У деяких країнах Європи взимку, за традицією останніх років, проводяться баталії на національні Суперкубки. Зокрема, наприкінці минулого року, 28 грудня, відбувся поєдинок за Суперкубок Португалії, у якому «Брага» здолала «Спортінг». У перший вікенд січня вже цього року відбувся розіграш Суперкубку Італії, який проходив у форматі «Фіналу чотирьох» (як ми вже повідомляли, перемогу в цьому міні-турнірі здобула «Мета Катанія». – А. Т.). А вже 18 та 19 січня проходитиме розіграш Суперкубку Іспанії, який також проходитиме у форматі «Фіналу чотирьох».

Як вже було сказано раніше, у деяких країнах саме зимові суперкубкові баталії є традиційними. А тут ще треба згадати про те, що старт сезону в тих же Португалії та Іспанії був запланований вже після чемпіонату світу, оскільки збірні цих країн брали участь у чемпіонаті світу в Узбекистані. І саме через це матч за Суперкубок Португалії у цьому сезоні був зіграний у грудні. Так само було у 2021 році, коли через участь збірної Португалії у тріумфальному для неї ЧС-2021 поєдинок за Суперкубок країни був зіграний 29 грудня (тоді «Спортінг» розгромив «Бенфіку» з рахунком 7:2. – А. Т.). Зазначимо, що матч за Суперкубок Португалії відбувся у грудні лише другий раз в історії. І вдруге – саме у рік проведення чемпіонату світу (хоча тут же, наприклад, можна згадати 2016-й рік, коли гра за СКП відбулась 8 жовтня, але «то таке», як каже один відомий футбольний тренер. – А. Т.).

Питаєте – до чого ця інформація? А до того, що матч за Суперкубок України між чинним чемпіоном країни, «ХІТом», та чинним володарем національного Кубку, «Ураганом», не був зіграний на початку сезону. Більше того – під нього немає відповідних дат у календарі на сезон, друга частина якого вже стартувала цими вихідними. Теоретично матч за Суперкубок можна було провести наприкінці грудня, коли було невеличке «вікно». Але тоді проходили деякі перенесені матчі. Зокрема, «ХІТ» грав поєдинок проти «Сокола», який був перенесений через участь «кабельників» у Лізі чемпіонів (чим закінчився виступ підопічних Олега Лук’яненка, ми дуже добре пам’ятаємо. – А. Т.). Тому, виходить така ситуація, що у цьому сезоні матчу за Суперкубок України, на жаль, не буде. Востаннє поєдинок за Суперкубок України не відбувся у 2022 році у зв’язку з повномасштабною війною та достроковим припиненням усіх змагань з футзалу на всіх рівнях. Нараз – 2025 рік, і, завдяки Збройним Силам України, ми маємо можливість стежити за українським футзалом. І варто сказати, що серед уболівальників на старті сезону виникали питання щодо того, чи буде зіграний матч за Суперкубок України з футзалу – 2024. Однак, по факту вже наступного тижня після закінчення чемпіонату світу, на якому збірна України здобула бронзові медалі. Звідси постає питання: чи планувався взагалі цей матч за Суперкубок України? Чи він, можливо, був би зіграний, якби наша збірна не дійшла так високо на «мундіалі»? І якщо не було можливості провести цей поєдинок восени, то чому в календарі не знайшлося «вікна» під цю гру взимку?

Треба розуміти одну важливу деталь: якби цей поєдинок за Суперкубок України відбувся одразу після чемпіонату світу, то це був би зайвий привід привернути увагу ЗМІ та вболівальників і до українського футзалу, і до збірної України, особливо після її «бронзового» успіху, і з урахуванням того, що у цій грі (нехай багато хто її називає виставковою, але це ж гра за трофей. – А. Т.). А по факту вийшло так, що цей медіапривід був провалений (так само як і підготовка жіночої збірної України до відбіркових матчів Основного раунду Європейської кваліфікації ЖЧС-2025. – А. Т.). Тому, на жаль, сподіватись на те, що матч за Суперкубок України вже не варто. А це означає, що київський «ХІТ» як мінімум до початку сезону 2025/2026 р. р. (а, можливо, і до наступної зими – може, хтось візьметься за розкрутку ідеї зіграти матч за Суперкубок України взимку бодай би заради експерименту? – А. Т.). І, відповідно, будемо вже подумки готуватися до матчу за Суперкубок України – 2025. Хто у ньому зіграє? І який буде формат? Ще невідомо. Можливо, це буде вже звичне протистояння чемпіона України та володаря (або фіналіста) Кубку України. А, можливо, це буде експеримент з «Фіналом чотирьох»? Тут навіть можна запропонувати кілька варіантів.

Варіант перший.

У розіграші Суперкубку України беруть участь чемпіон України, срібний та бронзовий призери чемпіонату України, а також володар або фіналіст Кубку України (якщо це один з призерів чемпіонату, тоді замість володаря (фіналіста) Кубку України гратиме четверта команда чемпіонату). Така модель, до речі, кілька сезонів тому успішно використовувалась у всеукраїнських дитячо-юнацьких змаганнях під егідою Комітету дитячо-юнацького футзалу. Тоді розіграші Суперкубку України у різних вікових категоріях проходили наприкінці сезону у форматі одноколового турніру серед чотирьох команд. Тут же, вочевидь, можна обійтися стандартним форматом «Фіналу чотирьох» з півфіналами та фіналом.

Варіант другий.

Тут теж, швидше за все, має бути «Фінал чотирьох». Але статуси учасників – трохи інше. Пропонується участь переможця регулярного чемпіонату, також переможця плей-оф (тобто – чемпіона України), віцечемпіона України, а також володаря Кубку України. Тут щодо статусів учасників перед турніром – поняття умовне. До того ж, варто враховувати, що чемпіоном та володарем Кубку України може бути одна команда. Однак, це лише, так би мовити, авторський варіант. Останнє слово тут має бути за АФУ.

Варіант третій.

Він взагалі навряд чи здійсниться в українському футзалі, але пропонується, щоб учасниками міні-турніру за Суперкубок України були чинний володар трофею, а також чемпіон України, володар Кубку України та переможець регулярного чемпіонату. Знову ж таки – «Фінал чотирьох» за стандартною схемою.  

Насправді це – так би мовити, пропозиція автора цього матеріалу щодо того, як можна в українському футзалі, навіть у нинішніх реаліях повномасштабної війни, спробувати подати конкретну подію. Асоціації футзалу України вдалося, незважаючи на повномасштабну війну, організувати «Фінал чотирьох» Кубку України у київському Палаці спорту. Цьогоріч у столичному Палаці спорту планується вже «Фіналу восьми» Кубку України. Так чому б не подати таким же чином і змагання за Суперкубок України, неважливо, у якому форматі – «Фіналу чотирьох» чи протистояння між чемпіоном та володарем Кубку України? Ще раз – це зайвий медіапривід презентувати футзал, навіть у таких умовах, у яких зараз живе країна. Якщо вже не у цьому сезону, так бодай би у наступному. Від Асоціації футзалу України тут потрібні лише правильний підхід та реалізація ідеї. І суперкубкові баталії тоді дійсно можна буде видати за гідний продукт. А поки у АФУ є час на роздуми (хоча його насправді мало – наступний сезон не за горами. – А. Т.), ми будемо насолоджуватися матчами за Суперкубки інших європейських країн, у якому б форматі вони не проходили.

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»
Фото: ФК «ХІТ» (Київ)  

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.