14 вересня в Узбекистані стартував ювілейний, десятий за ліком, чемпіонат світу з футзалу. На ньому вже стартувала національна збірна України. На жаль, старт на нинішньому «мундіалі» для підопічних Олександра Косенка виявився невдалис. Проте, в українців ще є час на те, щоб виправити ситуацію. А ми, у свою чергу, вирішили згадати про те, як «синьо-жовті» грали на попередніх футзальних «мундіалях».
І починаємо ми з дебютного для нашої команди чемпіонату світу, який у 1996 році приймала Іспанія. Варто відзначити, що ця країна приймала у тому році одразу дві великі події. У першій половині року – перший експериментальний чемпіонат Європи (на якому збірна України, до речі, також була), а у другій – чемпіонат світу, який вже був третім за ліком. Нагадаємо, що перший чемпіонат світу з футзалу під егідою ФІФА проходив у 1989 році у Нідерландах, а другий – у 1992 році у Гонконгу.
Сам чемпіонат світу 1996 року проходив за такою же системою, як і два попередніх «мундіалі». Спочатку був зіграний перший груповий раунд, у якому брали участь шістнадцять команд. Після цього дві найкращі команди з кожної групи виходили до другого групового етапу. Тобто, вісім команд, які подолали перший етап, сформували дві групи, по чотири збірній у кожній. А вже за підсумками другого етапу дві найкращі команди виходили до півфіналу, після чого, власне кажучи, і розігрували медалі.
Збірна України на першому етапі потрапила до групи «А». Суперниками підопічних Геннадія Лисенчука були господарі чемпіонату, іспанці, а також збірні Австралії та Єгипту, яка приїхала в Іспанію у ранзі першого переможця футзального Кубку Африканських націй. «Відвантаживши» австралійцям та єгиптянам десять та одинадцять голів відповідно, українці між цими двома своїми бенефісами поступились «Червоній фурії», склад якої вже тоді був дуже зірковий: Вісентін, Фран Серрехон, Хаві Льйоренте, Хаві Санчес (той самий, який потім, у 2001 році, заб’є «золотий» гол у ворота збірної України в овертаймі фінального матчу Євро-2001 після порушення правила введення м’яча з ауту. – А. Т.) – це ті гравці, які вже на той час були зірками світового футзалу, і які допомогли збірній Іспанії перемогти на домашньому експериментальному чемпіонаті Європи. Що цікаво – один з нинішніх гравців збірної України, Микола Микитюк, грає за команду з Кордоби, яка приймала у себе футзальний Євро-1996.
Пропонуємо Вашій увазі протокольні дані матчів.
Перший груповий етап.
Група «А»
24.11.1996 АВСТРАЛІЯ – УКРАЇНА – 2:11 (0:3)
Австралія: Конфой – Періновіч, Звангобані, Карвальйо, Калверт, Робертс, Айчісон, Настоські, Амендолія, Уеллс, Момірчевські
УКРАЇНА: Зозуля (Кондратенко, 30) – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Брунько, Мельников, Косенко, О. Москалюк, Обіход, Москвичов
Голи: Амендолія (26), Момірчевські (28) – Москвичов (1), О.Москалюк (6, 26, 30), Мельников (13, з пенальті), С.Усаковський (27, 39, 39), Косенко (35), Ю.Усаковський (38), Безуглий (38).
Попередження: Конфой (20) – Безуглий (19)
26.11.1996 УКРАЇНА – ІСПАНІЯ – 1:4 (0:4)
УКРАЇНА: Зозуля – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Мельников, Косенко, О. Москалюк, Москвичов
Іспанія: Хесус – Хуліо, Санті, Фран, Вісентін, Хоан, Лоренте, Хаві Санчес, Феррейра
Голи: Косенко (39) – Санті (13, 16), Фран (14, 17)
28.11.1996 ЄГИПЕТ – УКРАЇНА – 3:10 (1:5)
Єгипет: Я. Мохамед (Ель Десокі) – Сайєд Ібрагім, Абу Зейд, Ісмаїл, Абделатіф, Мовафак Ібрагім, Хуссін Хасан, Ахмед, Махмуд, С. Мохамед, Хамід Хасан
УКРАЇНА: Зозуля (Кондратенко, 21) – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Брунько, Мельников, Косенко, О. Москалюк, Обіход, Москвичов.
Голи: Сайєд Ібрагім (20, 39), Ісмаїл (35) – О. Москалюк (1, 6, 17, 29), С. Усаковський (4), Я. Мохамед (11, автогол), Ю.Усаковський (31), Брунько (32), Москвичов (37), Обіход (38)
Попередження: Махмуд (27), Ісмаїл (38).
