Вже сьогодні національна збірна України з футзалу зіграє свій останній матч у 2024 році, який, безумовно, став найуспішнішим у новітній історії Українського футзалу. І підопічні Олександра Косенка спробують завершити цей рік на мажорній ноті у матчі зі збірною Румунії, яка після першого туру є прямим конкурентом за першу сходинку у групі 1 (нагадаємо, що переможець групи автоматично потрапить на Євро-2026, а володар другої позиції спробує зробити це через плей-оф, якщо підсумкові показники будуть серед восьми кращих других місць у групах. – А. Т.). До очного протистояння українці та румуни підходять з майже ідентичними показниками, маючи в активі по одній перемозі. Однак, українська команда наразі випереджає підопічних Ендре Качо завдяки перевазі у різниці голів, адже «трикольорові» обіграли збірну Німеччини з рахунком 6:0, а команда Олександра Косенка здолала своїх візаві з рахунком 7:0. І саме завдяки тому, що збірна України забила на один м’яч більше, вона й очолює групу 1.
Якщо Ви вже читали історію протистоянь між збірними України та Румунії (якщо не читали, то можете з нею ознайомитися за цим посиланням), то неодмінно звернули увагу на те, що українці вже грали два рази у Тиргу-Муреші, де відбудеться сьогоднішнє протистояння. У 2009 та 2012 роках за збірну України ще грав нинішній асистент головного тренера збірної України Валерій Легчанов. Тож, він має дуже добре пам’ятати ті протистояння у Тиргу-Муреші – місті, яке цілком справедливо можна вважати найбільш футзальним у Румунії, адже свого часу команда «Сіті’ус», яка представляла це місто, ставала 6-разовим чемпіоном Румунії, 7-разовим володарем Кубку Румунії та одного разу – володарем Суперкубку Румунії, але у 2018 році була розформована. Для порівняння – нинішній флагман румунського футзалу, «Юнайтед Галац», має у своєму активі чотири чемпіонських титули, але один з них ця команда отримала внаслідок недограного через коронавірус сезону 2019/2020 р. р., а інший, вочевидь, перейшов до клубу з Галаца у 2022 році від «Автобергамо» (хоча «Вікіпедія» називає чемпіоном Румунії – 2022 саме команду з Деви. – А. Т.). До речі, якщо ми вже сказали за футзальну команду з Тиргу-Муреша, то зараз це місто у чемпіонаті Румунії представляє МСК «Тиргу-Муреш» (CSM «Târgu Mureș»), і, враховуючи те, що цей клуб був створений у 2018 році, а «Сіті’ус» був розформований на рік пізніше, то, вочевидь, основа 6-разового чемпіона Румунії перейшла як раз у структуру новоствореного МСК, де потім з’явилася секція футзалу (це частково може підтвердити й інформація у «Вікіпедії», де заявлено, що футзальна команда МСК «Тиргу-Муреш» продовжує розвивати футзальні традиції у Тиргу-Муреші, а всі титули «Сіті’ус» перейшли до МСК «Тиргу-Муреш». – А. Т.). Що цікаво – головним тренером «муніципалів» вказаний нинішній наставник збірної Румунії Ендре Качо, про якого ми ще встигнемо трохи сказати.
