватиме дві команди у Лігу чемпіонів. І тепер вимальовується наступна ситуація. Коли у 2022 році російські футзальні збірні та клуби були дискваліфіковані УЄФА через повномасштабне вторгнення російських окупантів на територію України, Хорватія, котра, як було сказано вище, на той момент була на п’ятому місці у футзальному рейтингу УЄФА, делегувала дві команди на сезон 2022/2023 р. р. фактично в екстреному порядку. А вже у сезоні 2023/2024 р. р. Хорватія делегувала дві команди до Ліги чемпіонів на основі рейтингу, який був опублікований у тому ж таки квітні 2022 року. Тобто, як зараз модно писати на деяких ресурсах, з цього випливає, що у європейському футзалі діють такі ж самі системи підрахунків рейтингу. як і у європейському футболі. Але про це раніше перед стартом нового сезону Ліги чемпіонів не особливо згадувалось. А ось після завершення цього єврокубкового футзального сезону ця примітка з’явилася. Однак, варто зважати на ще один момент. Якщо раптом зараз у війні між Україною та росією раптом настане перемір’я, або ж війна буде заморожена, то російські клуби теоретично можуть повернутись у Лігу чемпіонів. Принаймні, наразі російські клуби та збірні дискваліфіковані «до особливого розпорядження». Тобто, якщо раптом восени 2024 року або навесні 2025 року у війні настане перемир’я на умовах росії, то можна чекати навіть і такого повороту подій, що російські клуби можуть повернутись у Лігу чемпіонів саме у сезоні 2025/2026 р. р., і тоді мрія українських уболівальників про дві команди від України у футзальній Лізі чемпіонів може, як то кажуть, накритись мідним тазом.

У свою чергу, автор цього матеріалу також встиг на цю тему трохи поспілкуватися з президентом Асоціації футзалу України Сергієм Владиком. І він сказав, що Україна також може делегувати дві команди до Ліги чемпіонів і у сезоні 2026/2027 р. р. Тут вже за основу братиметься рейтинг, який буде опублікований у квітні 2025 року. І тут потрібно зміцнювати свої позиції, перш за все, за рахунок вдалого виступу на чемпіонаті світу – 2024 в Узбекистані, який проходитиме з 14 вересня по 6 жовтня, та позитивних результатів у Основному раунді відбору на Євро-2026, який розпочнеться вже у грудні цього року. В принципі, це було зрозуміло, тим більше, з урахуванням того, що Хорватія також гратиме на «мундіалі». І вона так само стартуватиме в Основному раунді відбору на чемпіонат Європи. Однак, при цьому не забуваємо і про збірну Казахстану, яка у перспективі має бути нашим основним конкурентом по боротьбі за подальше просування у рейтингу УЄФА.  

Але тепер – давайте трохи поговоримо про те, чому, власне кажучи, виникла така плутанина з сезоном, у якому Україна має бути представлена двома командами у Лізі чемпіонів. Почнемо з грудня 2023 року, коли через деякий час після перемоги збірної України над поляками у Лодзі та виходу на ЧС-2024 був опублікований оновлений рейтинг УЄФА для футзальних збірних. І у ньому збірна України вийшла на п’яте місце. Футзальний портал «5х5» опублікував про цю новину 22 грудня, і там зазначалося, що Україна має бути представленою двома командами у Лізі чемпіонів сезону 2024/2025 р. р. У той же час офіційний сайт Асоціації футзалу України теж опублікував цю інформацію, але без зазначення сезону, в якому дві українські команди мають стартувати у головному клубному футзальному турнірі Європи. 

