Ми продовжуємо знайомитися з учасниками групового етапу фінальної стадії Євро-2022. Наразі у нашому радарі – група «С», в якій грають збірні Хорватії, Польщі, Росії та Словаччини.

Хорватія 

Участь у чемпіонатах Європи: 1999, 2001, 2012, 2014, 2016, 2022.

Найвище досягнення: 4 місце (2012).

Мабуть, збірна Хорватії відтепер асоціюється у вболівальників збірної України з двома дуже болючими поразками «синьо-жовтих». Однак, насправді нинішня збірна Хорватії – дуже добротна європейська збірна, у якої поступово та майже безболісно проходить зміна поколінь. Вочевидь, це пов’язано з тим, що наразі з «картатими» працює Марінко Маврович, який замінив на цій посаді Мато Станковича. Зазначимо, що Марінко Маврович продуктивно працював з молодіжною збірною Хорватії, тому і не дивно, що молоді хорватські футзалісти практично без проблем вливаються у склад національної збірної. І це – при тому, що у складі балканської збірної залишаються і деякі провідні лідери, про яких ми поговоримо трохи нижче. Поки же ми скажемо, що збірна Хорватії абсолютно заслужено вийшла з першого місця у своїй групі. І це дозволяє робити прогнози, щодо виступу хорватської команди на Євро-2022. А вони складаються таким чином, що хорвати теоретично можуть повторити своє найкраще досягнення та опинитися у четвірці найкращих команд чемпіонату. Однак, для цього підопічним Марінко Мавровича потрібно зробити все для того, щоб не дати збірній Росії посісти перше місце у групі «С», і, відповідно, позбавити себе теоретичного протистояння з Іспанією. І такий варіант дійсно може бути реальним.

Багато що у грі збірної Хорватії залежатиме від того, як гратиме Даріо Марінович – мабуть, головна зірка нинішнього складу «картатих». Для хорватської збірної це такий же важливий футзаліст, як для збірної Словаччини – Томаш Драговскі. Але при цьому не забуваємо, що у збірної Хорватії також є такі важливі гравець, як Ведран Матошевич та Франко Єловчич, які теж у важливий момент можуть повести своїх партнерів за собою. Досвід Маріновича, Матошевича та Єловчича – це головна сила збірної Хорватії. Однак, при цьому не забуваємо і про Йосипа Юрліну – одного з найкращих гравців першого чемпіонату Європи серед 19-річних гравців. І зараз можна сміливо сказати, що Юрліна – це той гравець, з яким збірна Хорватії асоціюватиметься у майбутньому.

Зазначимо, що перед стартом збірної Хорватії на Євро-2022 головний тренер «картатих» Марінко Маврович відзначив той момент, що у складі балканської команди є деякі кадрові втрати, що може вплинути на гру команди. Ми вже бачили, як кадрові втрати впливали на гру збірної Сербії. Поки що не будемо казати, чи будуть ці втрати фатальними, але якщо це буде так, то шанси хорватів на плей-оф можуть суттєво понизитися.  

Польща 

Участь у чемпіонатах Європи: 2001, 2018, 2022.

Найвище досягнення: груповий раунд.

Для збірної Польщі це буде вже третій чемпіонат Європи, і до того ж – другий поспіль. До цього часу поляки ще жодного разу не виходили з групи. Тому, цього разу перед підопічними Блажея Корчиньського стоїть задача не просто гідно виступати на Євро-2022, а і поборотися за вихід з групи «С». І, якщо чесно, у «Кадри» є шанси зробити це. Принаймні, досвіду виступів на такому рівні у польської команди точно більше, ніж у словацької. Але, вочевидь, головним суперником «червоно-білих» у боротьбі за вихід з групи буде збірна Хорватії. Щоправда, можна згадати і про збірну Росії. Так, вона буде фаворитом групи «С», але поляки вже знають, як можна відбирати очки у команди Сергія Скоровича. У цьому контексті одразу згадується Євро-2018, де поляки сенсаційно зіграли з російською командою внічию, врятувавши гру на останніх хвилинах завдяки голу Кубіка. Тому, звідси можна зробити висновок, що поляки будуть і цього разу налаштовані на те, щоб створити кілька сенсацій. Тим більше, за чотири роки досвіду у гравців «Кадри», звісно, додалося. Однак, якщо чесно, то на наразі Польща розглядається як претендент на почесне третє місце у групі. Тобто, є всі підстави вважати, що і цього разу підопічні Блажея Корчиньського не вийдуть з групи.

За традицією, поговоримо про лідерів польської збірними. А ними наразі є Міколай Заставнік, Міхал Марек та Себастьян Лещак. Хоча водночас не будемо забувати про Міхала Кубіка та Домініка Солецкі, які показали непоганий рівень гри на минулому Євро, а також були авторами голів у складі «Кадри» на континентальному форумі чотирирічної давнини. Однак, найбільш сильною ланкою польської збірної, мабуть, потрібно вважати саме воротарську бригаду. І Міхал Калужа, і Бартломей Наврат – дуже хороші воротарі, тому за «пост № 1» Блажей Корчиньські може бути спокійним, хоча все-таки є припущення, що стартовим воротарем «Кадри» на Євро-2022 буде все-таки Калужа.

