Як сказала одна відома в Україні людина – «Цей день настав». Другий день жовтня буде 2024 року вже увійшов у історію українського футзалу, адже вперше за 28 років збірна України зіграє у півфіналі чемпіонату світу з футзалу. Тому, це вже непересічна подія. І, так само, як і 28 років тому, у «синьо-жовтих» є хороші шанси поборотися за медалі. Тільки якого ґатунку? Про це поки що говорити не будемо, тому – одразу переходимо до представлення найтитулованішої футзальної команди планети – збірної Бразилії, яка є 5-разовим чемпіоном світу.
БРАЗИЛІЯ
Воротарі:
1. Гітта («Ухта», росія)
2. Дієго Ронкальйо (без клубу)
3. Вілліан Дорн («Норільський Нікель», росія)
Польові гравці:
4. Марлон («Ель-Посо», Іспанія)
5. Негіньйо («Пальма Футзал», Іспанія)
6. Марсел («Ель-Посо», Іспанія)
7. Дієго («Барселона», Іспанія)
8. Марсеніо («Жарагуа Футзал»)
9. Леандро Ліно («Магнус Футзал»)
10. Піто («Барселона», Іспанія)
11. Феррао («Семей», Казахстан)
12. Артур («Бенфіка», Португалія)
13. Рафа Сантос («Ель-Посо», Іспанія)
14. Феліпе Валеріо («Ель-Посо», іспанія)
Головний тренер:
Маркіньйос Шав’єр
І одразу звертаємо увагу на воротарську лінію, у якій бачимо одразу двох представників країни-агресорки. Гітта, який мав би бути основним воротарем на цьому «мундіалі», перейшов на росію після восьми років виступів у складі португальського «Спортінга», з яким виграв усе, що можна. Що стосується Вілліана Дорна, то він перебрався за поребрик також у минулому сезоні. Перед цим він грав за «Жоінвілль». Нагадаємо, що саме Вілліан Дорн був визнаний сайтом futsalplanet.com найкращим воротарем за підсумками 2023 року. А ось щодо Дієго Ронкальйо ситуація дуже цікава. Наразі він – офіційно без клубу, оскільки цей воротар залишив бельгійський «Андерлехт». Причому, залишив дуже цікаво. Річ у тім, на сезон 2024/2025 р. р. воротарську бригаду «Андерлехту», який, нагадаємо, є суперником київського «ХІТа» по Основному раунду Ліги чемпіонів, мали складати Ронкальйо та аргентинець Ніколас Сармієнто, який у міжсезоння перейшов до «пурпурових» з іспанського «Нойя Портус Апостолі». Але Ронкальйо, як повідомили автору цього анонсу в пресслужбі «Андерлехту», не виконав один пункт контракту, згідно з яким він спочатку мав поїхати з «Андерлехтом» на турнір у В’єтнам, в потім – у розташування збірної Бразилії. Причому, бельгійський клуб відпускав бразильського воротаря трохи раніше «дедлайну» від УЄФА. Однак, Ронкальйо, на відміну від інших «збірників» «Андерлехту» – Антоніо Секуліча та згаданого вище Ніколаса Сармієнто – не поїхав з командою у В’єтнам, тому контракт з ним був розірваний. На «мундіалі» ж Ронкальйо фактично є третім воротарем, і він провів дуже мало часу на майданчику – навіть менше, ніж Гітта.
Основу цієї збірної Бразилії складають представники «Ель-Посо». Іспанський клуб делегував до «селесао» чотирьох гравців, причому двоє з них – Марлон та Марсел – провели всі матчі «мундіалю» у стартовій четвірці, а після ушкодження Піто до них приєднався ще і Рафа Сантос (саме так цього гравця називають у чемпіонаті Іспанії, хоча на сайті ФІФА його називають Рафа, а українські коментатори – Рафаел. – А. Т.), який замінив гравця «Барселони» на позиції стартового «стовпа».
До речі, про Піто та Рафу Сантоса потрібно сказати окремо. Як вже було сказано вище, Піто, якого все той же сайт futsalplanet.com визнав найкращим гравцем світу за підсумками 2023 року, починав цей чемпіонат у якості основного «стовпа». Потім через ушкодження Піто поступився цією позицією Рафі Сантосу, який отримав ушкодження у чвертьфінальному поєдинку зі збірною Марокко. І хоча Піто був у заявці на той матч, проте він не виходив. Натомість, більше ігрового часу в поєдинку з марокканцями отримав Феррао, який тільки набирає форму після травми. Нагадаємо, що саме 3-разовий найкращий футзаліст світу (тобто, Феррао) був найкращим бомбардиром ЧС-2021 у Литві, забивши дев’ять голів, у той час як у партнера Феррао по збірній – Марсела – вже на цьому «мундіалі» є десять голів. Також Феррао став автором одного з найгучніших трансферів міжсезоння, перейшовши до складу казахстанського «Семея», котрий на внутрішній арені зупинив багаторічну гегемонію «Кайрату». Причому, перед цим головним претендентом на вже колишнього гравця «Барселони» була «Бенфіка».
Раз ми вже згадали про представництво чемпіонату Іспанії у збірній Бразилії, то варто сказати, що одразу семеро гравців представляють найсильнішу футзальну лігу світу. При цьому, немає жодного представника чинного чемпіона Іспанії – «Джимбі Картахени» (хоча на турнірі у Литві, який проходив навесні цього року, цей клуб представляв Лукао, який під час міжсезоння перейшов у «Мовістар Інтер». – А. Т.). Але, разом з тим є Негіньйо, який у цьому складі «селесао» став єдиним представником чинного переможця Ліги чемпіонів – іспанської «Пальми Футзал».
