Найважливіший день у сучасній історії українського футзалу вже настав. Сьогодні чоловіча національна збірна України з футзалу вдруге у своїй історії боротиметься за медалі чемпіонату світу. Вперше це було 28 років тому, на «мундіалі» в Іспанії, коли «синьо-жовті» програли північним сусідам, які були, є і будуть представниками країни окупанта. Тим не менш, та збірна України все-таки увійшла в історію українського футзалу як володар бронзових нагород. Принаймні, саме так називали ту збірну України зразка 1996 року три роки тому, коли відзначався ювілей тієї події. Але тепер пишеться нова історія. І символічно, що українці пишуть її під керівництвом Олександра Косенка, який у 1996 році був гравцем тієї збірної України, яка посіла четверте місце на чемпіонаті світу. Зараз же він спробує взяти «бронзу» вже у якості тренера.
Традиційно перед представленням суперника збірної України ми згадаємо історію протистоянь. Її Ви можете почитати за цим посиланням. А тепер, власне кажучи, переходимо до нашого суперника по боротьбі за бронзові нагороди ЧС-2024 – збірної Франції.
ФРАНЦІЯ
Воротарі:
1. Франсіс Локока («Спортінг Париж»)
12. Тібо Гаррос («Тулуза»)
Польові гравці:
2. Сід Бельхадж («Спортінг Париж»)
3. Мамаду Туре («Барселона», Іспанія)
4. Ніколя Менендес («Ново Врієме», Хорватія)
5. Артур Тчаптчет («Ново Врієме», Хорватія)
6. Кевін Рамірес («Спортінг Париж»)
7. Стів Бендалі («Станоінвест Футзал Пула», Хорватія)
8. Аюб Саадауі («Кремлін Бісетр Юнайтед»)
9. Нельсон Лютен («Етуаль Лаваллуаз»)
10. Абдессамад Мохаммед («Етуаль Лаваллуаз»)
11. Сухеіл Мухудін («Джимбі Картахена», Іспанія)
13. Мамаду Туре («Спортінг Париж»)
14. Уассіні Гіріо («Етуаль Лаваллуаз»)
Головний тренер:
Рафаель Рейно
З того часу, коли збірна Франції вперше, і поки що востаннє взяла участь у чемпіонаті Європи, минуло вже шість років. Тоді, у 2018 році, французи під керівництвом П’єра Жакі не вийшли з групи. Проте, вони показали дуже цікавий футзал. І хоча «трикольорові» не вийшли з групи, але той виступ «галльських півнів» фактично став поштовхом для подальшого розвитку футзалу в цій країні, яка цього літа приймала у себе Літні Олімпійські Ігри (сподіваємось, що вони були одними з останніх, на яких був відсутній футзал. – А. Т.). Більше того – у Франції наразі навіть є ціла програма з розвитку та популяризації футзалу. Щоправда, на подальших результатах французької збірної це не зовсім відбилося, оскільки «Ле Блю» не потрапили на ЧС-2021 (так само, як і збірна України, яка, до речі, грала з французами в одній групі. – А. Т.) та Євро-2022 (якби туди потрапили французи, то ми би не побачили перфоманс від збірної Грузії. – А. Т.). Однак, французька команда, вже під керівництвом Рафаеля Рейно, змогла вийти з першого місця у своїй групі на ЧС-2024, і це вже багатьма сприймалося не інакше як сенсація, адже Мохаммед та компанія залишили за спиною міцну збірну Хорватії. А зараз збірна Франції на своєму дебютному чемпіонаті світу одразу гратиме за медалі. Щоправда, давайте скажемо чесно: цей вихід французів до четвірки найкращих команд ЧС-2024 досі віддає неприємним запахом після «зливного шоу» в матчі з Іраном, коли французи зробили все, аби потрапити до більш слабкої сітки плей-оф та уникнути потенційного протистояння з Бразилією вже у чвертьфіналі. Тому, якщо ніхто не проти, я скажу свою думку щодо цього моменту. Після півфінального матчу між збірними Аргентини та Франції, який завершився перемогою «альбі-селестес», головний редактор сайту futsalplanet.com заявив, що своєю перемогою у півфіналі Аргентина захистила честь світового футзалу. Що це означає? Тільки те, що світова футзальна спільнота не дуже хотіла бачити «галльських півнів» у фіналі. І щось підказує, що у відомих футзальних людей такі ж настрої щодо матчу за третє місце. Тобто, перед збірною України сьогодні також стоїть задача не просто виграти матч за «бронзу», а й захистити як світовий футзал, так і п’єдестал пошани ЧС-2024 від небажаних гостей.