За підсумками першого групового етапу збірна України посіла друге місце, після чого потрапила до групи «F» у другий груповий етап. Суперниками підопічних Геннадія Лисенчука на цій стадії змагань стали чинні (на той момент) чемпіони світу – бразильці, родоначальники футзалу – уругвайці та срібний призер ЧС-1989 – збірна Нідерландів. І матчі «синьо-жовтих» з цими суперниками були видовищними та емоційними.
Спочатку українці зустрілися з «помаранчевими». Варто сказати, що на той момент збірна Нідерландів була на хорошому рахунку. І справа не тільки у тому, що вона, як вже було сказано, взяла «срібло» на домашньому чемпіонаті світу в 1989 році, а й у тому, що на той момент збірна Нідерландів була сама по собі командою дуже пристойного рівня. Однак, потім почалась криза. Втім, якщо повертатись до матчу, варто сказати, що українцям по ходу матчу довелося відіграватися з 0:2. Однак, після першого тайму на табло майоріли цифри 3:2 на користь збірної Нідерландів, що давало українцям надію на «камбек» у другому таймі. Зрештою, у підсумку була зафіксована бойова нічия – 4:4. Однак, до матчу проти бразильців українська команда підходила без свого тренера – Геннадія Лисенчука, який був вилучений.
Тим не менш, незважаючи на те, що українці виходили на матч проти «бікампеонів» без свого наставника, у підсумку варто сказати, що «синьо-жовті» зіграли один з найкращих матчів у своїй історії. Так, українським футзалістам протистояли зірки світового футзалу: Фініньйо, Чоко, Маноель Тобіас, Вандер Яковіно (у 2022 році він випустив книгу «Перший трофей», яка була присвячена 30-річчю перемоги збірної Бразилії на ЧС-1992 у Гонконзі, де Яковіно-старший був капітаном. Чому перший трофей? Вочевидь, мається на увазі перший трофей у якості капітана «селесао», адже на ЧС-1989 Вандер Яковіно не грав. – А. Т.). Але грізні імена суперників не злякали українців, які у багатьох епізодах нав’язували свою гру. Особливо варто згадати красень-гол у виконанні Олега Безуглого. Зрештою, цей поєдинок закінчився внічию – 2:2. І приємно відзначити, що збірна України стала єдиною командою, яка спромоглася відібрати очки у бразильців, які згодом здобули свій третій чемпіонський титул.
А вже у завершальному матчі другого групового етапу українцям протистояли уругвайці. І цей поєдинок десь був віддзеркаленням матчу з Нідерландами. Тепер вже українські футзалісти вели в рахунку 2:0 по ходу першого тайму, а перед перервою вигравали 3:2. Однак, у другому таймі підопічним Геннадія Лисенчука вдалося схилити шальки терезів на свою користь. Підсумкова перемога з рахунком 5:3 дозволила українцям пройти до півфіналу, де на підопічних Геннадія Лисенчука знову чекали іспанці.
Група «F»
30.11.1996 НІДЕРЛАНДИ – УКРАЇНА – 4:4 (3:2)
Нідерланди: Вентцель – Білоро, Кеур, Літеміа, Хокема, Леттінк, Лангенх’юсен, Талха, Грюнхольц, Людвіг, Де Бевер
УКРАЇНА: Зозуля – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Брунько, Мельников, Косенко, О. Москалюк, Москвичов
Голи: Хокема (8, 15, 27), Лангенх’юсен (18) – Ю. Усаковський (16), Косенко (17), О. Москалюк (27), Безуглий (32, з пенальті)
Попередження: Де Бевер (7), Леттінк (23), Хокема (26), Білоро (34) – Вонярха (20), О. Москалюк (33), Ю. Усаковський (40)
Вилучення: Талха (40) – Лисенчук (34, головний тренер)
ВІДЕО ПОВНОГО МАТЧУ
01.12.1996 УКРАЇНА – БРАЗИЛІЯ – 2:2 (1:1)
УКРАЇНА: Зозуля – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Мельников, Косенко, О.Москалюк, Москвичов.
Бразилія: Сержиньо – Марсіо, Вагіньо, Маноель Тобіас, Фініньо, Сандріньо, Даніло, Чоко, Вандер Яковіно.