Лише двоє гравців з нинішнього складу збірної Бразилії представляють бразильську Національну лігу футзалу – це Марсеніо, який встиг пограти у Європі (зокрема, був переможцем Ліги чемпіонів у складі «Барселони») та Леандро Ліно, який став єдиним представником чинного володаря футзального Кубку Лібертадорес – «Магнус Футзал». До речі, Марсеніо на цьому чемпіонаті практично не виходив на майданчик. Чи це є рішенням Маркіньйоса Шав’єра, чи на це були якісь інші причини, сказати не можемо.
Якщо порівнювати цей склад збірної Бразилії з тим, який завоював бронзові медалі ЧС-2021, то з нього залишились десь 80 % гравців: Гітта, Вілліан Дорн, Марлон, Дієго, Леандро Ліно, Піто, Феррао та Артур (при цьому, варто сказати, що на ЧС-2021 дозволялося заявити шістнадцять гравців, у той час як на ЧС-2024 – чотирнадцять. – А. Т.). До того ж, можна згадати, що Дієго та Гітта ще грали за «селесао» на ЧС-2016 у Колумбії, коли збірна Бразилії сенсаційно вилетіла в 1/8 фіналу від іранців. Окрім того, Гітта залишився єдиним гравцем, який ставав чемпіоном світу у складі збірної Бразилії у 2012 році. Тобто, у контексті досвіду перевага бразильців над українцями – величезна. Нагадаємо, що у складі «синьо-жовтих» перед стартом ЧС-2024 лише Петро Шотурма та Кирило Ципун мали досвід виступів на «мундіалях».
Якщо ж казати про історію протистоянь, то вона, на жаль, явно не на користь збірної України. Лише одного разу українцям вдалося зіграти внічию з «селесао». І було це 28 років тому, на ЧС-1996 в Іспанії, коли одним з гравцем тієї збірної України був її нинішній головний тренер – Олександр Косенко. Тоді підопічні Геннадія Лисенчука дали бій зірковій збірній Бразилії, за яку грали такі виконавці, як Маноель Тобіас, Вандер Яковіно, Чоко, Фініньйо та інші. Але здебільшого це були поразки на чемпіонатах світу або ж у товариських поєдинках. І тільки одного разу україгцям вдалося перемогти. Повна історія протистоянь зі збірною Бразилії знаходиться тут.
Востаннє збірні України та Бразилії грали між собою 15 квітня цього року на турнірі у Литві. Той поєдинок завершився поразкою «синьо-жовтих» з рахунком 2:7, і він за своїм сценарієм чимось нагадував поєдинок проти збірної Аргентини на старті ЧС-2024. Причому, варто сказати, що тоді за «селесао» не грали Артур, Піто, Дієго та Феррао Натомість, у ворота збірної України забивали Марлон та Феліпе Валеріо, а ворота бразильської команди захищав Вілліан Дорн. Якщо згадати той склад збірної України, який грав проти «пентакампеонів» навесні, то у ньому немає хіба що Олександра Педяша, Ярослава Лебедя та Миколи Гуйвана, котрий тоді був викликаний замість Кирила Ципуна. Що стосується крайнього протистояння між збірними України та Бразилії на чемпіонатах світу, то воно відбулося у 2016 році у Колумбії. Тоді підопічні Олександра Косенка, для якого це був перший «мундіаль» у якості головного тренера збірної України, дали гідний бій збірній Бразилії, за яку ще грав легендарний Фалькао (а запасним воротарем «селесао» в тому матчі був Гітта. – А. Т.), але у підсумку програли з рахунком 1:3. Єдиний гол у складі збірної України забив Микола Грицина.
Під кінець цього анонсу трохи скажемо про стан справ у збірній України. Якщо про деякі кадрові моменти у складі збірної Бразилії вже було сказано вище (враховуючи те, що наразі невідомо, чи зможуть зіграти Піто та Рафа Сантос, які мають ушкодження, тому автор цього матеріалу прогнозує вихід Феррао зі стартових хвилин на позиції «стовпа». – А. Т.), то ситуація у стані збірної України турбує багатьох уболівальників. Нагадаємо, що через ушкодження у матчі 1/8 фіналі з Нідерландами Михайло Зварич не грав у чвертьфіналі проти збірної Венесуели, хоча у заявці був. А вже безпосередньо під час гри з венесуельцями травмувався Андрій Мельник. Тому, Олександрові Косенку доведеться вирішувати проблему флангового гравця у номінальній першій четвірці. Ідентичною буде проблема і у номінальній другій четвірці, оскільки через дискваліфікацію в цій грі не зіграє Назар Швед. І це наразі – головна проблема для тренерського штабу «синьо-жовтих», тому подивимось, як вона уде вирішена.
Отже, вже сьогодні буде гра за право зіграти у фіналі чемпіонату світу. Для збірної України це другий шанс в історії. Перший був у 1996 році, коли на шляху до мрії стали іспанці. Тепер на шляху – «пентакампеони», які рвуться до свого шостого титулу. Грати з бразильцями можна – це довела у чвертьфіналі збірна Марокко. Тому, сподіваємось, що у збірної України буде все гаразд як з реалізацією власних моментів та грою у захисті, то можна сподіватись і на ще одну сенсацію, яких на цьому «мундіалі» вистачало. А чому б і ні?
Чемпіонат світу – 2024.
Україна – Бразилія.
2 жовтня 2024 року. Узбекистан. Ташкент. «Хумо Арена». – 18.00.
Пряма трансляція: «Суспільне: Спорт», ФІФА +.
Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»