Отже, польська збірна, як і на минулому чемпіонаті Європи, буде у ролі «темної конячки». Однак, при цьому команда Блажея Корчиньського не буде для всіх такою несподіванкою, як чотири роки тому. Чи у головного тренера поляків з’явились нові ідеї, як здивувати футзальну Європу? Вже недовго залишилося чекати, щоб дізнатися відповідь на це запитання.    

Росія 

Участь у чемпіонатах Європи: 1996, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2022.

Найвище досягнення: 1 місце (1999).

На чемпіонаті світу, який проходив у Литві, ця команда називалась трохи інакше, оскільки через допінгові скандали, пов’язані з російськими спортсменами, збірній Росії з футзалу було заборонено представляти свою країну зі своїм прапором та Гімном. Тому, на «мундіалі» цей колектив мав трохи іншу назву – «команда Російського футбольного союзу». Зараз же, на Євро-2022, це знову буде збірна Росії.

Як вже склалося історично, збірна Росії буде головним претендентом на вихід зі своєї групи, а також претендентом на один з трьох комплектів нагород. Принаймні, на останніх чотирьох чемпіонатах Європи підопічні Сергія Скоровича стабільно були у призах – вони тричі поспіль завойовували срібні медалі, а на минулому Євро здобули «бронзу». Однак, при всьому цьому росіянам ніяк не вдається повторити «золотий» успіх 1999 року. І це – при тому, що нинішнє покоління російської збірної багато хто називає найсильнішим за останній час. Проте, аби підтвердити цей статус, росіяни хочуть стати найкращою командою Європи, але постійно на шляху стають то іспанці, то італійці, то португальці.

Однак, при цьому варто зробити акцент на одному моменті. Так, зараз у збірної Росії є дійсно хороше покоління своїх гравців. Але при цьому вона не відмовляється від свого бразильського вектору. Ось і в цей раз у складі збірної Росії є кілька натуралізованих бразильців – один з найкращих бомбардирів Євро за всю історію Едер Ліма, який спробує на цьому континентальному форумі скористатися відсутністю Рікардіньйо та забити стільки м’ячів, щоб як мінімум наблизитися до нього. Однак, є питання до форми Едера Ліми. Також є питання до того, коли Сергій Скорович почне використовувати свого найбільш небезпечного «стовпа». На чемпіонаті світу наставник збірної Росії почав використовувати цього футзаліста на стадії плей-оф, але аргентинці Стаццоне та Решіа фактично виключили з гри 8-го номера російської команди. Окрім Едера Ліми, на цьому чемпіонаті Європи зіграє ще один лідер збірної Росії – Робіньйо. Наразі без цього гравця збірну Росії уявити важко, тому що Робіньйо – це «мозок» нинішньої збірної Росії, що він вже неодноразово доводив. Також на цьому Євро зіграють ще двоє натуралізованих бразильців – Нандо, який давненько не залучався до лав російської збірної, та Пауліньйо. Але при також варто сказати, що лідерами нинішньої збірної Росії є не тільки натуралізовані бразильці, а й «корінні» росіяни, зокрема Іван Чишкала та Сергій Абрамов. І від цих гравців, так само як і від Робіньйо з Едером Лімою, теж можна чекати біди. Наостанок зазначимо, що у «списку 14-ти» не знайшлося місця таким гравцям, як Янар Асадов та Ромуло, чий промах у серії пенальті призвів до поразки росіян у чвертьфінальному матчі чемпіонату світу проти збірної Аргентини.  

Словаччина 

Участь у чемпіонатах Європи: дебют.

Найвище досягнення: груповий раунд.

Збірна Словаччини давно чекала на свій шанс, і ось нарешті вона дебютує у фінальній стадії чемпіонату Європи з футзалу. Безумовно, це знакова подія для всього словацького футзалу, і вона співпала як раз з тим часом, коли честь Словенії захищає, мабуть, найбільш талановите покоління в історії словацького футзалу. Але при цьому вже зараз можна сказати, що навряд чи словаки хочуть зупинитися на досягнутому. Тому, від цієї команди можна чекати сенсацій, а приклад збірної Фінляндії в цьому контексті має бути показовим. Та чи вдасться словакам зробити бодай би одну сенсацію на турнірі, особливо якщо враховувати той факт, що серед суперників підопічних Маріана Беркі команди Росії та Хорватії, які вважаються фаворитами групи «С»?

Відповідь на це питання може дати, перш за все, гра одного з лідерів словацької збірної, яким є Томаш Драговскі. Капітан словацької збірної вже є однією з зірок та одним з найкращих бомбардирів чемпіонату Іспанії. І завдяки своїм виступам у найсильнішій лізі світу він вже кілька років поспіль абсолютно по ділу визнається найкращим футзалістом Словаччини. Окрім Драговскі, провідними гравцями словацької збірної є Мартін Здрахал, Мартін Доша, Габріель Ріцк та Мартін Смерічка. У нинішньому складі це найдосвідченіші гравці збірної, навколо яких зазвичай будується гра. Тим не менш, словацька збірна поступово оновлюється. Тому, будемо чекати, що окрім визнаних «авторитетів» збірної Словаччини «вистрілить» і хтось з молодших гравців. А як воно буде насправді – подивимось…

Далі буде…

Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»
Фото: f
utsalslovakia.sk, УЄФА, hns-cff.hr   

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.