Голи: Безуглий (11), О. Москалюк (23) – Маноель Тобіас (14), Вандер Яковіно (24)
ТЕКСТОВА РЕТРОСПЕКТИВА МАТЧУ
ВІДЕО ПОВНОГО МАТЧУ
03.12.1996 УКРАЇНА – УРУГВАЙ – 5:3 (3:2)
УКРАЇНА: Зозуля – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Мельников, Косенко, О. Москалюк, Москвичов
Уругвай: Ройбал – Коліна, Пінейро, Нуньєс, Імперіо, Ламанна, Піко, Рапела, Д’Алессандро, Варела.
Голи: Безуглий (4, 9, 36), Мельников (20), О. Москалюк (34) – Нуньєс (14), Ламанна (14), Піко (25)
Попередження: Ю. Усаковський (37) – Піко (26), Д’Алессандро (39)
ВІДЕО ПОВНОГО МАТЧУ
«Червона фурія» вже на старті матчу приголомшила українців. А точніше – приголомшив Вісентін, який протягом трьох хвилин двічі засмутив Олега Зозулю. Він же наприкінці матчу оформив хет-трик, підсумувавши цей матч: так само, як і в матчі першого групового раунду, піренейці здобули перемогу з рахунком 4:1. Єдиним голом у складі нашої команди відзначився Георгій Мельников, який на той момент ще був українцем.
Півфінал
06.12.1996 ІСПАНІЯ – УКРАЇНА – 4:1 (2:0)
Іспанія: Хесус – Хуліо, Санті, Фран, Вісентін, Пато, Лоренте, Хаві Санчес, Феррейра.
УКРАЇНА: Зозуля (Кондратенко) – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Брунько, Мельников, Косенко, О.Москалюк, Обіход, Москвичов
Голи: Вісентін (3, 6, 39), Санті (22) – Мельников (22)
Попередження: Пато (27) – С. Усаковський (40)
ВІДЕО ПОВНОГО МАТЧУ
На своєму ж першому чемпіонаті світу збірна України мала чудовий шанс зійти на п’єдестал та посісти третє місце. Але для цього потрібно було обіграти північних сусідів з країни-окупанта (щоправда, тоді, у 1996 році, ніхто не думав про те, що станеться спочатку у 2014 році, а потім – у 2022. – А. Т.). Однак, на жаль, українці поступились росіянам, які на той момент вже могли похизуватися срібними медалями чемпіонату Європи. Українці двічі наздоганяли своїх візаві, проте відповісти на гол Аркадія Бєлого, після якого рахунок став 2:3, «синьо-жовтим» не вдалося. Тому, збірна України фінішувала четвертою, і наразі це найкращий показник за всю історію виступів нашої команди на футзальних «мундіалях». Варто додати, що незважаючи на підсумкове четверте місце, збірна України стала володарем бронзових нагород.
08.12.1996 РОСІЯ – УКРАЇНА – 3:2 (1:1)
Росія: Самохін – Єрьоменко, Усков, Алекберов, Чугунов, Яшин, Горін, Кісєльов, Бєлий
УКРАЇНА: Зозуля (Кондратенко) – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Брунько, Мельников, Косенко, О. Москалюк, Обіход, Москвичов
Голи: Бєлий (10, 36), Алекберов (24) – Ю. Усаковський (26), Вонярха (33)
Попередження: Лєнніков (30)
ВІДЕО ПОВНОГО МАТЧУ
ВІДЕО, ПРИСВЯЧЕНЕ ЮВІЛЕЮ ЗДОБУТТЯ БРОНЗОВИХ МЕДАЛЕЙ ЧС-1996
За підсумками чемпіонату світу – 1995 один з лідерів збірної України Ігор Москвичов отримав «Бронзову бутсу». На його рахунку проьягом турніру було десять голів.
Ось таким був виступ збірної України на першому для неї чемпіонаті світу. Вдруге на чемпіонаті світу з футзалу українці зіграли через вісім років – у 2004, коли «мундіаль» проходив у Тайвані. Перед цим «синьо-жовті» не потрапили на ЧС-2000 у Гватемалу, але компенсували це вдалими виступами на Євро-2001 та Євро-2003, де двічі поспіль були здобуті срібні нагороди. Проте, це вже інша історія…
Наостанок згадаємо склад збірної України на чемпіонаті світу 1996 року.
Воротарі:
1. Олег Зозуля
12. Олександр Кондратенко
Польові гравці:
2. Юрій Усаковський
3. Сергій Усаковський
4. Олег Безуглий
5. Тарас Вонярха (капітан)
6. Віталій Брунько
7. Георгій Мельников
8. Олександр Косенко
9. Олександр Москалюк
10. Володимир Обіход
11. Ігор Москвичов
Далі буде…
Артем ТЕРЕНТЬЄВ, «5х5»
Автор дякує Олегові Ланяку за допомогу при підготовці цього матеріалу