І тільки зараз, коли був опублікований квітневий рейтинг УЄФА, і новина про нього з’явилась на футзальному порталі «5х5», від пресслужби АФУ з’явилась інформація про те, що дві українські команди стартуватимуть в ЛЧ у сезоні 2025/2026 р. р., що і дало потім привід казати про недостовірну інформацію від деяких ЗМІ та соцмереж. Але тоді виникає питання: чому ця інформація не була оприлюднена у грудні минулого року з усіма роз’ясненнями? Одразу варто сказати про ще один момент. Інформація про те, що Україна має виставити дві команди у Лізі чемпіонів вже у сезоні 2024/2025 р. р. – це точно не вигадки Артема Терентьєва. Кожну інформацію про рейтинг, кожну зміну моніторили ще й такі далеко не останні люди в українському футзалі, як колишній пресаташе івано-франківського «Урагану» Олег Ланяк та колишній головний редактор сайту «Футзал України» Андрій Гулій. Тобто – люди, які в українському футзалі вже не перший рік, і яких навряд чи можна назвати далекими від футзалу. І всі наші висновки щодо двох команд від України вже у цьому році, а не у наступному, були логічно обґрунтовані. Єдиний момент, який нами не був врахований – це те, що у футзалі може бути застосована така ж система підрахунку очок, як і у футболі, і що місце у рейтингу може вплинути на кількість команд у Лізі чемпіонів не на прийдешній сезон, а на той, який буде після нього. І знову ж таки – раніше не було примітки від УЄФА про те, за який проміжок часу береться до уваги рейтинг збірних. Зараз ця примітка є. Тобто, якби не вона, то наша країна вже у цьому сезоні вболівала би за двох своїх представників. Але доведеться почекати ще один сезон. Єдине, що можна сказати вже зараз – так це те, що якщо чемпіоном України у цьому сезоні стане «ХІТ» або «Ураган», то хтось із цих клубів, який представлятиме Україну у наступному сезоні Ліги чемпіонів, гратиме в одній з груп Основного раунду Ліги чемпіонів. Тут як раз «Урагану» або «ХІТу» має допомогти клубний рейтинг, який був здобутий у попередніх сезонах. Принаймні, наразі ситуація виглядає саме так. І, до речі, за нашими підрахунками, якби дві українські команди стартували у Лізі чемпіонів саме цієї осені, то вони би теж стартували також з Основного раунду. 

Що ж, як би там не було, але у сезоні 2024/2025 р. р. будемо вболівати за поки що єдиного представника України у Лізі чемпіонів. А заодно будемо готуватися до історичного сезону 2025/2026 р. р., коли Україна буде представлена у Лізі чемпіонів двома командами. І сподіваємось, що це буде не на один-два сезони. Український футзал давно заслужив на те, щоб мати двох представників у головному клубному футзальному турнірі Європи. І також будемо сподіватись на те, що до того часу війна завершиться, і не на умовах росії, а українською перемогою. І Україна зможе приймати Лігу чемпіонів у себе. А щодо росії… Після програшу у війні їй точно буде не до футзалу. І не факт, що на той момент місцева футзальна суперліга залишатиметься статусним турніром, яким його досі багато хто вважає як у Європі, так і у світі. Тому, наразі наша мета – зміцнювати свій футзальний рейтинг, наближати наш чемпіонат до топового рівня та працювати на перспективу, аби у майбутньому у нас був і топ-чемпіонат, і топ-клуби, які постійно виходитимуть до фінальних стадій Ліги чемпіонів та перемагатимуть там, і топове покоління юнаків та дівчат, і, відповідно, топові чоловіча та жіноча збірні, які входитимуть до когорти призерів футзальних чемпіонатів світу та Європи, а також – юнацьких та дорослих Олімпійських Ігор (ми ж віримо у те, що футзал скоро стане олімпійським видом спорту, чи не так? – А. Т.).

Від автора. Як Ви розумієте, згадка про київське «Динамо» в епіграфі та взята з обкладинки щотижневику «Футбол» фраза після першого матчу Другого Кваліфікаційного раунду футбольної Ліги чемпіонів сезону 1999/2000 р. р. проти литовського «Жальгіріса» (коли Максим Шацьких «відвантажив» литовцям два голи), є умовною. Хто пам’ятає, той згадає про те, що тоді наче б то сам Давор Шукер хотів поїхати грати у «Динамо», але в останній момент передумав. Тому, редколегія щотижневику «Футбол» і винесла такий заголовок з натяком на Шукера, ще й поставивши на обкладинку фото з Максимом Шацьких після того, як рахунок став 1:0 на користь «Динамо». Якщо брати до уваги цей епіграф до контексту того, що було трохи вище у цій статті, то можна легко зрозуміти, чому епіграф був саме таким.

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»  

Підтримати футзальний портал «5х5» на «Патреоні»

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.