З того складу збірної Франції, який грав на Євро-2018 у Словенії, у нинішньому ростері присутні Сід Бельхадж, Кевін Рамірес, Абдессамад Мохаммед та Сухейл Мухудін. А Джамель Арун, який був основним воротарем «Ле Блю» на Євро-2018, зараз працює у збірній тренером воротарів. Для порівняння – з того складу збірної України, який теж грав на Євро-2018, у нинішньому ростері на ЧС-2024 тільки Кирило Ципун та Петро Шотурма (хоча міг би бути ще й Олександр Педяш, якби потрапив до фінальної заявки. – А. Т.). Хоча тут варто також згадати й останню зустріч між збірними України та Франції, яка відбулась у квітні цього року на турнірі у Литві. Тоді за збірну України грали майже всі ті гравці, які є зараз у заявці на «мундіаль» (хіба що, окрім Ярослава Лебедя, Миколи Гуйвана та того ж таки Педяша. – А. Т.).
До речі, про крайнє побачення з французами тут згадано не просто так. У тій грі команда Олександра Косенка вела в рахунку 4:1, а у підсумку зіграла внічию – 4:4. І та збірна Франції, до речі, на турнірі у Литві запам’яталась тим, що обіграла збірну Бразилії, яка, щоправда, грала без Піто, Феррао, Дієго та Артура. І тоді виникає питання: чого ж французи тоді так не хотіли зустрічатися з бразильцями на «мундіалі»? Боялись реваншу?
У нинішній збірній Франції є гравці, яким потрібно приділити достатньо уваги. Перш за все, це лідери команди – вже згадані Абдессамад Мохаммед, Сухейл Мухудін та Кевін Рамірес. До Мухудіна варто приглядатися тренерському штабу київського «ХІТа», адже цей французький футзаліст під час міжсезоння перейшов до чемпіона Іспанії, «Джимбі Картахени», яка є суперником столичних «кабельників» по Лізі чемпіонів. Також уваги заслуговують двоє гравців з хорватського «Ново Врієме», де з нового сезону виступатиме українець Тарас Королишин. Мова йде про Ніколя Менендеса, який дуже здорово проявив себе у матчі з Аргентиною, та фактурного і високого «стовпа» Артура Чапчета, який може створити багато проблем українській обороні. Безумовно, ми не можемо пройти мимо одного з двох гравців на ім’я Мамаду Туре, а саме – представника «Барселони», який грає під третім номером. У минулому сезоні він завоював собі місце в основному складі «Барси», і наразі вважається головним талантом французького футзалу. І, звісно, не можна не згадати про Франсіса Локока – основного воротаря «галльських півнів», який проводить дуже потужний чемпіонат. І якщо він піймає кураж, то пробити його буде дуже складно.
Наостанок трохи скажемо про збірну України. На жаль, у матчі зі збірною Франції «синьо-жовтим» не допоможе капітан – Петро Шотурма. Травма, яку гравець збірної України отримав після зіткнення з Леандро Ліно, виявилася дуже серйозною, і тому українській команді потрібно готуватися до того, що вона гратиме без свого лідера не тільки у матчі за «бронзу» ЧС-2024, а й у відборі на Євро-2026. Більше того – швидше за все, Шотурма пропустить весь відбір на чемпіонат Європи (а сама кваліфікація стартує вже у грудні цього року. – А. Т.). Натомість, до складу повернувся Назар Швед, який пропускав гру з Бразилією через дискваліфікацію, і якого дуже не вистачало. І тепер у Олександра Косенка є інше питання: яких гравців обрати до номінальної другої четвірки? З першою – все зрозуміло. Там навряд чи будуть зміни. Хоча є варіант, що Заврич може посісти місце Мельника, і тоді номінальний стартовий квартет збірної України буде ідентичний тому, який виходив з лавки запасних у матчі з Аргентиною. Але якщо Олександр Косенко залишить стартову четвірку незмінною (Семенченко, Корсун, Мельник, Абакшин), то у другій «ланці» є свої нюанси. З одного боку – після травми Шотурми у другу четвірку вийшов Жук, і вона виглядала так: Микитюк, Зварич, Чернявський Жук (тобто, Чернявський змістився на фланг, а Жук вийшов грати на «стовпа». – А. Т.). І такий варіант другої четвірки, до речі, у матчі з Бразилією виглядав дуже цікаво. Але є інший варіант четвірки: Микитюк, Швед, Зварич, Чернявський. Тобто, на місце «стовпа» повернеться саме представник «ХІТа». І щось автору цього матеріалу підказує, що так і буде. Однак, на остаточний вибір Олександра Косенка подивимось вже по ходу матчу.
Отже, залишилось кілька годин до матчу за бронзові медалі чемпіонату світу – 2024 між збірними України та Франції. І ми віримо, що цей матч буде вписаний бронзовими літерами в історію українського футзалу, і «синьо-жовті» зможуть покращити своє найкраще досягнення за всю історію своїх виступів на чемпіонатах світу з футзалу.
Чемпіонат світу – 2024.
Матч за третє місце.
Україна – Франція.
Арбітри: Даніель Родрігес (Уругвай), Анеліз Мейре Шульц (Бразилія), Крістіан Еспіндола (Чилі), Едуардо Фернандеш (Португалія).
Хронометрист: Лаутаро Ромеро (Аргентина).
6 жовтня 2024 року. Узбекистан. Ташкент. «Хумо Арена». – 15.30.
Пряма трансляція: «Суспільне: Спорт», ФІФА+
Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»