Вже за кілька годин в Узбекистані розпочнеться десятий за ліком чемпіонат світу з футзалу. Але його вже зараз супроводжують скандали. Пам’ятаєте, як нещодавно, коли тільки мали надійти у продаж квитки на ЧС-2024, був оприлюднений їх дизайн? Пам’ятаєте, який тоді був піднятий галас через те, що на квитках буде зображений рашист сєргєй абрамов? Тоді, завдяки інформаційному тиску, дизайн квитків був поміняний. Замість представники країни-окупанта там з’явився капітан збірної Португалії Жоао Матуш (і це було логічно – все-таки, Португалія – чинний чемпіон світу. – А. Т.).
А тепер – скандал з офіційним постером ЧС-2024, який був викладений ФІФА буквально за кілька днів до початку «мундіалю». На ньому були зображені зірки світового футболу: бразилець Неймар, іспанець Хаві, аргентинець Ліонель Мессі та португалець Кріштіано Роналду, які грають на футзальному майданчику. І над ними ще «світиться» офіційний логотип ЧС-2024 в Узбекистані.
Чому були обрані представники саме цих країн – зрозуміло, адже саме Бразилія, Іспанія, Аргентина та Португалія у різні часи ставали чемпіонами світу з футзалу. Однак, футзальна спільнота була обурена таким постером. Після того у мережі почали з’являтися відповіді на цей постер від ФІФА. Ось деякі з них.
А тепер – увага, питання: чому представники ФІФА вирішили зробити постер з зірками світового ФУТБОЛУ для чемпіонату світу з ФУТЗАЛУ, коли у цьому виді спорту є свої зірки світового рівня? Постер, на якому зображені Фалькао, Хаві Родрігес, Лео Куццоліно та Рікардіньйо – тому підтвердження. Чому не можна було одразу зробити подібний постер без футболістів???
Звісно, у соціальних мережах пройшла хвиля невдоволення від далеко не останніх людей у світовому футзалі. Зокрема, висловились легендарні Рікардіньйо та Фалькао. Цитату Рікардіньйо взагалі треба виділити окремо.
«Відчуваю, що це не тільки відсутність ПОВАГИ за всі ці роки еволюції та боротьби за розвиток нашої модальності під назвою ФУТЗАЛ, але й знецінення роботи, яка проводилась до сьогодні всіма представниками цієї модальності.
Нас стає все більше практиків, чоловіків і жінок, ми – модальність, яка просить зробити футзал олімпійським видом спорту і поважати нас за все, що ми робимо на полі, а цього не відбувається!
Ми хочемо і заслуговуємо на повагу на майданчику та поза ним, тому що ми, ФУТЗАЛ, поважаємо всі інші модальності, і ми не хочемо бути більшими чи кращими за всіх інших, ми хочемо лише НАШОГО простору та визнання!
Неважливо, Рікардіньйо чи Фалькао, Хаві Родрігес чи Пауло Роберто, важливо, що це хтось, хто займається нашим видом спорту, нашою модальністю…
Ми завжди говоримо про відсутність кумирів у нашому футзалі, але якщо ви, основні суб’єкти, не можете продемонструвати/просувати найкращих у нашому виді спорту, хто це зробить? Як вболівальники будуть зустрічати наших нових кумирів?
Ми заслуговуємо на більше і краще!»
Погодьтесь – краще за легендарного португальця і не скажеш. І Рікардіньйо правий. ДАВАЙТЕ ПОВАЖАТИ ФУТЗАЛ!!! Не забуваємо, що у 2030 році футзалу виповниться сто років. Так, ФІФА фактично починає відлік футзалу за своїми правилами (а не тими, що були у ФІФУСА, а потім перейшли у АМФ) з 1989 року, коли у Нідерландах був проведений перший чемпіонат світу з футзалу під егідою Саме ФІФА. Але історію футзалу теж треба поважати. Тим більше, що деякі футзальні клуби «Мовістар Інтер», «Барселона», «Ховокубо», «Веерхайс» тощо) були створені ще у 60-х-70-х роках минулого століття. Тому, не треба йти проти історії футзалу. Та і сам футзал, який вже за багато років подарував світу багатьох легендарних гравців, треба поважати, а не знецінювати.
Не варто дивуватися таким обуренням від зірок світового футзалу. Коли вся світова футзальна спільнота об’єднується та висловлює свою думку, це змушує ФІФА діяти. Згадайте вже знаменитий відеоролик за участю представниць жіночого чемпіонату Іспанії (серед яких була й українка Вікторія Кислова. – А. Т.), де вони фактично ставили питання до ФІФА: «Чому у чоловіків скоро буде десятий чемпіонат світу, а у жінок – ще немає жодного?». Ці слова були сказані капітаном жіночої збірної Іспанії Анітою Лухан. Жіноча футзальна спільнота об’єдналась та подала голос – її почули. І вже у 2025 році на Філіппінах проходитиме перший офіційний чемпіонат світу з футзалу серед жінок. Але тепер має бути зроблений наступний крок.
Зараз усі представники як чоловічого, так і жіночого футзалу мають об’єднатись та висловити свою позицію щодо двох важливих та принципових моментів:
- повага до футзалу з боку ФІФА, збільшення з боку ФІФА футзалу як виду спорту та його відомих особистостей;
- сприяння не на словах, а на ділі не тільки подальшому розвитку футзалу, а і здобуттю ним статусу олімпійського виду спорту.
І всі ці моменти світова футзальна спільнота вже зараз має заявляти, дивлячись в очі представникам ФІФА, під час чемпіонату світу. І я закликаю робити це всіх тих, хто буде присутній на «мундіалі»!!! Голос футзальної спільноти має бути почутим!!!
ДАВАЙТЕ ПОВАЖАТИ ФУТЗАЛ!!!
#RESPECTFORFUTSAL!!!
#PORUNFUTSALOLIMPICO!!!
P. S. І наостанок – ось Вам найперший постер від ФІФА, присвячений ЧС-2024.
А ось – він же, з логотипом FIFA+, де можна дивитись матчі ЧС-2024.
Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»