А поки поговоримо про те, що з себе представляє нинішня збірна Румунії. Перш за все, варто зазначити, що вже давно завершили свої виступи у складі «трикольорових» ті гравці, які по праву носять статус легенд румунського футзалу. Перш за все, мова йде про таких гравців, як брати Матеї, Адріан Панзару та Роберт Лупу, який вже встиг також попрацювати і головним тренером збірної Румунії. Якщо порівняти той склад, який був на Євро-2018 (останньому серйозному турнірі, на який виходила румунська збірна), та нинішній, який готувався до матчів проти збірних Німеччини та України, то лише один гравець залишився у стані «трикольорових» з 2018 року – це воротар та капітан Петрішор Тоніца, якого добре пам’ятають вболівальники івано-франківського «Урагану», оскільки він приїздив у 2021 році до Івано-Франківська на матчі Основного раунду Ліги чемпіонів (Шлях «Б») у складі «Юнайтед Галац» (зараз цей досвідчений воротар захищає кольори «Орорхею Секуєск», який у цьому скликанні фактично є базовим клубом румунської збірної. – А. Т.). Міг би бути тут і Савіо Валадареш – натуралізований бразилець, який, в принципі, давно грає за збірну Румунії. Але тут є один дуже важливий момент. Нагадаємо, що буквально нещодавно УЄФА постановив, що гравці з інших країн, які мають нове спортивне громадянство, не прожили у своїй новій країні п’ять років, то вони не мають бути заграними за нову збірну. Савіо Валадареш відіграв у Румунії чотири сезони, а на п’ятий не залишився. Тому, фактично потрапив під ось такі санкції з боку УЄФА, так само як і Пауло Феррейра та Феліпе Олівейра, який, так само, як і Савіо Валадареш, грали за збірну Румунії на Євро-2018 у Словенії. У цьому контексті варто також згадати, що через це рішення УЄФА румуни вже постраждали разом зі збірними Грузії та Вірменії під час відбору на ЧС-2024, за що навіть отримували технічні поразки. А збірна Казахстану через такі санкції не змогла розраховувати на «мундіалі» на Тайнана та Едсона, оскільки вони не відіграли у Казахстані п’ять сезонів, хоча вже давно були заграні за збірну цієї країни. Єдиним натуралізованим бразильцем, до якого, в принципі, не може бути претензій, є Даніель Араужо, який вже багато років грає у чемпіонаті Румунії. До речі, Даніель Араужо теж приїздив до Івано-Франківська у складі «Юнайтед Галац». А сьогодні він вийде на матч проти збірної України у статусі найкращого футзаліста Румунії за підсумками 2024 року (про це пресслужба «Юнайтед Галац» вже повідомила).
Разом з цим, збірна Румунії поступово оновлюється, і на фоні відсутності більшості натуралізованих бразильців це може бути плюсом для «трикольорових». Принаймні, ще на пресконференції перед матчем проти збірної Німеччини румунський фахівець Ендре Качо сказав, що нинішня збірна Румунії – дуже амбітна та молода команда, і багато хто з тих гравців, які викликані на цей збір, ще нещодавно грали у збірній Румунії (U-19). Але насправді якщо подивитись на нинішній склад румунської збірної, то ми знайдемо лише кількох гравців, які грали за юніорську збірну ще у відборі на перший чемпіонат Європи серед 19-річних – це Владут Дудеу, Даріус Настай, Сергіу-Давід Гавріла та Балінт Андор (наголошуємо саме на такій вимові імені цього гравця через можливе угорське походження. – А. Т.). Тобто, гравців, які грали у відборах на Євро-2022 (U-19) та Євро-2023 (U-19) наразі у розпорядженні Ендре Качо немає. А загалом нинішня збірна Румунії – досвідчена команда, переважній більшості гравців якої вже близько 30 років.
Повертаючись до історії протистоянь між збірними України та Румунії, варто сказати, що з часів останньої зустрічі між цими командами, яка відбулась у 2022 році, у складі збірної України зараз залишились Ігор Корсун, Михайло Зварич, Ігор Чернявський, Ярослав Лебідь, Микола Микитюк, Даниїл Абакшин, Андрій Мельник та Артем Фаренюк, а у збірної Румунії – Петрішор Тоніца, Даніель Араужо, Річард Іслай (якому завтра виповниться 25 років), Балінт Андор, Сергіу-Давід Гавріла та Іштван Хаднадь.
І, наостанок, скажемо про рейтинги команд. У рейтингу УЄФА українці йдуть на 5-му місці, румуни – на 15. У рейтингу ФІФА Україна посідає 9-те місце, Румунія – 23-тє. Звичайно, цей фактор – на користь України. Так само як і індивідуальна майстерність гравців. Однак, не забуваємо, що румуни гратимуть вдома. До того ж, поєдинки з «трикольоровими» у збірної України традиційно складаються важко, незважаючи на позитивну статистику в історії зустрічей. До того ж, на бронзових призерів чемпіонату світу румуни будуть додатково мотивовані, особливо якщо враховувати, що на кону стоїть проміжне перше місце у нашій групі. Тим не менш будемо сподіватись, що підопічні Олександра Косенка все-таки зможуть не повестись на можливі провокації від румунської команди (а такий варіант також цілком можливий. – А. Т.) та підуть на новорічні канікули у якості лідерів групи 1.
P. S. І не треба сюди приплітати поразку футбольної збірної України від румунів на Євро-2024. Це насправді трохи інша історія.
Євро-2026. Основний раунд кваліфікації. Група 1.
Румунія – Україна
17 грудня. Румунія. Тиргу-Муреш. «Сіті Спорт Хол» – 19.00.
ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ
Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»